Selenoid Valf Kontrolü ve Programlama

canavarim

Üye
Merhabalar,

300 adet selenoid valf i birbirinden bağımsız olarak kontrol etmek istiyorum.

Bilgisayar aracılığıyla kontrol edilecek sistemde selenoid valf dışında kullanılacak donanımlar/kartlar nelerdir?

Sistem mimarisi nasıl olmalıdır?

Örnek bir uygulama var mıdır?

Teşekkürler

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
18X17 matris şeklinde düşünürsen 18+17 =35 çıkış ve 35 röleyle bu işi yaparsın

SSR role kullanmalısınız (0 kontak arızası) weidmuller solenoid valf sürücü olabilir)

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Teşekkürler,
Örnek bir çizim ya da mimari / uygulama verebilir misiniz?

Matris yapıda kafamda pek birsey canlanmadi, role olarak 18*17 toplam 35 weidmuller önerisini detaylandirmaya çalışıyorum.

18X17 matris şeklinde düşünürsen 18+17 =35 çıkış ve 35 röleyle bu işi yaparsın

"300 adet selenoid valf i birbirinden bağımsız olarak kontrol etmek istiyorum"
35 röleyle 300 adet nasıl kontrol edilir ???

17 röle x eksenlerini besleyecek, 18 röle y eksenlerini besleyecek. Her xy çakışma noktasına selenoid bağlanacak. Mesela x=1 y=1 için 1.dikey hatta röle tarafından + verilecek ve 1 yatay hatta başka bir röle ile - verilecek. Bunların çakıştığı noktadaki selenoid hem + hem - beslemeyi aldığı için çekmiş olacak. Böyle bir çalışma yapmıştım çok pratik oluyor.

Merhabalar
Matris yapıyı anladım.

Fakat röleleri nasıl tetikleyeceğim? Weidmuller doğrudan pc ile kontrol edilebiliyor mu? Pc ile weidmuller arasına bir I/O kart koymam gerekmiyor mu? Hangi kartı önerirsiniz ? Programlama örneği var mıdır?
Teşekkürler

Merhaba,
Yanılıyorsam düzeltin lütfen, PC'nin yollayacağı datalar ASCII olarak byte adedi 255 tir.Diğer 45 röle hangi data ile kontrol edilecek bir türlü kestiremedim.Benim için enteresan bir çalışama.Kolay gelsin.

Niye 1 byte diye sınır koydun ki istersem 5000 gönderirim

Forum istatistikleri

Konular
128,160
Kullanıcılar
449,918
Son üye
mustafa 909

Yeni konular

Geri