SCL den STL ye cevrim

zerog26

Üye
arkadaslar elimde bulunan scl ile yazilmis FB (fonksiyon blogu)'nu stl ye cevirmem gerekli yukleme yapilirken bu blok kopyalanmaz hatasi veriyor /// scl ile yazilmis dosyalari stl ye cevirmek mumkunmudur...

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Simatic tarafında scl kodunu derlediğiniz anda fonksiyon bloğu stl le dönüşmüş olur. İlgili fb bloğunu başka bir projeye kopyalar veya scl ile yazılmış kaynak kodunu silerseniz fb bloğu stl ile açılacaktır.

SCL dili ile yazılmış bir program derlendiğinde zaten STL diline çevrilir

cevaplarınız ıcın tesekkur ederım arkadaslar sorunum su FB10 ısımlı blok var programın ıcınde sımdı compıle yaptıgmda hersey sorunsuz fakat yuklmeye downloada gectıgınde FB10'a kadar olan bloklari kopyaliyor ama fb10 kopyalanamadi hatasi veryor kendim blok acip icindeki kopyala yapistir yapayim dedim yemedi... fb10 scl ile yazilmis kodlari gorebiliyorum... simdi ben bu dosyayi neden plc icine gomemiyorum...

Cpu modeli nedir acaba? Cpu nun desteklemediği bir Timer, Counter veya M lan ilgili fonksiyon bloğunda bulunabilir ayrıca fonksiyon bloğunu yüklemen önce data bloğu download et ardında fonksiyon bloğu ve enson olarak fonksiyon bloğu çağırdığın bloğu yükle.

Not: SCL Kodunda değişiklik yapıp compile etiiğinde data blog da değişebileceğini unutma bunun için data bloğu yeniden oluşturup download et.

Scl kodu nasıl değistirilir ? Benim elimdede scl dili ile yazılmış block lar var plc ye yükleme yaptığımda sonrasında boş hiç bi şekilde görünmüyor.

PLC yi stopa çekip tekrar deneyin

Stop da da denedim malesef Olmuyor bu konuda tecrübesi olanlar yardımcı olursa sevinirim.

merhaba,

eğer scl, graph vs. eklentiler kurulu değil ise zaten scl ile programlanmış bloğu scl dili ile açamazsınız. daha önceden kaynak kodu var ve derlenmiş ise stl ile açar ama programı okumak zorlaşabilir. projeniz çok özel bir durumu yok ise gönderin bir de biz açmayı deneyelim, daha hızlı çözüm olabilir.

iyi çalışmalar.

merhaba,

eğer scl, graph vs. eklentiler kurulu değil ise zaten scl ile programlanmış bloğu scl dili ile açamazsınız. daha önceden kaynak kodu var ve derlenmiş ise stl ile açar ama programı okumak zorlaşabilir. projeniz çok özel bir durumu yok ise gönderin bir de biz açmayı deneyelim, daha hızlı çözüm olabilir.

iyi çalışmalar.
Merhabalar
Programı acıyorum dediğiniz gibi plc ye de download yapıyorum.user to download memory card şeklindede yükleme yapıyorum yalnız acces node girdiğimde yani plc ye online olduğumda blockların içini göremiyorum bu normal mi?
Projenin yedeğini yüklememiş gibi algılıyorum.
Projenin yedeği farklı cpudan alınma...

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri