Scada Öğrenmek İstiyorum

_bahadır_

Üye
Merhaba arkadaşlar

Scada öğrenmek istiyorum.Siteyi inceledim ama kimse bu konuda döküman paylaşmamış.Elinde döküman olan arkadaşlar paylaşabilirlerse bütün arkadaşlar memnun olur.

Bu bir kitap tavsiyesi şeklinde de olabilir.Benim hiç bilgim yok sıfırdan scada anlatan bir kaynak lazım.

Yanıtlarınızı merakla bekliyorum

Herkese iş yaşantısında ve hayatında başarılar

Moderatör tarafında düzenlendi:
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Scada sistemi hakkında genel bilgi, Pratik ve teorik birşeyler öğrenmek istiyorsan,
Entek Eğitim veya Festo nun Scada sistemleri hakkında eğitimleri mevcut. Gitmeni ŞİDDET ile tavsiye ederim. 1300 ytl civarında ama değer.. :)

Allah emanet

bencede değer şubat ayında gidicem inş.asıl mesleğim muhasebe ama bu işe yeni atıldım umarım başarırım..ilginiz için teşekkür ederim. hoşçakalın ;)

Herkese merhaba,

Skada denilen şey , sonuçta bir bilgisayar programıdır. Program aynı zamanda istenilen bir PLC ile haberleşme yapabilmektedir. Yani bir skada programı ile PLC deki istediğiniz input , output ve memory vs.. lere ulaşabilirsiniz.

Amacınız iyi bir skadacı olmak ise , size tavsiyem - herşeyden önce- Visual Basic programına başlamanızdır. Profesyonel bir Visual basic' çi olun demiyorum , ama Bilgisayar programlamanın mantığını öğrenebilecek kadar Visual Basic bilin diyorum.

Geri kalan sadece haberleşme kısmıdır. Bunlar da tag ismi ile anılan değişkenlerdir. Mesela ALİ=I1.0 gibi.ALİ bir TAG dır. Ve ALİ nin değeri , PLC deki input 1.0 'ın değeridir(I1.0).

Ondan sonra bir daire resmi çiziyorsunuz ekrana . Mesela ALİ=1 olduğunda( yani I1.0 ın değeri 1 olduğunda) dairenin içi kırmızı , ALİ=0 olunca da yeşil olsun diyorsunuz. Sonra da ben skada programlayıcısıyım diye piyasaya çıkabilirsiniz :)

Genel anlamda bir döküman aramak biraz zaman kaybı olur , çünkü sonuçta bir bilgisayar programıdır skada. Mesela skada 'lardan Wincc , Intouch hakkında bilgi isterseniz daha hedefli olur.

Muhasebeden skadacılığa geçiş ( tecrübelerinizi bilmiyorum) aşamasında visual basicte ufak bir kaç program yapmanız size + değerler katacaktır.

Skada yı profesyonel düzeyde öğrenmek için eğitim şart . Ama temel düzey için paranızı sokağa atmış olursunuz.

Skada işinde en çok ekran dizayn edersiniz ,ya da ekran dizayn edersiniz. İnanın başka birşey yok. Bilgisayarprogramlarına o kadar yaklaştı ki skadalar , hemen hemen tüm skadalarda basic ya da C dilinde programlar bile yazabiliyorsunuz.

Benim tavsiyem hep aynıdır : PLC öğrenmek istiyorsanız elinizdeki bilgisayarda biraz ASSEMBLY dilinde programlar yapın , Skada öğrenmek istiyorsanız elinizin altındaki bilgisayarınızdan visual basic dilinde programlar yapın.

Sorularınız olursa , cevaplamaya çalışırım.

Bence scada olayını sadece plc ile sınırlandırmamak lazım entegrasyonlar ile yapılan scada sistemleride bulunmaktadır.

www.reliance.cz sitesinden reliance 4.0'ı indir. 25 tag'a kadar simulasyon ve gerçek zamanlı olarak PLC ile çalışabilirsin.
örnek olarak; programı kur, programı kurduktan sonra new file ve sonrasında ana sayfa gelinceye kadar next'e bas.
menülerden yada ana sayfanın üstündeki ikondan;
device manager > system>tags> sağ tıkla>new tag>
yeni tag'ın ismi:ilk olsun
tag data type:integer yap
sonra save all tuşuna bas ve ok bas.
sonra ana sayfada yukarıdan bir adet display ve bir adet track bar'ı sayfaya sürükle.
display'in üzerine çift tıkla ve function kısmına gel, orada göreceğin link to tag kısmına tıkla ve system'in içinden oluşturmuş olduğun ''ilk'' adlı tag'ı seç.
OK yapıp, aynı işlemleride track bar için yap.
sonra F9'a bas. ilk gelen sayfada close'a bas.
göreceğin üzere track bar'ı sürükledikçe displaydeki sayıların 0 dan 10'a doğru değişeceğini göreceksin.
Buraya kadar anlattıklarım simulasyon içindi.
Eğer bunları ve aynı şekillerde 3-5 değişik akrasyon daha yapabilirsenve yaklaşık 200 dolar verebilirsen (örneğin vipa plc alırsan(8 DI/D0, 4AI,AD)),
gerçek zamanlı kodlarınıda gönderebilirim. Çünkü vipa plc'nin yazılımı ve opc server'ı www.vipa.de sitesinde beleş ve türkçe.

Ne dİyosun arkadasim isin muhasebe ve sen scada ogrenmek istiyorsun Ögren ama sakin bir tr merkezine ise felan girmeye calisma bu isler defter tutmaya benzemez ulkemizde yillik 80 tane arkdasimiz bilincsiz calismadan dolayi yuksek gerilimde can vermekrte

ozgurche ' Alıntı:
www.reliance.cz sitesinden reliance 4.0'ı indir. 25 tag'a kadar simulasyon ve gerçek zamanlı olarak PLC ile çalışabilirsin.
örnek olarak; programı kur, programı kurduktan sonra new file ve sonrasında ana sayfa gelinceye kadar next'e bas.
menülerden yada ana sayfanın üstündeki ikondan;
device manager > system>tags> sağ tıkla>new tag>
yeni tag'ın ismi:ilk olsun
tag data type:integer yap
sonra save all tuşuna bas ve ok bas.
sonra ana sayfada yukarıdan bir adet display ve bir adet track bar'ı sayfaya sürükle.
display'in üzerine çift tıkla ve function kısmına gel, orada göreceğin link to tag kısmına tıkla ve system'in içinden oluşturmuş olduğun ''ilk'' adlı tag'ı seç.
OK yapıp, aynı işlemleride track bar için yap.
sonra F9'a bas. ilk gelen sayfada close'a bas.
göreceğin üzere track bar'ı sürükledikçe displaydeki sayıların 0 dan 10'a doğru değişeceğini göreceksin.
Buraya kadar anlattıklarım simulasyon içindi.
Eğer bunları ve aynı şekillerde 3-5 değişik akrasyon daha yapabilirsenve yaklaşık 200 dolar verebilirsen (örneğin vipa plc alırsan(8 DI/D0, 4AI,AD)),
gerçek zamanlı kodlarınıda gönderebilirim. Çünkü vipa plc'nin yazılımı ve opc server'ı www.vipa.de sitesinde beleş ve türkçe.
Arkadaşım kullanımı hakkında birazdaha bilgi verebilirmisin.Varsa örnek bir iki adet programram gönderirsen çok büyük bi iyilik yapmış olursun

Konu açılalı aradan 1 sene geçmiş.. Öğrendin mi ? :))

Scada öğrenmen için Otomasyon ( Enerji otomasyonu olabilir) yapan bir şirkette çalışmanı veya staj yapmanı ( veya yahu para istemiyorum sadece öğrenmek istiyorum diyip şirketle görüşme yapmanı) tavsiye ederim. Çünkü bol bol okumak tabi iyidir ama yaptığın yazılım yada parametrelendirmeyi neden yaptığını, sahada nasıl çalıştığını görmen gerekir. Yoksa bu olay, oturup bilgisayar başında araba simülasyonu oynamana benzer, oysa ne kadar iyi oynarsan oyna kurallara uyarsan uy, kazasız belasız ve iyi kullanman için pratik iyi olmalı ve yeri geldiğinde kurallara da uymadığın zamanlar olabilir.. kısacası sahada/uygulamada herşey farklıdır.

Tavsiyem Otomasyonun Haberleşmeden bağımsız yaşayamayacağını bilmen ve öncelikle Haberleşme Protokollerini iyi bilmen.. Bunları çok okuyabilirsin işe yarar :)

Modbus, Profibus, IEC 60780-5-101, IEC 60780-5-103 ve IEC 60780-5-104 protokollerini araştır. Döküman istersen bana mesaj atabilirsin.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri