Sayici devresi calismiyor.

ugur5734

Üye
75 mm ortak katotlu 3 adet display aldim. 4026 entegreleri ile manuel sayici devresi yapmaya calistim ama beceremedim sanirim. Anladigim kadariyla entegreler 75 mm displayleri surecek gucte degil. Yardiminiz icin simdiden tesekkurler!!!

Transistoru nereye baglamam gerekiyor?

Devre bu. Lojik kapi entegresinin ismini belirtmemis. Ben de biraz arastirdim. 74ls00 entegresini kullandim. Devreye enerji verdigimde displayde 0 rakamini goruyorum. Sayma butonuna bastigimda herhangi bi degisiklik olmuo. Ama bikac kez ard arda bastigimda 0 dan 4 e atlio. Tabi bu rakam atlama hemen sipsak olmuo. Anladigim kadariyla devre teorik olarak calisio. Ama nedense cok agir islem yapio. Acil yardim!!!

Ekli dosyalar

• 1411111457673.jpg
    1411111457673.jpg
    48.9 KB · Görüntüleme: 15
Devre bu. Lojik kapi entegresinin ismini belirtmemis. Ben de biraz arastirdim. 74ls00 entegresini kullandim. Devreye enerji verdigimde displayde 0 rakamini goruyorum. Sayma butonuna bastigimda herhangi bi degisiklik olmuo. Ama bikac kez ard arda bastigimda 0 dan 4 e atlio. Tabi bu rakam atlama hemen sipsak olmuo. Anladigim kadariyla devre teorik olarak calisio. Ama nedense cok agir islem yapio. Acil yardim!!!
köşedeki nota göre entegrelerin 8.ucunu şeseye çektin mi?

Peki 75 mm displayi surecek gucte mi bu dewre?

75mm ledlere uygun olduğunu zannetmiyorum.
elinde var ise 14mm led ile dene.
var ise devrenin fotosunu yolla

bd 135

Ekli dosyalar

• Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    20.1 KB · Görüntüleme: 11

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837