sayaçların arıza olduğunu nasıl anlarız?

sizin oradaki uygulama o şekilde olabilir ama bence bu bir istisna veya uygulamalar değişti öyleyse sormak lazım neden sayaç nötr çıkışları var o zaman diye slm

Çıkış vermek daha sağlıklı ustam..Hep nötr giriş yerlerinden ek yapmışlar ve bantlamışlar..Elektrikte sayaç kısımlarındaki eklerden nefret ediyorum...

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Çıkış vermek daha sağlıklı ustam..Hep nötr giriş yerlerinden ek yapmışlar ve bantlamışlar..Elektrikte sayaç kısımlarındaki eklerden nefret ediyorum...
tabiiki doğrusu bu hangi mantıkla çıkışı sayaca bağlamıyorlarda ek yapıyorlar. sonuçta zaten nötr sayaç üzerinde köprülü ben olsam bu konuyu tedaş yetkililerine sorardım. nasıl bir cevap verecekler merak ediyorum belkide mantıklı bir açıklaması vardır.slm

burada bizim asıl konumuz eğer kaçak elektrik denen şey olmasaydı sayaç nötüründen bu kadar bahsetmeyecektik ancak sayacın bu güvenlik açığı bizi bu konuşmalara itiyor

sayın resiztans kaçak kullanım oranı 2002 yılından itibaren %60 oranında 2002 den öncesine göre düşmüştür

sayın rezistans tek nötr girişli bağlantı yok sanırım yanlış anladınız görmemeniz normal

sayın öğretmen27 digital sayçta içerisinde pil vardır siz nötr kessenizde çalışır dikkat ederseniz ben çıkış diyorum mekanikte nötr ile hertürlü yasal olmayan işlem yapılabilir ama dijitalde nötr üzerinden herhangi bir oynama yapamazsınız

tedaş herhangi bir giriş çıkış yapmaz hocam biz hazırlarız takarız onlar son kontrolü yapar mühürler

son ve kesin olmakla beraber digital olsun mekanik olsun tüm sayçlara katiyen nötr giriş çıkış yapmak yasal zorunluluktur aksi durumda siz iyi niyetlide olsanız yanlış veya eksik bağlantı kurumun şüphesini çekmekte ve inceleme başlatmakta velevki yanlışlıla dahi yapsanız ben memur olsam rapor tutarım

burada bizim asıl konumuz eğer kaçak elektrik denen şey olmasaydı sayaç nötüründen bu kadar bahsetmeyecektik ancak sayacın bu güvenlik açığı bizi bu konuşmalara itiyor

sayın resiztans kaçak kullanım oranı 2002 yılından itibaren %60 oranında 2002 den öncesine göre düşmüştür

sayın rezistans tek nötr girişli bağlantı yok sanırım yanlış anladınız görmemeniz normal

sayın öğretmen27 digital sayçta içerisinde pil vardır siz nötr kessenizde çalışır dikkat ederseniz ben çıkış diyorum mekanikte nötr ile hertürlü yasal olmayan işlem yapılabilir ama dijitalde nötr üzerinden herhangi bir oynama yapamazsınız

tedaş herhangi bir giriş çıkış yapmaz hocam biz hazırlarız takarız onlar son kontrolü yapar mühürler

son ve kesin olmakla beraber digital olsun mekanik olsun tüm sayçlara katiyen nötr giriş çıkış yapmak yasal zorunluluktur aksi durumda siz iyi niyetlide olsanız yanlış veya eksik bağlantı kurumun şüphesini çekmekte ve inceleme başlatmakta velevki yanlışlıla dahi yapsanız ben memur olsam rapor tutarım
peki tedaş muayene memuru arkadaş bu tek çıkışlı sayaçları eklemeleri nasıl kabul etmiş acaba buda ayrı konu slm

Bizim buralarda memur olsan dosyalar dolusu rapor tutarsın ustam..:eek: Diline sağlık ustam..Bizi aydınlattın..Sayende birçok şey öğrendik...saygılar ve sevgiler...

peki tedaş muayene memuru arkadaş bu tek çıkışlı sayaçları eklemeleri nasıl kabul etmiş acaba buda ayrı konu slm

işin burasında biraz hassasiyet var siyasi,politik,pisikolojik,sosyolojik,baskı,tehdit,vs vs vs işin burasından sonrası dvletin işi bizi alakadar etmez :)

Konu sayaçlardan ve kaçak elektrikten açılmışken bir anımı sizinle paylaşmak istiyorum Saygıdeğer Ustalarım.

Bundan 10 yıl önce ilk atandığım köyde bir olay meydana geldi.O kadar komik bir olay ki şu anda bile aklıma geldiğinde gülüyorum. O zamanlar köydeki evlerde mekanik sayaçlar vardı. Haliyle kaçak elektrik tüketimi çok fazlaydı. Köylüler mekanik sayacı ters bağlayarak sayacın ters dönmesini sağlıyorlardı. Yalnız elektrikten anlamayan bir köylü abimiz başka bir arkadaşına bu işlemi yaptırmıştı. Sayaç o kadar ters dönmüş ki son endeksi bile geriye doğru geçerek devlet ona borçlu hale gelmişti.:) O gün Tedaş yetkilileri elektrik faturası için gelmişti. Bu görevliler tam gidiyorken evine kaçak elektrik yapan bu arkadaş görevlileri tutarak benim de sayacımı okuyun diye ısrar etmeye başladı. Yalnız görevlilerin başka zamana geldiğimizde okuruz şimdi gitmemiz lazım demesine rağmen bu arkadaş görevlileri zorlayarak evine götürüp sayacını okuttu.. Görevli arkadaşlar sayacı okuyunca bir de ne görsün.. Sayaç o kadar geriye dönmüş ki son endeksi de gerileyerek Tedaş bu arkadaşa borçlu durumu düşmüştü. Görevli arkadaş köylüye: 'Yahu senin bize borcun yok bizim sana borcumuz olmuş' deyince köylü abimizin başından kaynar sular boşanmaya başladı. Bu sefer Tedaş yetkilileri ceza kesmeye yeltenince köylü abimiz Tedaşa yalvarmaya başladı. Ama nafile...Bir güzel ceza yedi...

Aradan 10 yıl geçmesine rağmen geçenlerde o köyde bir araya geldik bu konu açıldı ve gülmekten yerlere yattık... :)

Kullanmış olduğum binanın elektrik kutusunda tüm saatlerin digital olduğu halde benim dairenin saatinini analog olduğunu farkettim. tedaş yetkilileri sanırım tüm saatileri değiştirmiş fakat benimkini ne hikmetse es geçmiş neden değiştirmemişler acaba bu konuda bilgisi olan varmı...
Birde saatte bir anormallik keşfettim. şöyleki: saatin camına parmağımla vurduğum zaman kendi kendine dönmekte. yani içindeki sağdan sola doğru ilerleyen çubuk ben vurdukça kendi kendine dönüyor bir nevi yalama olmuş sallanıyor içinde..... bu saat sizce bu şekilde olunca azmı elektrik harcaması yapar çokmu harcar.. ve eğer bozuksa saat bana bir ceza gelirmi ne yapmam gerekiyor.....

Kullanmış olduğum binanın elektrik kutusunda tüm saatlerin digital olduğu halde benim dairenin saatinini analog olduğunu farkettim. tedaş yetkilileri sanırım tüm saatileri değiştirmiş fakat benimkini ne hikmetse es geçmiş neden değiştirmemişler acaba bu konuda bilgisi olan varmı...
Birde saatte bir anormallik keşfettim. şöyleki: saatin camına parmağımla vurduğum zaman kendi kendine dönmekte. yani içindeki sağdan sola doğru ilerleyen çubuk ben vurdukça kendi kendine dönüyor bir nevi yalama olmuş sallanıyor içinde..... bu saat sizce bu şekilde olunca azmı elektrik harcaması yapar çokmu harcar.. ve eğer bozuksa saat bana bir ceza gelirmi ne yapmam gerekiyor.....
BİRDEN FAZLA YERE KONU AÇMIŞSINIZ

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,904
Son üye
teknikbilimlers31

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri