sayaça başka dairenin kablosu bağlanır mı?

[/QUOTE]....
Konuyla ilgili 5dk'lık ölçümle yada konrolle hattınızda kaçak(Başka aboneye bağlantı) olup olmadığını ANLAYAMAZSINIZ ![/QUOTE]
Tabirinizle xedaş a müracaat etmedim ama gelen faturada :gündüz-puant-gece diye 3 kısımda tüketim değerlerini yazmışlar tutar tek hane..
5 dk gözlem ile kaçak anlaşılmaz diyorsunuz, peki anlamak için nasıl ne kadarlık bir yol izlenmeli??

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
tutar tek hanede ve birim fiyat tek işte dediğim gibi :)

İhtimal dahilinde senin sayaç çıkışından (muhtemel tesisat karışıklığından dolayı) yanlışlıkla alan kişi o linyeden senin ölçüm süresince 5dk içinde bir alıcı takacağı ne malum !

Kullandığın cihazların çektikleri akımları ölç, o an devredeki cihazların akımlarını topla. Sigorta girişine takacağın ampermetre ile ara ara mukayese et.(Termostatlı çalışan cihazlar yanıltabilir dikkat et!)
Yada Bir elektrikçi çağır daire içinden farklı bir noktaya kablolama varmı incelesin.

Şu akıllı sayaca geçtikten sonra dikkat ettim hanım çamaşır makinesini gece çalıştırmaya başladı hep :) napıyorsun dedim 10'dan sonra tasarrufluymuş ya dedi :D başvurmadan faydalanılmıyor dedim geniş izahatte bulundum. Ohoo hiç faydası yokmuş o işin dedi :) Anneme diyeyim bari oda öyle biliyor dedi.
Bu arada TEDAŞ'ında işine geliyor bu durum birim fiyat değişmeden birsürü kullanıcı bilmeden geç saate bırakıyor bazı işlerini :D yüklenme yüzdesi dağılıyor neticede...
Uykusuz kalmayın çamaşırınızı ütünüzü erkenden yapın (Bayanlara söylüyorum) :D

Şu akıllı sayaca geçtikten sonra dikkat ettim hanım çamaşır makinesini gece çalıştırmaya başladı hep :) napıyorsun dedim 10'dan sonra tasarrufluymuş ya dedi :D başvurmadan faydalanılmıyor dedim geniş izahatte bulundum. Ohoo hiç faydası yokmuş o işin dedi :) Anneme diyeyim bari oda öyle biliyor dedi.
Bu arada TEDAŞ'ında işine geliyor bu durum birim fiyat değişmeden birsürü kullanıcı bilmeden geç saate bırakıyor bazı işlerini :D yüklenme yüzdesi dağılıyor neticede...
Uykusuz kalmayın çamaşırınızı ütünüzü erkenden yapın (Bayanlara söylüyorum) :D
Bari aradaki farkin anlasilmasi icin akilli sayac kullanan ama biri tarifeye gecmis biri gecmemis iki fatura örneği yukleyelim de herkes evindeki faturadan anlasin ne kullandigini :)

Bunu anlamak için fotoğraf falan koymaya gerek yok ki :)
3 zamanlı tarifede T1,T2,T3 zamanlarına ait tüketim ve bedel yazar. Tek tüketim tek bedel ise tarifeli sistemden faydalanmıyorsun demektir. Bu kadar basit !

Fikirlerinize ihtiyacım var;
11. ayda doğalgaza geçtik.banyodaki büyük elektrikli termisifon iptal oldu.bulaşık makinasını yeniledim (a+ enerji)
Sorunum şu: 9nceleri 80-85 tl aralığında gelen elektrik faturam aralikta 98. Ocakta 110 tl geldi.
Aralik oratasinda tredaş analog sayaçtan akillı sayaçlara değişim yaptı.
Kafa kurcalayan husus dogalgaz tesisat dösenirken üst kattaki bir dairenin elektrik kisa devre yapti öyleki yankomşu dairenin beyaz eşyaları zarar gördü..elektrik ustası cağırdilar ,usta sayaç dahil sigorta yeniledi..buraya kadar normal..ilginç kısım daha önceleri 120 ve üzeri fatura ödeyen üst daireler 75-80 e düserken benim fatura arttı..
Bina 16 daireli ve her katta 3 daire var..
Ana sigortalar ve sayaclar zemin girişte..
Acaba kablolar yanlış bağlanmış olabilir mi? Nasıl bir yol izlemeliyim?
arkadaşların söylediklerine ilaveten önce kak rolesi taktırın ve daha sonra nötr ve topraklamanın doğruluğunu kontrol ederseniz daha iyi olur derim

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri