sayaça başka dairenin kablosu bağlanır mı?

sayacınız monofazemi trifazemi
Olaya genelde kimsenin bakmadıgi tarafladan bakıyorsunuz :) sorunun cozumu icin faydali olabilir elbette

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Dün yaklaşık 5 dk boyunca ,daire icindeki sigortalar inik vaziyette sayacı gözlemledim..sayaç digital akilli tip diye tanımlananlardan..yaklaşık 5 sn aralikla 5 -6 farklı gösterge gelip gecti ..analog olsa ortadaki yuvarlak demir hareketinden kontrol daha kolay olacaktı..5 dk lık g9zlemim boyunca rakamlar sabit kaldı..
Zam geldi evet. Ama gelen zam aynı anda dairedekilerede geldi..
Evde farklı kullanım olarak sadece kombi bağlantısı oldu ( dairedeki herkesde olduğu gibi) .2 kisilik bir aile oldugumuz icin fazla bir tüketimimiz yok.
Tabiki kimseyi suçlayıp günahlarını alma gibi bir niyetim yok ..ters bir bağlantı olduysa bile bunu bilerek hiç bir komşum yapmaz.
Bina yaklaşık 25 yıllık ,arıza oldugu gün gelen elektrikci arkadaşlar. Kablo kargaşasından dem vuruyorlardı bir hayli kablo ayıkladık gibi cümleler kurmuşlar cünki..
Bende ev içi elektrik enerjisi tüketimi olarak ekstra bir seyim olmamasına rağmen faturamın yükselmesinden rahatsız oldum.. Arizanin olustugu üst kat komşularımin bariz şekilde ( 120 tl den 75 tl ye) düserken. Benimkinin aksi şekilde yükselmesi aklımı kurcalayan durum
Bu arada güzel fikirleriniz için teşekkürü borç bilirim

Eğer bir şüpheniz varsa içinizin rahat olması için bence bir uzmana göstermekte baktırmakta fayda var.

Dün yaklaşık 5 dk boyunca ,daire icindeki sigortalar inik vaziyette sayacı gözlemledim..sayaç digital akilli tip diye tanımlananlardan..yaklaşık 5 sn aralikla 5 -6 farklı gösterge gelip gecti ..analog olsa ortadaki yuvarlak demir hareketinden kontrol daha kolay olacaktı..5 dk lık g9zlemim boyunca rakamlar sabit kaldı..
Zam geldi evet. Ama gelen zam aynı anda dairedekilerede geldi..
Evde farklı kullanım olarak sadece kombi bağlantısı oldu ( dairedeki herkesde olduğu gibi) .2 kisilik bir aile oldugumuz icin fazla bir tüketimimiz yok.
Tabiki kimseyi suçlayıp günahlarını alma gibi bir niyetim yok ..ters bir bağlantı olduysa bile bunu bilerek hiç bir komşum yapmaz.
Bina yaklaşık 25 yıllık ,arıza oldugu gün gelen elektrikci arkadaşlar. Kablo kargaşasından dem vuruyorlardı bir hayli kablo ayıkladık gibi cümleler kurmuşlar cünki..
Bende ev içi elektrik enerjisi tüketimi olarak ekstra bir seyim olmamasına rağmen faturamın yükselmesinden rahatsız oldum.. Arizanin olustugu üst kat komşularımin bariz şekilde ( 120 tl den 75 tl ye) düserken. Benimkinin aksi şekilde yükselmesi aklımı kurcalayan durum
Bu arada güzel fikirleriniz için teşekkürü borç bilirim
En azindan bu gözlem sonucu sizden baska daireye hat cekilmedigi anlasiliyor kanaatindeyim. Ama bir uat yorumda belirtildigi uzere bir uzmana gosterebilirsiniz.
Ayrica simdi kendi dairenizde kacak olup olmadigini anlamanin yoli da onceki yorumlarda belirtilmisti.

İlk tespit sigortaları indirip yapılır bu sayaç ile sigortalar arasında kaçağı tespit eder. İkinci tespit sigortalar indirilmeden bütün alıcılar devredışı yapılarak gözlemlenir bu da sigortalardan sonraki kaçağı tespit eder. Gücü belirli alıcı ile de sayacın doğruğu da tespit edilir. Değişik gün ve saatlerde tekrarlanarak kaçak var ise tespitine çalışılır. Normalde kaçak olmayabilir sizin tüketim alışkanlıklarınızda geçici değişiklik olmuş olabilir. Kimsenin günahını da boşuna almayalım.
Burada belirtilen ilk tespiti yapmissiniz. Simdi ikinci tespiti yapabilirsiniz. Bu da sizin daire icnde kacak olup olmadigini gosterir.evdeki tum lambalari kapatip prizdeki her seyi cekip sigorta acikken sayaca baktiginizda yine hareket olmamasi lazim.

Ucuncu bir durumu da anlatayim. Su an bence en olasi olani da bu. Siz normal sayactan akilli sayaca geçtiğinizi söylediniz. Akilli sayacin ozelligi belli saarltlerde yuketilen enerjinin ucuz belli saatlerde tüketilen enerjinin pahali olmasini saglar. Komsunuz bilincli tuketim ile utu bulasik camasir gibi islerini ucuz saatte yapark ucuzlama saglamis olabilir. Siz de tam tersi pahali olan saatte tum islerinizi gorerek odediginiz uceretin artmasina sebep olmus olabilirsiniz. Bunu gozlemleyin. Biz bu isleri ne zaman yapiyoruz diye. Saatleri de yazacagim birazdan

Yarın ilk işim söylediğiniz 2. Testi yapmak. Akilli sayaç olayı tredaş tarafından tüm dairelerinkine yapildı.
Sanirim saat aralikları 06-17=normal ,17-22=1.5 kat pahalı ve 22-06=0.5 kat ucuz
Eşim çamaşır bulaşık makinalarını 22 dan sonra çalıştırır (misafir bastırması gibi ani durum olmazsa)
Yarın daire içi testide bir yapayımda seçenekler azalsın..

Ucuncu bir durumu da anlatayim. Su an bence en olasi olani da bu. Siz normal sayactan akilli sayaca geçtiğinizi söylediniz. Akilli sayacin ozelligi belli saarltlerde yuketilen enerjinin ucuz belli saatlerde tüketilen enerjinin pahali olmasini saglar. Komsunuz bilincli tuketim ile utu bulasik camasir gibi islerini ucuz saatte yapark ucuzlama saglamis olabilir. Siz de tam tersi pahali olan saatte tum islerinizi gorerek odediginiz uceretin artmasina sebep olmus olabilirsiniz. Bunu gozlemleyin. Biz bu isleri ne zaman yapiyoruz diye. Saatleri de yazacagim birazdan

Birçok insan tarafından bilinen YANLIŞ bir bilgi. Siz XEDAŞ'a zaman tarifesinden faydalanmak istiyorum diye dilekçeyle başvurmadıktan sonra bu tarifelerden FAYDALANAMAZSINIZ !

Konuyla ilgili 5dk'lık ölçümle yada konrolle hattınızda kaçak(Başka aboneye bağlantı) olup olmadığını ANLAYAMAZSINIZ !

Üç Zamanlı Tarife Zaman ve Birim Fiyatları
Zaman Dilimi
Gündüz T1 Puant T2 Gece T3
Saatler
06:00-17:00 17:00-22:00 22:00-06:00
Birim Enerji Bedeli Normal Pahalı İndirimli
Enerji kWh Fiyatı 0,37 TL 0,57 TL 0,22 TL

Devletin yenilenebilir enerjiler için teşvikler uygulaması, yapılamıyorsa engelleri kaldırılması fiyatların düşmesine ve çevre temizliğinin artmasına neden olacığını düşünüyorum.

Sadece belli bir tüketici grubu hariç fazla işe yaramayacağını düşünüyorum. Kimse akşam yemekte fırını açmamazlık edemez geleni gideni olur tüketim hat safhadadır. Karı-koca çalışan Çok kimse çamaşırını 10'dan sonra yıkayayım ütüyüde 12'den sonra bırakırım demez. Bu benim fikrim.
Tasarrufun azı çoğu olmaz o yüzden faydalanabileceğine inanan kullansın ama tüketim zamanlarınız buna uygun olmazsa (yukarıda belirttiğim gibi) eskisine nazaran epeybir kallavi fatura ile karşı karşıya kalırsınız ! Çevremde tarifeye geçip yandım Allah diyenler oldu. Olabilecekleri zaten biliyordum o yüzden Tarifeye geçmeyi düşünmedim bile !

son olarak tekrar söylüyorum siz XEDAŞ'a başvurmadıkça bu tarifelerden faydalanmanız MÜMKÜN DEĞİLDİR...!

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri