sayaça başka dairenin kablosu bağlanır mı?

vhkm30

Üye
Fikirlerinize ihtiyacım var;
11. ayda doğalgaza geçtik.banyodaki büyük elektrikli termisifon iptal oldu.bulaşık makinasını yeniledim (a+ enerji)
Sorunum şu: 9nceleri 80-85 tl aralığında gelen elektrik faturam aralikta 98. Ocakta 110 tl geldi.
Aralik oratasinda tredaş analog sayaçtan akillı sayaçlara değişim yaptı.
Kafa kurcalayan husus dogalgaz tesisat dösenirken üst kattaki bir dairenin elektrik kisa devre yapti öyleki yankomşu dairenin beyaz eşyaları zarar gördü..elektrik ustası cağırdilar ,usta sayaç dahil sigorta yeniledi..buraya kadar normal..ilginç kısım daha önceleri 120 ve üzeri fatura ödeyen üst daireler 75-80 e düserken benim fatura arttı..
Bina 16 daireli ve her katta 3 daire var..
Ana sigortalar ve sayaclar zemin girişte..
Acaba kablolar yanlış bağlanmış olabilir mi? Nasıl bir yol izlemeliyim?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Fikirlerinize ihtiyacım var;
11. ayda doğalgaza geçtik.banyodaki büyük elektrikli termisifon iptal oldu.bulaşık makinasını yeniledim (a+ enerji)
Sorunum şu: 9nceleri 80-85 tl aralığında gelen elektrik faturam aralikta 98. Ocakta 110 tl geldi.
Aralik oratasinda tredaş analog sayaçtan akillı sayaçlara değişim yaptı.
Kafa kurcalayan husus dogalgaz tesisat dösenirken üst kattaki bir dairenin elektrik kisa devre yapti öyleki yankomşu dairenin beyaz eşyaları zarar gördü..elektrik ustası cağırdilar ,usta sayaç dahil sigorta yeniledi..buraya kadar normal..ilginç kısım daha önceleri 120 ve üzeri fatura ödeyen üst daireler 75-80 e düserken benim fatura arttı..
Bina 16 daireli ve her katta 3 daire var..
Ana sigortalar ve sayaclar zemin girişte..
Acaba kablolar yanlış bağlanmış olabilir mi? Nasıl bir yol izlemeliyim?
Zayıf ihtimal ama gönlün rahat olsun diyorsan ; akşam herkes evinde olduğu saatlerde indir bütün sigortalarını kendi sayacını takibe başla ; sigortalar inik olduğu halde senin sayaç saymaya devam ediyorsa vardır bir alicengiz.

Sonra agresif bir komşu tepene binsin karakolluk ol.. :)

Valla durumdan bende kıllandım. apartmanda kaç daire var bilmiyorum ama arkadaşımızın önerisi mantıklı.

anlayabilmenin en kolay yolu sayaç üzerindeki ana sigortanı kapat eğer diğer komşun gelip sigortayı kaldırıyorsa yanlışlık vardır. Muş ta görevli iken benim başıma geldiği için yazıyorum. Tedaş abone numaralarını yanlış daire sayaçlarına yazmış.

Aklima gelmeyen fikirleri paylaştığınız için tşk ..binada 16 daire var . hepsini indirirsem millet ayaklanır..
Sayacın olduğu sigortaya komple dairenin değilde. Mesela sadece mutfak kabloları ters bağlama gibi bir durum olurmu?

kendi sayacının sigortasını indir arkadaşım.

Sadece mutfak kablolari yanlis olmaz. Belki abone veya sayac nolarda yanlislik yapmis olabilirler.

Bir mühendis ; iki tekniker fikir beyan edince yetmiyor ; sekiz on tane daha lazım .
bende dediklerinizi birleştireyim :)
önce sayacın olduğu panoda kendi dairene gelen sigortayı indir. bu durumda senin tüm elektriğin kesilir. eğer faturası düştüğünü iddia ettin komşunda da kesinti olmuş ise senin sayacına bağlıdır. ancak bu yolla anlaman biraz zor, adam o esnada o kısmı kullanmıyor olabilir kullansa bile sayaca bakmaya gelmesi düşük ihtimal. saatlerce beklemen gerekebilir.

en akıllı çözümü @İşçi Mühendis verdi

Zayıf ihtimal ama gönlün rahat olsun diyorsan ; akşam herkes evinde olduğu saatlerde indir bütün sigortalarını kendi sayacını takibe başla ; sigortalar inik olduğu halde senin sayaç saymaya devam ediyorsa vardır bir alicengiz.

bu sefer de kendi evine geri dön. evinin içindeki tüm sigortaları indir, evdeki tüm elektriğin kesildiğinden emin olduğunda in aşağı sayacına bak. normalde sen evde tüketim yapmayacağın için sayacının dönmemesi lazım. dönüyorsa o elektriği başkası tüketiyor demektir.

Aklima gelmeyen fikirleri paylaştığınız için tşk ..binada 16 daire var . hepsini indirirsem millet ayaklanır..
16 dairenin sigortasını indirerek neyi hedeflediğini ben anlayamadım :) o karanlıkta ve karambolde bir iki kişiyi indiririm diyorsan ayrı tabi :D

Forum istatistikleri

Konular
128,132
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri