sayaç topraklaması ve daire topraklaması

kar var zaten atması gerekiyor dediniz ama atmadı arızalandımı acaba benim yaptığım olay sayaç ın nötr ünü bina topraklamasına bağlamışım anlamadığım nokta bina topraklaması ile bina nötr ü aynı borudan nasıl gelir yoksa bina topraklaması diye
dairenin topraklamasını bina nötr üne mi bağladım acaba ama cihaz gövdelerinde
gerilim yok

Arkadaşım sayaca nötr yerine toprak giriş çıkışı yapmışsın. Bu durumda evinde nötr diye bişey olmayacak. Böylelikle kaçak akım rolesine faz ve toprak giriş ve çıkışları olacak.Kar atmaz tabi. Çünkü karın çalışma mantıgında fazdan giden akım nötrden dönmesi lazım. Nötr olmadıgı için fazdan giden akım topraktan dönecek.Yani nötr yerini toprak alacak. Böylelikle faz kayıp vermeden topraktan dönmüş olacak ve kar atmayacak..Karın atmaması normal.
Eğer senin topraklaman çok güçlü olsaydı seni uzun bir süre idare ederdi. Taa ki topraklama topraklama özelliğini kaybedip cihazları çalıştıramayacak kadar zayıf olana kadar..
Daha fazla şansını zorlama elektrikçi gelsin bunları düzeltsin..

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Demek ki nötr yerine toprağı bağlamışsın..Hay Allah iyiliğini versin..Toprağın sayaçla ilgilisi yok..Sayaca faz giriş faz çıkış nötr giriş nötr çıkış vardır.Şekil aşağıda..
Bu arada kabloları çekme diye seni uyardım. Arada buat varsa kablo gelmez.Gelirse ek yerlerinden ayırıp getiririsin bu sefer nasıl gönderecen buatı bulmadan.Kulağını krişlere dayayıp sesi takip ederek bulcan..2. bir arkadaşa ihtiyacın var. Sustanın takıldıgı yerde sustayı ileri geri hareket ettirip ses sağlayarak diğer arkadaşta krişlere kulak verip bautı bulcaksınız..Yok bulamazsan sıva üstü 3*2,5 kablo ile çakarak odaya götürücen..saygılar...
resim için çok teşekkür ederim sizdende allah razı olsun kabloyu çekmedim dediğiniz gibi kopar diye ama topraklama kablosunu geçici olarak duvardan çektim resimde ki 4 yazan yerde çıkış yük yazıyor orası dışarıdan gelenmi oluyor bizim sayaç a göre öyle
4 numara nötr bizim sayaçta bu arada kar var ama atmadı

resim için çok teşekkür ederim sizdende allah razı olsun kabloyu çekmedim dediğiniz gibi kopar diye ama topraklama kablosunu geçici olarak duvardan çektim resimde ki 4 yazan yerde çıkış yük yazıyor orası dışarıdan gelenmi oluyor bizim sayaç a göre öyle
4 numara nötr bizim sayaçta bu arada kar var ama atmadı

Karın atmamasını bir önceki yazımda cevapladım..Orayı oku.. 1 numaraya faz giriyosun 2 numaradan faz çıkışını alıp eve gönderiyosun..3 numaraya nötr giriyosun 4 numaradan nötr çıkışını alıp eve gönderiyosun..Belki sayacta nötr çıkışı yapmamış olabilirler..Sadece giriş yapıp giriş yaptıkları yerden ekleme yapıp eve göndermiş olabilirler...Şekle dikkat edersen nötr giriş çıkışları köprülüdür...

Karın atmamasını bir önceki yazımda cevapladım..Orayı oku.. 1 numaraya faz giriyosun 2 numaradan faz çıkışını alıp eve gönderiyosun..3 numaraya nötr giriyosun 4 numaradan nötr çıkışını alıp eve gönderiyosun..Belki sayacta nötr çıkışı yapmamış olabilirler..Sadece giriş yapıp giriş yaptıkları yerden ekleme yapıp eve göndermiş olabilirler...Şekle dikkat edersen nötr giriş çıkışları köprülüdür...
sayaç ta köprüleme yok ama benim kabahatim yok tesisatı yapan kişi öyle bağlamış daire içinde zaten çok ters bağlantı vardı buat larda lambaların faz ve nötrünü sadece nötr e bağlamıştı ambalar yanmıyordu yaptım
sayaç a gelince yapan kişi demekki giriş çıkış nötrünü ters bağlamış ama bu şekilde çalışırmı ustam inan evi yeni aldım hiç param yok elektirikçiye verecek yoksa bu işler sakat benim sayaç ın nötrünü toprak zannetmemin en büyük sebebi yapan kişi nötrü bantlamamış ve üstelik panoya temas ediyordu yapan kişiyi aradım ben gelmem diyor ben zamanında yapmışım diyor nasıl yapmışsa
geçmeyen kablo için buatı bulmaya çalışacağım birde sayaç ı eklediğiniz resimdeki gibi bağlayacağım artık ellemeyeceğim çok çok teşekkür ederim allah işinizi gücünüzü rast getirsin bin kere razı olsun aslında hiç ellemezdim ama uyduculuk yaptım bilgisayarcıyım ayrıyetten elektirktende ufak tefek anlarım ama fazla değil elektirikçiliği meslek olarak yapmak isterdim imkanın olsa
severek zevk alarak yaptığım bir iş

Sayaç nötrü içten köprülüdür..Dıştan bakarak göremezsiniz..Ben yine de elinizi vurmayın elektrikçiye yaptırın derim.Anladığım kadarıyla profesyönel değilsiniz...Yanlış bir kaç şey daha yaparsanız işin içinden çıkamazsınız...

Bizim buralarda olsaydın gelir ücretsiz yapardım her şeyini...

Sayaç nötrü içten köprülüdür..Dıştan bakarak göremezsiniz..Ben yine de elinizi vurmayın elektrikçiye yaptırın derim.Anladığım kadarıyla profesyönel değilsiniz...Yanlış bir kaç şey daha yaparsanız işin içinden çıkamazsınız...

Bizim buralarda olsaydın gelir ücretsiz yapardım her şeyini...
allah razı olusun düşünmeniz bile yeterli bende sizi dinleyip sayaç ı kurcalamayayım artık şu kabloyu kırmadan bir geçirebilirsem çok iyi olcak bir kaç elektrikçiye sordum kırmamız lazım diyorlar
bazı aletler varmış dedektör gibi duvarın içindeki boruları göstern su tesisatçılarıda kullanıyor bu cihaza sahip elektirkçi bulmam lazım
tekrar allah razı olsun

karoleleri işte bu yüzden çok önemli. biz elektrikçiler bile zaman geliyor nötr ve toprağı ayırt edemiyoruz. en güzel test yöntemi seri lamba yöntemidir. bu testte hem toprak ve nötrü kesin ayırt edersin hem topraklamanın çalışıp çalışmadığını nötrün gelip gelmediğini kesin ayırt edebiliriz. seri lambanın bir ucunu faza diğer ucunu diğer iki uçtan birine değdirdiğimizde role açarsa o topraktır ve çalışıyordur. diğer uca değdirdiğimizde lamba yanıyor role açmıyorsa oda nötrdür. her iki uçtada açıyorsa nötr yoktur. heriki uçtada lamba yanıyorsa toprak yoktur. slm

kar var zaten atması gerekiyor dediniz ama atmadı arızalandımı acaba benim yaptığım olay sayaç ın nötr ünü bina topraklamasına bağlamışım anlamadığım nokta bina topraklaması ile bina nötr ü aynı borudan nasıl gelir yoksa bina topraklaması diye
dairenin topraklamasını bina nötr üne mi bağladım acaba ama cihaz gövdelerinde
gerilim yok
karoleleri çıkışından sonraki devreleri korumak içindir. roleye girmeden önceki kaçakları algılamazlar. slm

sayaç topraklaması diye bir şey yoksa vah halimize
bu nasıl elektrikçilik anlamadım yapan adama diyorum topraklama zannettiğim kablo demekki sayaç ın nötr ü imiş ben sayacın topraklaması zannettiğim için daire topraklamasına bağladım ve gerilim düştü tabi ne bileyim sarı kablo çektiği için toprak zannettim
sayaç bağlantı bilgim yok tesisat bilgim var ama demekki anlamadığın işi karıştırmayacaksın bu işten zarar görebilirdim size ne kadar dua etsem azdır allah bin kere razı olsun sizden ustam kafamı karıştıran olay google da bağlantı şemesı buldum sayacın en sağındaki bağlantı için toprak yazmışlardı resmi bulabilirsem ekleyeceğim birde şunu sorayım sigorta kutusundan hol de bulunuyor oturma odasına hol ün tavanından gidiyor oturma odasında buat var oradan mutfağa gidiyor sigorta kutusu ile oturma odasın daki buat a kablo çekmeme gerekiyor topraklama susta gitmiyor içindeki kablolarda gelmiyor na kadar çeksemde gelmiyor sorum bu arada baika buat olabilirmi bu at varsa bile sadece ek vardır çünkü oralardan başka yere linye gitmiyor sigorta kutusundan giden boru
hurdadan yapılmış sarı gibi odadaki boru ise siyah bu aklıma buat var olabileceğini getiriyor yada ikisi arasında boşluk kaldı harç dökülünce kablolar sıkıştımı acaba ben bunu kırıp dökmeden nasıl bulurum aslında kırarım ama köşelerde alçıpan var o yüzden kırmak istemiyorum şimdiden çok teşekkür ederim
mavi nötr sarıyeşil toprak kullanılsaydı belkide bu hataya düşmezdiniz o yüzden kablo renk kodlaması çok önemli slm

mavi nötr sarıyeşil toprak kullanılsaydı belkide bu hataya düşmezdiniz o yüzden kablo renk kodlaması çok önemli slm
doğru söylüyorsunuz ustam nötr e sarı yeşil kablo bağlamış en azından bantlasaymış yine anlardım seri lamba testini de yapacağım verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim yinede düşmemem lazım dı bu hataya ama ucuz atlattık evdeki
elektrikli aletler yanabilirdi

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,912
Son üye
mavilacivert11

Yeni konular

Geri