Sayaç panolarında sıralama nasil

Aynen katılıyorum. Ancak tutturulamaması nedeniyle iptal edilerek kullanılmayan yani atıl duruma getirilen de çoktur diye tahmin ediyorum.
Tuturulmasını sağlamak ; çalıştığından ; devrede olduğundan emin olmak teknik elemanların işidir ; takozlamak ya da iptal etmek amelelerin işi malesef .

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Aynen katılıyorum. Ancak tutturulamaması nedeniyle iptal edilerek kullanılmayan yani atıl duruma getirilen de çoktur diye tahmin ediyorum.

Kesinlikle öyle. Bir gün saha aydınlatmasında taşeronun çözüm bulamayıp röleyi yandan kanırtarak toroid üzerindeki sargıdan açtırma rölesine giden 2 kıl kabloyu makasla keserken yakalamıştım. Sonra ceza verdim tüm direklere bakın diye. Direğin birinde klemens kullanmamışlar bantla sarmışlar direğin gövdesine değiyormuş bantta kısmen açılmış nötrden atlama yapıyormuş. İstediğiniz zaman nasılda buluyorsunuz tembel g*tler dedim :)

Tuturulmasını sağlamak ; çalıştığından ; devrede olduğundan emin olmak teknik elemanların işidir ; takozlamak ya da iptal etmek amelelerin işi malesef .

@Hırçın 41 ve @BARIS2046 nında belirttiği üzere kollara bölme işlemi de uygulanması gereken teknik bir husustur. Haliyle projeyi çizende bu hususa dikkat etmelidir.

Uygulamayı yapan kişinin, eğer projede bu husus göz önüne alınmadıysa, ve üstelik bu durumu bilmiyorsa, işi zordur diye düşünüyorum.

@Hırçın 41 ve @BARIS2046 nında belirttiği üzere kollara bölme işlemi de uygulanması gereken teknik bir husustur. Haliyle projeyi çizende bu hususa dikkat etmelidir.

Uygulamayı yapan kişinin, eğer projede bu husus göz önüne alınmadıysa, ve üstelik bu durumu bilmiyorsa, işi zordur diye düşünüyorum.

Evet her zaman söylüyorum. projecilerin çoğunun uygulama tecrübesi yok yada çok az var.
Bununla ilgilide bir anım var :)
İstanbulda büyük bir proje müellifi firmaya projede yapılan hatalarla ilgili konuşmak üzere gittim. Adama hataları sıralıyorum çıtı çıkmıyor öyle anlamsız bakıyor. Hal böyle olunca sustum. Ne dese beğenirsiniz abi ben ziraat mühendisiyim 2 yıldır elektrik projesi çiziyorum dediklerinizi anlamadım :) Peki nasıl çiziyorsun dedim imzayı atan mühendis göz atıyor hata varsa uyarıyor abi dedi. Nasıl göz attığı belli dedim bozuldu.

300 ma'lik kakr sayesinde olması muhtemel bir elektrik yangınının önlendiği bir olaya şahit olanınız var mı? Yangın koruma şalteri sayesinde kabloda meydana gelen bir arızayı gideren oldu mu?

Tecrübesini paylaşırsa sevinirim.
Boyle bir arizanin yahut yanginin onlenmesine sahit olmak mumkun degildir. En azindan bir insanin bunu anlayabilmesi zordur. 300mA lik kacak akim rolesinin attigina her insan sahit olabilir ama bu atmanin yangina sebep olmaya ramak kala mi gerceklestigini yoksa yangin ile alakasi yokken mi gerceklestigini anlayabilen yoktur.

Go2ADr.jpg

Ben 300 ma kakr rölesinin atması olayını şöyle yorumluyorum.

Bir üst mesajda da belirtildiği üzere 300 ma akım yangına sebep olacak olan eşik değerde bir akım.

Eğer ki 300 ma kakr attıysa kabloda yanmaya neden olacak bir deformasyon durumu oluşmuş olabilme ihtimali var. Bu ihtimale rastlayan(çok düşük olduğunu düşünüyorum) biri belki vardır.

Bir üst mesajda da belirtildiği üzere 300 ma akım yangına sebep olacak olan eşik değerde bir akım.

Eğer ki 300 ma kakr attıysa kabloda yanmaya neden olacak bir deformasyon durumu oluşmuş olabilme ihtimali var. Bu ihtimale rastlayan(çok düşük olduğunu düşünüyorum) biri belki vardır.
Bu akim kabloda yangina sebep olmaz fakat bu role neden yangin koruma diye kullaniliyor diye sormustum. Kablolarda degil kacagin oldugu cihazlarda olusan akim yangina sebep olur diye yanitladi @İşçi Mühendis. Ama kacak aninda role kesme yapacagindan yanginin olusmasini gozlemlemek mumkun degil. Gozlemek icin deney yapmak lazim. Ayni sekilde iki tesisat ve birinde role var digerinde yok ve ikisindede surekli kacak saglanir. Sonra itfaiye çağırın ama

Bende oyle dusundum ama emin olamadim gene de. Birde 300mA ile ilgili de sorum olacak. 300mA lik kacak oldugunda bu akim yangina sebep olacak kadar isinma meydana getirir deniyor. Tesisatta cekecegimiz en ince 1.5luk kablo bile 16A e dayanmiyor mu. Bu akim nerden geçtiğinde yangin cikartacak sicaklik olusturuyor
http://www.elektrikhaber.com/wp-content/uploads/2014/12/kaçak-akım-nedir.pdf

Ayrıca arıza akımları küçük sızıntılarla başlar ; tespit edilmediği anda büyüyerek ya koruma devrelerini açtırmaya ya da kabloların yanmasına sebebiyet verinceye kadar devam eder . Bu noktada kritik eşik 300 mA olarak tespit edilmiş ; bu noktadan sonra tahminen söylüyorum arıza akımında hızlı bir artış ve kablo izolasyonun da da hızlı bir deformasyon başlıyor diye düşünüyorum. Yoksa kablonun akım taşıma kapasitesi dahilindeki bir akım ne izolasyon deformasyonuna ne de yangına sebebiyet verir.Ayrıca bu noktada ki hata akımının tamamı iletken üzerinden toprağa akmamakta ; akım devresi üzerinde topraklanmış ekipmanın topraklanmış yüzeyleri de bulunmaktadır ki bu topraklanmış yüzeyler akım taşımak için tasarlanmamıştır.
@Hırçın 41 abi yanlış mı düşünüyorum ?
300mA kaçak akım değeri yangını başlatabilecek arkı oluşturan minimum değer olarak kabul edildiği için yangın koruma rölesi adıyla anılır.
Her dairede normalde en az 3-5mA mertebesinde kaçak akımlar oluşur. Bu da toplamda zaten aartman girişindeki 300mA kaçak akım rölesine yansır. 20daire x5mA desek 100mA kaçak akım toplanır. Dolayısıyla kolon hattında oluşabilecek kaçaklarda sistem daha hassas çalışır.
Kolon hattında hayat korumaya gerek yoktur zaten kaçak akımlar toplandığı için bunu yapmak zordur. Bazı projelerde bina girişlerinde sayaç panosu çıkışına kaçak akım koruma rölesi konulur bu şekilde koruma sağlanır.
Bu akimda olusacak ark ve cihazlarda olusabilcek hasar diye aciklandi. Kabloda deformasyondan @İşçi Mühendis de bahsetti ama orngin 16A e dayanan kablo izolesi 1A in 3te biri akimda neden deforme olsun

Forum istatistikleri

Konular
128,118
Kullanıcılar
449,822
Son üye
hamidettin

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri