Sayaç panolarında sıralama nasil

30 ma insan icin
300 ma tesisati yangindan korumak icin

bina girisinde 30 ma konulmasi uygulama acisindan gucluk cikartir.
Gucluk cikartacaginin farkındayım ama belki bir yolu vardır da ben bilmiyorumdur diye sordum

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Yapmak istersen sayaç sonrasında Kakr koyabilirsin ama bu biraz gereksiz masraf olur.bunu yapan Projeler gördüm koyabilirsin.
@ redskymuscular in dedigi gibi uygulamada guvluk cikartmiyor mu. Yani 30mA i nereyi kesecek sekilde bagliyoruz. Binalara gideni kestiginde bu sefer surekli acma yapacak.
Aklima soyle birsey geldi.
Muhendislik elbette az masragla en iyiyi yapmak ama insan hayati soz konusu oldugunda hersey ikinci planda kalmali. Binalarda ana panoya 300mA koymak yerine ya da koyduktan sonra her daireye giden kablobun basina 30mA konabilir boylece arada kalan kismda (hilti ile delesek dahi) guvende olur. 300mA de bosa cikmis olur.

Eline hilti alıp elektrik hattının geçtiği noktaları delmeye kalkmazsan sorun olmaz herhalde :)
Bende oyle dusundum ama emin olamadim gene de. Birde 300mA ile ilgili de sorum olacak. 300mA lik kacak oldugunda bu akim yangina sebep olacak kadar isinma meydana getirir deniyor. Tesisatta cekecegimiz en ince 1.5luk kablo bile 16A e dayanmiyor mu. Bu akim nerden geçtiğinde yangin cikartacak sicaklik olusturuyor

http://www.elektrikhaber.com/wp-content/uploads/2014/12/kaçak-akım-nedir.pdf

Ayrıca arıza akımları küçük sızıntılarla başlar ; tespit edilmediği anda büyüyerek ya koruma devrelerini açtırmaya ya da kabloların yanmasına sebebiyet verinceye kadar devam eder . Bu noktada kritik eşik 300 mA olarak tespit edilmiş ; bu noktadan sonra tahminen söylüyorum arıza akımında hızlı bir artış ve kablo izolasyonun da da hızlı bir deformasyon başlıyor diye düşünüyorum. Yoksa kablonun akım taşıma kapasitesi dahilindeki bir akım ne izolasyon deformasyonuna ne de yangına sebebiyet verir.Ayrıca bu noktada ki hata akımının tamamı iletken üzerinden toprağa akmamakta ; akım devresi üzerinde topraklanmış ekipmanın topraklanmış yüzeyleri de bulunmaktadır ki bu topraklanmış yüzeyler akım taşımak için tasarlanmamıştır.
@Hırçın 41 abi yanlış mı düşünüyorum ?

Son düzenleme:
300mA kaçak akım değeri yangını başlatabilecek arkı oluşturan minimum değer olarak kabul edildiği için yangın koruma rölesi adıyla anılır.
Her dairede normalde en az 3-5mA mertebesinde kaçak akımlar oluşur. Bu da toplamda zaten aartman girişindeki 300mA kaçak akım rölesine yansır. 20daire x5mA desek 100mA kaçak akım toplanır. Dolayısıyla kolon hattında oluşabilecek kaçaklarda sistem daha hassas çalışır.
Kolon hattında hayat korumaya gerek yoktur zaten kaçak akımlar toplandığı için bunu yapmak zordur. Bazı projelerde bina girişlerinde sayaç panosu çıkışına kaçak akım koruma rölesi konulur bu şekilde koruma sağlanır.

300mA kaçak akım değeri yangını başlatabilecek arkı oluşturan minimum değer olarak kabul edildiği için yangın koruma rölesi adıyla anılır.
Her dairede normalde en az 3-5mA mertebesinde kaçak akımlar oluşur. Bu da toplamda zaten aartman girişindeki 300mA kaçak akım rölesine yansır. 20daire x5mA desek 100mA kaçak akım toplanır. Dolayısıyla kolon hattında oluşabilecek kaçaklarda sistem daha hassas çalışır.
Kolon hattında hayat korumaya gerek yoktur zaten kaçak akımlar toplandığı için bunu yapmak zordur. Bazı projelerde bina girişlerinde sayaç panosu çıkışına kaçak akım koruma rölesi konulur bu şekilde koruma sağlanır.
Çamaşır Mak fırın klima buzdolabını düşününce kaçak miktarları 14-15mA leri buluyor.bundan önceki yazımda belirttiğim gibi her 20 daireye 1adet 300mA lik KAKR koyarak bölmekte fayda var.bundan dolayı 20x15=300 seviyelerine ulaşırız

Çamaşır Mak fırın klima buzdolabını düşününce kaçak miktarları 14-15mA leri buluyor.bundan önceki yazımda belirttiğim gibi her 20 daireye 1adet 300mA lik KAKR koyarak bölmekte fayda var.bundan dolayı 20x15=300 seviyelerine ulaşırız

Doğrudur sistem ne kadar bölünürse o kadar avantajı olur. Bazen bölgelere ayırmak yerine ana şalterdeki röle ayarı(açma eşik değeri) arttırılıyor bu doğru değil.

300 ma'lik kakr sayesinde olması muhtemel bir elektrik yangınının önlendiği bir olaya şahit olanınız var mı? Yangın koruma şalteri sayesinde kabloda meydana gelen bir arızayı gideren oldu mu?

Tecrübesini paylaşırsa sevinirim.

Yaptığımız işlerde çeşitli nedenlerle atan çok oldu ama atmasaydı bir yerde yangın çıkarmıydı buna emin olmak için röleyi hiç kullanmamak gerek :)
TV'de bu konuyla ilgili hemen hemen hergün yangın haberleri izliyoruz. Yarısı yalandan elektrik kontağı haberi olsa diğer yarısı bu rölelerin kullanılmadığı eski tesisatlardan kaynaklanmakta bence.

Dairelerde zaten 30mA rölemiz var. 300mA aslında ana girişle daire içi sigorta kutusu arasını korumakta bu kısımlarda da pek problem oluşmadığı için aslında korumadan çok sorun teşkil etmekte.
Bu kullanmayalım anlamına gelmesin. Kesinlikle kullanılması taraftarıyım.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri