Sayaç okuma endeks alma işlemi Hk.

makel marka sayacmda tüketim rakamları yerine hata ibaresi var.tüketim rakamları yoık yani.hata mesajı nedir.sorun nasıl aşılır acaba.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
sayaçta tarih ve saat kısmına da bakılmalıdır tarife kullanan vatandaşlar bunu bilmediğinden faturalarıda yüksek geldi diye feryat ediyorlar tarifeye geçince ucuz olacak diyor ama astarı işin bu değil medyada arada sırada çıkarıyor tarifeli ucuz diye herkes bilmeden punat tarifesine geçiyor

Sayın Nesra çok haklı.

Ben hiç bir hükümetin bu zamana kadar elektrikte indirim yaptığına şahit olmadım. Aldanmayın.

Arkadaşım sayaçların mavi tuşuna basarak sayaçların verilerinde ilerleme yaparsın. Eğer kompanzasyon gidişatına bakacaksan sayaçtaki +Q ve -Q işareti gösterir ve grafik şeklinde yukarı ya da aşağı yönderir şekil(ekranın sol üst kısmında) buradan endüktif mi kapasitif mi gittiğini anlarsın ve ledlere bakarak yüzde kaç gittiğini anlık görürsün. Arakadaşlar belirtmiş 1.8.0 aktif tüketim endeksi 5.8.0 endüktif endeksi, 8.8.80 kapasitif endeksi gösterir o günün. Mavi tuşa basılı tutarsan ekran değişip 1.6.0 dı galiba öyle rakam geliyor. Sonra tekrar basarsın tarih gelir. sonra endeksleri görürsün her ayın başında köhler sayaçsa eğer ay başı endeksini kaydeder hafızaya. ay başından o günün endeklerini çıkarıp oranlarsın yüzdeleri bulurusun. Makelde ise tarih farklı gösteriyor hep. Umarım bilgiler faydalı olmuştur.

Sayaç menüsünde dolaştığınızda kodlamaların karşılığı vardır.
1.8.1= 06:00 ile 17:00 saatleri arasında harcanan aktif güç
1.8.2=17:00 ile 22:00 saatleri arasında harcanan aktif güç
1.8.3=22:00 ile 06:00 saatleri arasında harcanan aktif güç
1.8.4= Boş
1.8.0=Toplam aktif güç (1.8.1+.18.2+1.8.3)
5.8.0=Toplam endüktif reaktif tüketim
8.8.0=Toplam kapasitif reaktif tüketim

Reaktif tüketimden cezaya girip girmediğini anlamak için 5.8.0 ve 8.8.0 da çıkan aylık tüketimleri ayrı ayrı mı değerlendiriyoruz? Yoksa endüktif tüketim ile kapasitif tüketim arasındaki farka göre mi ceza durumuna bakıyoruz?
Örneğin 5.8.0/1.8.0=0.24 ve 8.8.0/1.8.0=0.06 olduğunda şebekeden çekilen reaktif güç %20'nin altında kalıyor. Bu durumda ceza geliyor mu?

Reaktif tüketimden cezaya girip girmediğini anlamak için 5.8.0 ve 8.8.0 da çıkan aylık tüketimleri ayrı ayrı mı değerlendiriyoruz? Yoksa endüktif tüketim ile kapasitif tüketim arasındaki farka göre mi ceza durumuna bakıyoruz?
Örneğin 5.8.0/1.8.0=0.24 ve 8.8.0/1.8.0=0.06 olduğunda şebekeden çekilen reaktif güç %20'nin altında kalıyor. Bu durumda ceza geliyor mu?

Değerlendirmeye alınan 3 adet endeks var bunları daha mesajın başlarında Sn Fahri Yetiş ve Genç arkadaş verdiler.
Bu işin hesabıda forumda defalarca anlatıldı birde ben anlatayım.
1.8.0 Aktif tüketim endeksi Ne kadarlık bir zaman dilimindeki tüketime bakacaksınız günlük mü? haftalık mı? aylık mı? her neyse bunun bir ilk okuma tarihi birde son okuma tarihi vardır.
Son endeks - ilk endeks = Fark endeks yani tüketim miktarınız. Bunu 5.8.0 için yaparsanız endüktif fark endeksini 8.8.0 için yaparsanız kapasitif fark endeksini bulursunuz.
1.8.0 fark endeksine A
5.8.0 fark endeksine B
8.8.0 fark endeksine C diyelim.

Endüktif (Ceza değerlendirme oranı) : 100*B/A
Kapasitif (Ceza değerlendirme oranı) : 100*C/A

Ceza oranları 50 kva altı 33/20,üstü 20/15 tir.

Yaşlı uzman cevabın için teşekkür ediyorum. Ancak benim oğrenmek istediğim şey şu. Sizin de dediğiniz gibi endüktif tüketim için aktif tüketimin % 20 si sınır. Kapasitif için ise % 15. Fakat bu miktarlardan herhangi biri geçildiğinde mi ceza uygulanıyor, yoksa sizin yukarida isimlendirdiğiniz A be B değerlerinin farkını aldıktan sonra hala % 20 yada % 15 in üzerindeyse o zaman mı ceza uygulanıyor.

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Yaşlı uzman cevabın için teşekkür ediyorum. Ancak benim oğrenmek istediğim şey şu. Sizin de dediğiniz gibi endüktif tüketim için aktif tüketimin % 20 si sınır. Kapasitif için ise % 15. Fakat bu miktarlardan herhangi biri geçildiğinde mi ceza uygulanıyor, yoksa sizin yukarida isimlendirdiğiniz A be B değerlerinin farkını aldıktan sonra hala % 20 yada % 15 in üzerindeyse o zaman mı ceza uygulanıyor.

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Endüktif (Ceza değerlendirme oranı) : 100*B/A
Kapasitif (Ceza değerlendirme oranı) : 100*C/A

Bu işlemleri hesap makinesi ile yapacaksınız endüktifte ve/veya kapasitifte ceza oranı geçilmişse cezayı yersiniz bukadar açık ve net.

Forum istatistikleri

Konular
127,951
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri