sayaç ölçüm hatası

emodiyator

Profesyonel Üye
Herkese iyi akşamlar forumda gezinirken eski bir konuya takıldı kafam bu konuyla ilgili bir şey sormak istiyorum
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/aktif-reaktif-kapasitif-İlişkisi.5536/

Bu linkteki konuda sn.gençarkadaş ankara emo şubesinin sayaçlardaki hileyi kanıtladı şeklinde açıklamasını ve ekte verdiği evrakı inceledim acaba bu tespitten sonra sayaçlarda bir değişikliğe gidildi mi? yoksa eski ölçüm mantığıyla mı ölçüm yapılıyor.Birde anladığım kadarıyla sayaç eş zamanlı çalışan indüktif reaktif ve kapasitif reaktifi ayrı ayrı yazıyor yani 1 kvar indüktif yük var ve karşısında 1 kvar kapasitif yük var normalde birbirini götüreceği için sayacın reaktifi yazmaması gerekirken her ikisini de yazıyor gibi anladım.

Sayaçları bu şekilde deneyip eş zamanlı indüktif ve kapasitifi yazıp yazmadığını deneyen oldu mu acaba eğer bu şekilde yazıyorsa durum çok vahim kompanzasyonla uğraşan arkadaşların çok daha dikkati olması gerekiyor.Deneyen ve uygulama yapan varsa bilgilerini paylaşırsa çok iyi olur,kafam bayağı karıştı.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Bu konuyla ilgili yazıyı okumuştum ancak üzerinden hayli zaman geçti. Hatırladığım kadarıyla durumun ne olduğunu ve olması gereken konusunda kendi fikrimi söyleyeyim.

Eskiden,
Aktif, endüktif ve kapasitif ölçmek için 3 ayrı sayaç(mekanik) vardı.
Bu sayaçların bağlı olduğu bir devrede, hem endüktif sayaç hemde kapasitif sayaç aynı anda dönemezdi.
Çünkü sayacı döndüren etki 3 fazın toplamına göre oluyordu.

Şimdi ise
Aktif, endüktif ve kapasitif ölçmek için tek bir sayaç(kombine elektronik sayaç) var.
Bu sayaçların bağlı olduğu devrede ise, ölçümler her faz ayrı ayrı değerlendirilerek yapılmaktadır.
R fazı endüktif iken, S fazı kapasitif ise sayaç hem endüktif hem kapasitif yazmaktadır.

Oysa sayaç mekanik olsaydı ve eğer R fazındaki endüktiflik ile S fazındaki kapasitiflik eşit olsaydı, ne endüktif sayaç nede kapasitif sayaç dönmeyecekti.

R fazında endüktiflik olması ve S fazında kapasitiflik olması durumunu;

Mekanik sayaç açısında değerlendirdiğimizde;
Farklı fazlarda reaktiflik olmasına rağmen reaktif enerjinin etkisini yok saymaktadır.

Elektronik sayaç açısından değerlendirdiğimizde;
Farklı fazlardaki reaktifliği yok saymamakta ve her ikisini de kayıt altına almaktadır. Ancak oranlama yapılırken toplam aktif tüketime göre yapılmaktadır.

Bana göre en ideal olması gereken ise şudur. 3 fazlı bir sayaç;

R, S ve T fazının aktifini, endüktifini ve kapasitifini ayrı ayrı kaydetmeli

Hangi fazda oran dışına çıkılıyorsa ona ceza gelmelidir.

Hangi fazda oran dışına çıkılıyorsa ona ceza gelmelidir.

Bu sence kompanzasyon mantığına ters bir durum değil midir.Bir fazın cezada olması zaten kompanzasyonun sağlıklı çalışmadığını gösterir.Birde hangi fazın oran dışında olduğunu belirlemesi için her fazın reaktifini ayrı ayrı kaydetmesi lazım T1-T2-T3 mantığı gibi

Birde hangi fazın oran dışında olduğunu belirlemesi için her fazın reaktifini ayrı ayrı kaydetmesi lazım T1-T2-T3 mantığı gibi

Tüketici hakları açısından ve doğru hesap açısından her faz ayrı ayrı değerlendirilmelidir ve oranlar her fazın kendi tükettiği reaktifin kendi tükettiği aktife oranı şeklinde olmalıdır.

EMO'nun sayaçlardaki hile ile ilgili aşağıdaki adreste yazısında ise bana göre hesaplama yorum hatası vardır.
http://www.emo.org.tr/genel/bizden_detay.php?kod=47169&tipi=3&sube=14#.Vr-4dPmLTIU

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,965
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri