Sandal için çıkrık yapımı

havatemiz

Üye
Bir sandalım var. Balığa çıkıyorum. Sabit durabilmek için mecburen demir atıyoruz. Demiri toplayacağım zaman 6 kg lık demir sudan çıkana kadar dizlerimin bağı çözülüyor. Nefes nefese kalıyorum. Yaş da 66 olunca çok zorlanıyorum. Şöyle bir aparat yapmak istiyorum. 12 volt akü ile çalışacak. İpi saracak ve ipi demir atarken boşaltacak.Yani bir kontrol butonu olmalı ki her iki hareketi yapabilsin. Buradaki motor için 1400 w demiş ama bana bu kadar güçlüsü gerekmiyor. Sanırım bu büyük balıkçı sandalları için. Ayrıca bu cihazın fiyatı da 1400 dolar. Bana basit ve ucuz bir aparat gerekiyor. 150 metyre maksimum uzunluğundaki ipi sarıp boşalatacak. Resimde ki motorun benzerini nereden bulabilirim ? motoru bulursam tornacıda paslanmazdan benzer bir aparat yapabilirim diye düşünüyorum. Spesifikasyonunu yazarsanız EBAY'da bulmam kolay olur. Haydi geçler bana yardımcı olun. Şimdiden teşekkür ederim.
$T2eC16NHJG!FFmQ2c3QCBRmv,ECRcQ~~60_12.jpg

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Çıkrık vinç ırgat .. motorları büyük güçlü olur.
Ve haliyle hele 12V ise çoook akım çeker , marş motoru gibi.. hatta gibisi fazla..
Makarayı yaptır , makaraya büyük çaplı triger kasnak bağla mesela makaranın yan kenarı kadar , minibüsler için fan motoru var 12V ona da olabildiği kadar küçük triger kasnak bağla.
Makara küçük ise bir kademe daha yap araya.
Plastik olursa ucuz olur.

Hazırları için :
http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_sacat=0&_nkw=drum+winch&_pgn=2&_skc=50&rt=nc

Bundan daha kolay bir yöntem istersen önerebilirim...:rolleyes:

Tarifinizi anladım. Çok sağolun. El ile bile 150 metreyi çekmek 8-10 dakikayı alıyor. Motor yavaş olursa ırgat daha uzun sürede çekecek ki akü hemen bitebilir. çok akım çekeceğini düşünmemiştim. Bağımsız bir akü takacaktım hesaplarım şimdi alt üst oldu. Minibüs fan motoruna bakayım. teşekkürler.

İnsan dakikada 70m civarı misina çeker .
Buna göre düşün.
Fan motoru 3000 devir civarıdır ! çok fazla , o yüzden düşür , hem güç artmış olur aslında tork yani.
Fan motoru 2-5 ( yükte )A çeker iyidir , başka aküye gerek yok .
60Ah yeter , motordan şarj edersin .
Aynı şekilde misina içinde yap , derin suda iyi olur.
İndirmek için bir pim yap makara boşa çıksın kendi insin enerji tasarrufu olur + daha hızlı iner .

Paran çok galiba böyle alet filan ..
30 yaşlarında tuzu kuru bir deniz sever bul rahatına bak.

2m3frde.gif

Forum istatistikleri

Konular
127,965
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri