Sabit akım devresi 3.6 volt 350 ma devre

Diyotlar için 0.7 volt geçiyor ama pratikte geçen akıma göre 1 volta kadar üzerinde gerilim düşümü oluyor.

Bir iki fıkra ile havayı dağıtalım.

Çok versiyonları var aşağıdakiler laz versiyonu.

Kod:
 Temel, uzun süredir görmediği Cemal'e ilk aşkını sormuş:
-Koleji bitirdi, bir işe girdi. Patronu onu çok sevdi, bir araba, bir daire aldı. Arada bir Avrupa'ya yolluyor. Seninki ne oldu?
-Benimki de orospu oldu ama ben senin gibi iyi anlatamıyorum.

Kod:
 Temel anlatıyormuş:
-Güneş iyidir, ancak ay onun iki misli iyidir.
-Neden öyle?
-Ay bize gece ışığa ihtiyacımız olduğu zaman ışık veriyor, güneş ise gündüz ışığa ihtiyacımız olmadığı zaman ışık veriyor.

Kod:
 Başkan Temel, Bir hapishaneyi ziyaret etmiş.Bir tanesi dışında tüm mahkumlar suçsuz olduklarını, haksızlığa uğrayıp hapse düştüklerini anlatıyormuş. O tek mahkum şeytana uyup bir suç işlediğini, cezasını hakettiğini söyleyince Temel, hapishane yöneticilerine dönerek:
-bu adamı serbest bırakın, öteki masum insanların ahlakını bozmasın.
....

LM 317 yi 3.6 - 3.7 volt ile denedim. 330 - 450 ma seviyelerinde sabit akım devresi olarak stabil çalışmaktadir.

Şunuda denemek istiyorum. Sabit akım için misal 400 ma için hazırladığım devreyi voltaj ayarlı bir güç kaynağı ile besleyip entegrenin verebildiği 400 ma ne zaman bozuluyor bunu deneyeceğim. Şu an elimde ayarlı güç kaynağı olmadığı için deneyemiyorum. Bulduğumda deneyimleyip sonucu buradan yazarım.

Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim.

sonucu merakla bekliyorum. deneyip bilgilendirin lütfen. benide power led alıp bunu deneme zahmetinden kurtarın :)

Merhabalar,

700mA bir power led'i, mobil şarj cihazı (power bank 5V) ile beslemek istiyorum. Sadece 1 adet led olacak. Forumlardan anladığım kadarıyla araya akım sınırlayıcı devre koymam gerekecek. Bu konuda bilgi sahibi pek kimseye ulaşamadım. Bu konuda yardıma ihtiyacım var. Benzer bir devre var mıdır, hangi entegreyi kullanmak gerekir veya bu devreyi bana temin edebilecek kimse var mıdır?
Led'in özellikleri de aşağıdaki resimde. Teşekkürler. Saygılar.

spcf.JPG

Powerbank içinde 3,7 volt lion pil vardır devre ile 5 volta çıkarılır. 2 adet seri diyot ile bağlayabilirsiniz. Bu şekilde kayıplar artar isterseniz lion pile seri bir diyot ile direk bağlayabilirsiniz kayıplar daha az olur.

Powerbank içinde 3,7 volt lion pil vardır devre ile 5 volta çıkarılır. 2 adet seri diyot ile bağlayabilirsiniz. Bu şekilde kayıplar artar isterseniz lion pile seri bir diyot ile direk bağlayabilirsiniz kayıplar daha az olur.

Diyot bağlayınca dediğiniz gibi pil ömrü kısalıyor ve diyot ısınıyor. Ben kayıp olmadan halletmek istiyorum.

Bir süre seri diyotla çalıştırıp sonra diyotu kısa devre yaptırıp direk pile bağlayabilirsinzi. Dediğim yöntemi kafa fenerimde kullanıyorum.

Profesyonel bir çözüm arıyorum. Yine de tavsiyeniz için teşekkür ederim.

Forum istatistikleri

Konular
128,135
Kullanıcılar
449,854
Son üye
Enes.trk

Yeni konular

Geri