Sabit akım devresi 3.6 volt 350 ma devre

2 kere yolladım sanırım

Anlayamadığının sebebi yazılanları okumadığın için.
Birde bildiklerin yanlış.
"..güç 0.35w ..." böyle bir şeyi nereden buldun ?
350mA 0.35A akım o ledin üretici değeri ve genel standart - 350mA 700mA 1000mA 1400mA gibi...

"..led ısınır. ısındıkça ne olur? ledin direnci artar daha fazla akım ısıya dönüşür ?.." bunu kim öğretti sana ? yazdıklarımı okumadın mı ?

LED ısındıkça "direnci" düşer !
LED , tam olarak bir diyottur ( Light Emitting Diode ), elektrik sobası teli değil.
Üreticiye göre değişen değerler olmakla birlikte fikir vermesi açısından yaklaşık şöyledir ,
3V de 100mA çekerken 3.1V de 250mA , 3.3 de 350mA , 3.5 de 600-700mA gibi , lineer olmayan akımlar geçer ve led in parlaklığı çoook değişir .

"..sistemin verebildiği akım maksimum akım diyelim 0.4 A..."
Bir sistem gücü dahilinde ne çekersen verir , veremezse önce gerilim değerlerini koruyamaz sonrada ısrar edersen yanar falan filan..
Yani böyle temelsiz kabullerle hesap yapılıp sonuç çıkartılmaz.
Akım regülatörü için , evet böyle denebilir.
Çünkü o girişindeki fazladan gerilimi çıkışa , ancak yükten ayarlı akım kadar geçirecek şekilde , aktarır.
Yani U=R*I
Burada R değişken ise , I yı sabit tutmanın yolu U yu değiştirmektir.
Bu durumda , U , I nın fonksiyonudur denir.
Akım regülatörü tam olarak bunu yapar.

Gerilim regülatöründe ise çekilen akıma bakılmaksızın çıkışta gerilim sabit tutulur .
Bu durumda , I , R nin fonksiyonu olur , yani R ye bağlı olarak değişir.

Power ledler aşırı ısınır ve evet ısının bertaraf edilmesi gerekir.
Bir de şöyle bir durum var .
Onlar zaten ısıya dayanıklı imal edilirler.
Mercekleri "silikonumsu" bir şeydir , fırın lehimde 250 derecelerde bile bir şey olmaz.
Tabanları ısı yayılımına uygun malzemelerdir.
Ayrıca kesin ve etkili şekilde harici "büyücek" soğutucuya bağlanır.
Ayrıca tavan gibi kapalı yerlerde ısı artış engelleyici tedbirler olmalıdır.
Fener gibi oyuncaklarda metal ve genelde alüminyum gövde bu işe yardımcıdır ve ısıyı belirli değerlerde tutar.
Cisim ısındıkça çevre olan ısı iletimi artar yani bir değerlerde sabitlenir.
Ama üstü kapalı ise üzerine kapalı yerde güneş "vurmuşsa" .. gibi kötü şartlar olmayacak şeyler değildir.
Tabii birde benim gibi su içinde kullanıyorsan dert etmene gerek yok...
Akdeniz i led fenerle ısıtamazsın.

Ek not :
Şerit led gibi şeyler ufacık "dandik" şeyler power ledlere göre .
10-50mA gibi değerlerde ve fazla ısınma olmadan çalıştıkları için 12V gibi sabit gerilimlerle ( gerilim regülatörü ) sürebilirsiniz.
Seri bağlı led sayısı tam 12V ise ( mesela ) dirence bile gerek yoktur.
Direnç ancak şöyle , güç kaynağı 12V ledlerin çalışma gerilimi ( mesela ) 11V ise aradaki 1V yi gerilim düşümü ile üzerine alacak kadar değerde bir direnç seri bağlanır.

Ayrıca pwm mantığında ısı kayıpları neredeyse yok sayılacak kadar azdır .

Son düzenleme:
Kazım Abi öncelikle belirtmek isterim ki ,kesinlikle yazdıklarım bir tartışma yaratmak, bilgiçlik taslamak, bişeyleri ispatlamak ... amacıyla yazılmıyor. Sadece işin doğrusunu öğrenmek aklımda kalan sorulara cevap bulabilmek , yanlış bildiklerimin doğrularını öğrenebilmek amacıyla yazılıyor.

okuyup anlayabildiğim kadarıyla sizin yazdıklarınızdan ve birazda power ledlerle ilgili kaynaklardan led akımı led Vf voltajıyla beraber hızlıcana artıyor.

""
LED ısındıkça "direnci" düşer !
LED , tam olarak bir diyottur ( Light Emitting Diode ), elektrik sobası teli değil.
Üreticiye göre değişen değerler olmakla birlikte fikir vermesi açısından yaklaşık şöyledir ,
3V de 100mA çekerken 3.1V de 250mA , 3.3 de 350mA , 3.5 de 600-700mA gibi , lineer olmayan akımlar geçer ve led in parlaklığı çoook değişir .
""
sıcaklık değişimiyle ledin çektiği akımın ilgisinin olmadıgına, sıcaklıkla ledin maksimum taşıyabileceği akımın düştüğüne kanaat getirdim. yani 25 derecede atıyorum 350 mA e dayanabilirken 50 derecede sadece 100 mA e dayanabiliyor gibi. Bu dusuncemle birlikte ledlerin ısınması sonucu daha da cok ısınması (sizin bahsettiğiniz çığ etkisi) IxIxR ye gore I nın sabit olmasından dolayı direncin artmasıyla olusabilecek bir durum oldugu sonucuna vardım. sıcaklık 2 yonden ledleri bozuyor 1. cisi ledin tasıyabilecegi (akımı düsürüyor) 2. si ısındıkça direnci artıyor daha çok ısınıyor. (IxIxR)

""
"..güç 0.35w ..." böyle bir şeyi nereden buldun ?

"" bu ifadeyi serkan beyin yazdığına göre buldum.

""
"..sistemin verebildiği akım maksimum akım diyelim 0.4 A..."
Bir sistem gücü dahilinde ne çekersen verir , veremezse önce gerilim değerlerini koruyamaz sonrada ısrar edersen yanar falan filan..
Yani böyle temelsiz kabullerle hesap yapılıp sonuç çıkartılmaz.
Akım regülatörü için , evet böyle denebilir.
""
burada benim dediğim tam olarak sizin dediğiniz aslında. Temelsiz kabullenme değil. Sistemin verebildiği akım ifadesini kullandım. ledin cekmek istediği değil. Ve akım regulatorunu kasteddim dediğiniz gibi.

netten bulup okudugum kaynaklardan bir tanesinde ki grafikler. Ledlerin voltajına göre akım değişimlerini gosteriyor. diğer resimde sıcaklıklarına göre tasıyabilecekleri maksimum akımı.

grafiklere göre ledlerin forward voltajlarına göre akımları değişiyor. ledden ledde de değişiklik gösteriyor.
taşıyabilecekleri bozulmadan maksimum akım değerleride sıcaklığa göre grafikte gösteriliyor.

grafiklerden ve okuduklarıma göre ledleri sabit akımla sürmenin verimlilik, butun ledlerden aynı akımı akıtma , parlaklıklarını kendi aralarında ayarlama , .... ve ledin maksimum çalışma akımını aşmama durumlar için kullanılıyor. Paralel ve seri bağlamada ve sayılarına göre değişik durumlar var. Yine seri baglanacak direnclerde ki kayıpları azaltma, ledlerin baglanacagı terminalleri azaltma veya performans için bunları artırma .... gibi durumlar var. Ancak bu çözümlerin hiç birisi ledin ısınıp tasıyabileceği akımı asmasını engellemiyor. veya ledin kendi verimliliğini (sistemin değil) değiştirmiyor.

Bu durumda bir led sürebilmek için basit bir seri direnc (akım ayarlama ) ve pil (sabit voltaj) için gayet yeterli gözüküyor.

2.2 V forvard voltajı ve bu voltajda 350 mA akım akıtan bir led için araya bir seri led koyup ledin voltajını ve akımını ayarlamak gayet mantıklı ve iyi bir çözüm gibi gözüküyor. ( forvard voltaj değiştikçe akım değişiyor grafiğe göre ve araya kabaca hesaplanmıs bir direnc koyup akımı ölçerek sistemin Vf değeri ve akım değeri ölçülerek sistem güvenliği ledin datasheetine bakılarak anlaşılabilir.) seri baglanan direncle ledin akımı hiçbir şekilde yukselemez.
3,6 volt besleme atıyorum araya 5 ohm direnc led voltajı 2.2 volt. akım 0.28 A. tabi bu değer en sağlıklı ledin datasheetinden cek edilebilir.

ledin calışmasını istediğimiz sıcaklık değerinede bakıp atıyorum maksimum 50 dereceye kadar ısınsın . 50 derecede akıtabileceği maksimum akım atıyorum 0.14 A. bu durumda araya koyacagımız seri direncin değerini artırıp 0.14 akımı asmayacak sekilde ayarladıgımızda ledin bozulmasına zarar görmesine bir ihtimal yok.

birde ledi (ben gerek olmadıgını düşünüyorum) ama diyelim sabit akımla akım regulatoruyle sürelim. akım regülatorunun akımı nı kaça ayarlayacagız? 0.35A e mi ? diyelim ayarladık. Bu durumda ledin ısısı 50 dereceye cıktıgında ledimiz bozulmayacak mı? yada koydugumuz bu akım regulesi ledin ısınmasını mı engelleyecek ?

tek bir led sürmek için ledin akımı V forward I forward grafiğine bakılarak araya seri direnc koyularak istenilen voltaj ve akım değerine ayarlanabilir. ayarlanan bu akım değeride ledin maksimum ısınacagı sıcaklıktaki güvenli çalışma modundaysa hiçbir sorun olmaz. tek sorun verimlilik olur. Sistemden cekilen akımın bir kısmı direnc üzerinde harcanır. Bu durum engellenmek isteniyorsa eger sabit akımlı direncsiz sistem (2.2 volt akım sınırlamalı ) uygulanabilir. verimlilik hariç ben seri direncle led sürülmesinde bir dezavantaj göremedim.

Not: Tamamen kendi düşüncelerimdir. Doğrudur yanlıştır bilmiyorum. Doğrusunu öğrenmek ve kafamdaki sorulara cevap bulabilmek için yazıyorum.

Ekli dosyalar

• vf.jpg
    vf.jpg
    58.3 KB · Görüntüleme: 8
  • sıcaklık.jpg
    sıcaklık.jpg
    92.5 KB · Görüntüleme: 8
Kazım Abi öncelikle belirtmek isterim ki ,kesinlikle yazdıklarım bir tartışma yaratmak, bilgiçlik taslamak, bişeyleri ispatlamak ... amacıyla yazılmıyor. Sadece işin doğrusunu öğrenmek aklımda kalan sorulara cevap bulabilmek , yanlış bildiklerimin doğrularını öğrenebilmek amacıyla yazılıyor...

Sayın arkadaşım , milli ve manevi değerlere sövenler haricinde , her bir arkadaşımızın başım üstünde yeri var.
Eleştirdi isem yerdi isem sert yazdı isem , bu sadece teknik açıdan bilginedir .
Yazıyor isem veya biri bana yazıyor ise sadece öğrenmek-öğretmek içindir ve karşımdakine değer verdiğimin en büyük işaretidir.
Değer bulduklarıma yazmam adam yerine koymam mesela.
Bu yüzden kelimelere değil anlatılmak istenene odaklan lütfen.
( eleştirime rağmen abi diten bir kardeşim böyle yapıyordur zaten , teşekkür ederim )

Bazı şeyleri değişmez kabul ediyorsun ama öyle değil.
LED ısısı ortam ısısına bağlı olarak değişir.
LED ile birlikte seri direnç olarak devreye bağladığın eşdeğer direnç sabit değil ki.
Arkadaş fener yapacak , Antalya da yazın öğle vakti güneşte ile , Sarıkamış ta kışın gece vakti şartlar bir olacak mı?
Yani sistemin direnci sabit değil , bu yüzden orada akıllı bir şeyler olması lazım , sistemi akımı gözeten bir şeyler olması lazım.
Sizin oraların dirençleri böyle akıllı ise , olur tabii neden olmasın.
Bizim buralardakiler öyle değil , o yüzden uğraşıyoruz.

Sıcaklık arttıkça direnci yükseliyor olsa idi iyi olurdu dert etmezdik ama ne yapalım satılan LED ler tersi.

Her sıcaklıkta değişen akımla birlikte ışık akısı da yani parlaklıkta değişecektir.
Gerçi ışık rengine göre sıcaklık göstergesi olarak kullanmak için ise olabilir yoksa ...

LED ler sıcak olarak çalışabilirler takma kafana , yeter ki üreticinin değerleri arasında kal.
İşte o değerlerde kalman için , sen sen ol anlasan da anlamasan da power ledlerde ( 350 mA ve yukarısı..) kesinlikle led sürücü ( akım regülatörü ) kullan.
Tabii birde uygun soğutucu zaten kullanıyorsundur ..

Power ledler leblebi çekirdek hesabı ucuz şeyler değil !

Başlığı açan arkadaş ne yazmış dikkat etmedin mi , "... önceleri... sonra led lerim yanmaya..."
O denemiş almış dersini , illa sende yakıncaya kadar laf dinlemeyeceksin ?
Gerçi led satıcılarının da nasibi nerelerde kim bilir değil mi ?

Ek :
Yukarıda linkini verdiğim Cree led in pdf ini incele , " canavar " gibi elemandır.
700mA ver ışıldar , 1500mA ver ışıldar , 3000mA ver ışıldar hem de kaynak arkı gibi bakamazsın ve öylece çalışır , yeter ki uygun soğutucuda sınır değerler içerisinde olsun.

Power ledler önce yıldız soğutucuya lehimleniyor soğutucu ped i dahil.
Sonra kanatlı soğutucuya uygun şekilde vidalanıyor .
Kapalı yerde ise metal gövde filan yoksa ayrıca o kanatlara mini fan ile üfleniyor.

2vttx92.jpg

seoz2p.jpg

Sayın arkadaşım , milli ve manevi değerlere sövenler haricinde , her bir arkadaşımızın başım üstünde yeri var.
Eleştirdi isem yerdi isem sert yazdı isem , bu sadece teknik açıdan bilginedir .
Yazıyor isem veya biri bana yazıyor ise sadece öğrenmek-öğretmek içindir ve karşımdakine değer verdiğimin en büyük işaretidir.
Değer bulduklarıma yazmam adam yerine koymam mesela.
Bu yüzden kelimelere değil anlatılmak istenene odaklan lütfen.
( eleştirime rağmen abi diten bir kardeşim böyle yapıyordur zaten , teşekkür ederim )

Bazı şeyleri değişmez kabul ediyorsun ama öyle değil.
LED ile birlikte seri direnç olarak devreye bağladığın eşdeğer direnç sabit değil ki.
Arkadaş fener yapacak , Antalya da yazın öğle vakti güneşte ile , Sarıkamış ta kışın gece vakti şartlar bir olacak mı?
Yani sistemin direnci sabit değil , bu yüzden orada akıllı bir şeyler olması lazım , sistemi akımı gözeten bir şeyler olması lazım.
Bizim buralardakiler öyle değil , o yüzden uğraşıyoruz.

Sıcaklık arttıkça direnci yükseliyor olsa idi iyi olurdu dert etmezdik ama ne yapalım satılan LED ler tersi.

Her sıcaklıkta değişen akımla birlikte ışık akısı da yani parlaklıkta değişecektir.
Gerçi ışık rengine göre sıcaklık göstergesi olarak kullanmak için ise olabilir yoksa ...

LED ler sıcak olarak çalışabilirler takma kafana , yeter ki üreticinin değerleri arasında kal.
İşte o değerlerde kalman için , sen sen ol anlasan da anlamasan da power ledlerde ( 350 mA ve yukarısı..) kesinlikle led sürücü ( akım regülatörü ) kullan.
Tabii birde uygun soğutucu zaten kullanıyorsundur ..

Power ledler leblebi çekirdek hesabı ucuz şeyler değil !

Başlığı açan arkadaş ne yazmış dikkat etmedin mi , "... önceleri... sonra led lerim yanmaya..."
O denemiş almış dersini , illa sende yakıncaya kadar laf dinlemeyeceksin ?
Gerçi led satıcılarının da nasibi nerelerde kim bilir değil mi ?

abi mantıgıma sımayan sey su. arkadasın deneyip yanıldıgı kısımda bana göre su. arkadas sıcaklık akım akıtabilme kabiliyetine yani ledin datasheetine bakmadan yapmıs bu işi.
o yuzdende sogukta 0.35 amper akarken ledden led bozulmamıs. ama sıcakta aynı akım akarken bozulmus. sıkıntı bu. ledin akım sınırlamalı olmasında değil sıkıntı. istediğimiz kadar akım sınırlaması koyalım eğer bu sınır ledin cıkacagı sıcaklıkta ki akım değerinden buyukse led yanar.

25 derece atıyorum 4 ohm seri direncle 3.6 volt kaynaga bagladık. geçen akım 0.35 A. ledin 25 derecedeki sınırı atıyorum 0.4 A .
sıcağa gittik
direncde ısındı ledde ısındı diyelim 50 dereceye cıktı sistem. direncin değeri arttı(super iletkenlik eksi 273 derecede olur dolayısıyla sıcaklıkla direnc artar? ) direnc 5 ohm oldu ledden gecen akım dustu (ledin parlaklıgı değişti falan filan işte sabit akım lı sistem yapmanın bir artısıda bu seri dirence göre mesela led parlaklıgı ortam sıcaklıgından etkilenmiyor) ledden geçen akım azaldı diyelim 0.3 A oldu. ama datasheete bir baktıkti 50 derecede led 0.2 A akıtıyor. led patladı gitti. ders bir sistem her zaman en alt ve ens üst değerlere göre ayarlanır.

diyelim arkadas ledi sabit akımla sürdü. akımıda 0.3 amper yaptı. led ne güzel calısıyor sorun yok. ortam 25 derece. aynı arkadas sahile gitti oraya buraya bakarken feneri koydu güneşe. fener ısındı 50 dereceye. actı feneri. akım kaynagı çalışıyor mu ? evet çalışıyor hala 0.3 amper veriyor. led aynı parlaklıkta yanar mı evet yanar. sistemde seri direnc yok daha verimli mi evet daha verimli. ama kocaman bir ama led gene bozuldu. Sebep? cünkü led 50 derecede 0.2 A den fazlasını akıtamıyor. ders 2 arkadas ledin akımını 50 derece sıcagı düşünerek 0.2 A den asagıya ayarlamalıydı. Ama direncle ama akım regulesiyle.

sonuc olarak sabit akımla sürmenin artıları var sistem verimliliği, değişik voltaj beslemeleriyle sabit akım verebilen devreler, ortam ısısından veya besleme voltajından bagımsız hep aynı parlaklıkta yanmak .... . eksileride var. yer sorunu ekstra maliyet falan filan.

burda amac önemli. verimlilik, aynı parlaklıkta calısma .... değişik voltaj kaynaklarıyla besleyebilme.... gibi bir amaç varsa akım reguleli sistem uygundur. amaç bunlar değilde ledin bozulmasını engellemek ise ledi calıştıracagı maksimum sıcaklıktaki akım değerinin altında bir akımla seri direncle sürmek işini pekala görecektir. led akımıda hiçbir zaman ayarladıgı değerin çok üstüne cıkmayacaktır. buz gibi yere giderse direnci düşer akımı artar. o yuzden de hem soğuk hem sıcak sartlara göre akımla beslemeli gibi.

Umutsuz vakasın agam.
Çok mu zor , bildiklerim yanlışmış benim alt yapım yetmiyor , sileyim bildiklerimi yeniden öğreneyim ...?

LED ler senin sandığın gibi değil.
Uydurduğun varsayımlar ile yola çıkılmaz , onlar teknik varsayımlar değil yanlış vehimler.

Bildiklerin kaba taslak ilk öğretimde bebelere anlatmak için işin kolayına kaçan anlatımların varsayımları.
Ben şahsen buna karşıyım ya anlatma anlamasın ya da doğruyu anlat şimdi anlamasa da sonra anladığında doğru olsun.
Çünkü yanlış anlaşılma kafaya sıkmadan temizlenemiyor maalesef.

Seri bağlayacağın direncin değeri öyle yarı iletkenlerin çalışabileceği -10 / +80-90 derecelerde sandığın gibi Ohm larca değişmez.
Örnek , 350mA da üzerine 2V alacak direnç yaklaşık 5.7 Ohm.
Mesela ısındığında 9 soğuduğunda 2 Ohm olmaz .
Ancak yüzde 2-3 değişir.
Bu da konumuzda yok hükmünde yani değişmez sayılır.
Mesela elektrik sobasındaki tel ısındığında direnci şu olur bu olur denirken sıcaklık değeri en az 900-1000 derece .
Ancak oralardaki değeri eh işte değişti denecek kadardır.
Aslında internette grafikleri bulunabilir illa lazımsa.
Ama led -10 ile +80 arasında öyle bir farklı davranır ki anlamak için bildiklerini silmen yeniden öğrenmen gerekir.
Teknik açıdan durumun izahı böyle.

Bir anım , dondurmacı arkadaş soğuk oda yaptırdı , -30 derece , flüoresan taktırmış.
Mum kadar ışıtmıyor , soruyor ne yapalım flüoresan ı değiştirsek olur mu?
2m3frde.gif

Umutsuz vakasın agam.
Çok mu zor , bildiklerim yanlışmış benim alt yapım yetmiyor , sileyim bildiklerimi yeniden öğreneyim ...?

LED ler senin sandığın gibi değil.
Uydurduğun varsayımlar ile yola çıkılmaz , onlar teknik varsayımlar değil yanlış vehimler.

Bildiklerin kaba taslak ilk öğretimde bebelere anlatmak için işin kolayına kaçan anlatımların varsayımları.
Ben şahsen buna karşıyım ya anlatma anlamasın ya da doğruyu anlat şimdi anlamasa da sonra anladığında doğru olsun.
Çünkü yanlış anlaşılma kafaya sıkmadan temizlenemiyor maalesef.

Seri bağlayacağın direncin değeri öyle yarı iletkenlerin çalışabileceği -10 / +80-90 derecelerde sandığın gibi Ohm larca değişmez.
Ancak yüzde 2-3 değişir.

Bu da konumuzda yok hükmünde yani değişmez sayılır.
Mesela elektrik sobasındaki tel ısındığında direnci şu olur bu olur denirken sıcaklık değeri en az 900-1000 derece .
Ancak oralardaki değeri eh işte değişti denecek kadardır.
Aslında internette grafikleri bulunabilir illa lazımsa.
Ama led -10 ile +80 arasında öyle bir farklı davranır ki anlamak için bildiklerini silmen yeniden öğrenmen gerekir.
Teknik açıdan durumun izahı böyle.

Bir anım , dondurmacı arkadaş soğuk oda yaptırdı , -30 derece , flüoresan taktırmış.
Mum kadar ışıtmıyor , soruyor ne yapalım flüoresan ı değiştirsek olur mu?
2m3frde.gif

Yanlışını kabul etmek ve bunu düzeltmeye çalışmak güzel bir davranıştır kazım abi. aynı zamanda insanlarla konusurken güzel bir uslup kullanmakta . hele ki size karşı gayet güzel bir uslup kullananlara karsı. yaşınıza nazaran cok daha olgun, mantıklı ve daha nazikane bir üslup kullanmanızı beklerdim.
Hele ki uslubunuza rağrem size hala abi diye hitap edebilen birisine karşı.

Yanlışlarını diliyle kapatmaya çalışanlardan değilim.

""
Bizim buralardakiler öyle değil , o yüzden uğraşıyoruz.""

direnc örneğini bu ifadenize örnek olarak verdim. 4 ohmdan 5 ohm a çıktı ifadesinide tamamen abartarak öyle değişmeyeceğini bildiğim ama sadece yukarda yazdıgınıza örnek olsun diye abartarak soyledim. Aynı zamanda seri direncle sürmenin sıcaklıkla led akımını ve dolayısıyla parlaklıgının değişecegine örnek olarak verdim. Bu örneğe verdiğiniz yanıt aşağıda. yorumsuz geçiyorum burayı.

""
Ancak yüzde 2-3 değişir.
""
Size 2 tane soru soruyorum. Bunları bana cevaplarsanız sevinirim.
1. si yanlış bildiklerim neler? neleri düzeltmeliyim?
2. si verdiğiniz -10 derece +80 derece örneğine istinaden soruyorum bunu.
Akım kontrollü devreniz bu sıcaklıkta eger ledler öyle farklı davranıyorlarsa dediğiniz gibi
nasıl oluyorda ledleri koruyor? daha duzgun calısmasını sağlıyor?
akım kontrolu akım sabit ok kabulüm. Peki sıcaklık ? sabit değil. ledlerinde sıcaklıkta cok değiştiğini söylüyorsunuz. devrenizde sıcaklıgı kontrol eden bişeylerde yok. akım kontrolunuz ne iş yapıyorda ledinizi koruyor. ?

Merhabalar....

2. soruna istinaden benim edindiğim tecrübelerime dayanarak ve okuduğum yazılarla öğrendiğim şu.

Evet ledlerin iç dirençleri çığ etkisi tabiri ile anlatıldığı şekilde ısındıkça iç dirençleri hızlı bir şekilde düşüyor. Bu durumda sabit akım devresi iç direnci düşen ledi sağlam kalması için eğer voltaj sabit kalsa idi akımda artacaktı. Sonuçta ledden daha fazla bir güç geçecek ve ledin ısısı artmaya devam edecekti. Bu durumda sabit akım devresi voltajı düşürüyorki akımda ( yani güç sabit kalıyor ) sabit kalsın.

Sonuçta şuki 20 derecede bir led atıyorum o an için 100 lümen ışık veriyor. bu led sabit akım devresi ile çalıştırıldı ve ledin sıcaklığı 50 dereceye ulaştı. Sabit akım devresi ledi korumak için lede uyguladığı voltajı düşürerek geçen akımı sabit tutuyor. Bu şekilde ledin üzerinde harcanan güç düşüyor. Bu şekilde ledin sıcaklığı belli bir derecenin üzerine çıkmıyor. Ancak bu durumda 50 derecede ledin yaydığı ışık 100 lümen değilde atıyorum 90 lümene düşüyor. Power ledler ucuz olmadığı için ve bizlerde bu ledleri çalışma limitleri olarak tam değerde çalıştırmak istediğimiz için bu yöntemi kullanıyoruz.

Mesela 10 watt power led aldık. Seri dirençler bunu 50 derecede çalıştırdığımızı farzedersek ve ledin iç direnci 50 derecede aşırı düşeceği için o an seri olarak bağladığımız akım sınırlama direncinin değeri çok yüksek çıkacak. Aynı dirençle bu sefer oda sıcaklığında çalıştırırsak 10 wattlık ledden alacağımız güç belki 6 watt olacaktı. Nedeni elimizdeki seri direnç bu sıcaklık arasında değeri çok değişmezken ledin iç direnci çok değişiyor. O kadar para verip 10 watt led alıp bunu 6 watta çalıştırmak yazık olurdu.

Çok sayısal yada teknik açıklama değil ancak dilim döndüğünce yorum yapmak istedim.

Saygılarımla..

Pratik uygulama yapıyorum uzun süredir kullanıyorum sorun yok. Bir adet 1n4001 seri bağlıyorum çalışıyor. Pil voltajı düşünce ışık azalıyor bir kere bitene kadar kullanın işinizi görürse devam edersiniz. Yararlı olursa gönülden (yazılı olmasın) duanıza talibim.

Ek:
Normal power led ile kullanıyorum 2.2 volt olanlar için 2 diyot deneyebilirsiniz.

Son düzenleme:
Ledimin çalışma gerilimi 3.2 yada 3.6 olsa olabilirdi. Ancak 2.2 volt ve 1N4001 in iletim gerilimi 0.5 - 0.7 civarında 2.2 + 0.7 = 2.9 volt olur bu lede 3.6 volt uygularsam direkt yanar. :( belki 3.6 volta erişecek kadar seri diyot takılırsa olabilir denemek lazım.

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Geri