S7-300 VE ET200M Profibus Haberlesme Sorunu

Merhaba;

Arkadaşlar profibus haberleşme ile ilgili problemmim var çok uğraştım ama haberleştiremedim, iki adet panom var birinde s7 300 plc diğerinde et200m modülü var, iki pano arasındaki mesafe 350 metre, yapmış olduğum ayarlar aşağıdaki resimler gibi, daha önce böyle bir sorun yaşayan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim,
Ekran Alıntısı.JPG
Ekran Alıntısı1.JPG
Ekran Alıntısı2.JPG

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
ET 200M in adresi binary olarak adresinin 3 olup olmadığını kontrol edin, modül üzerindeki attaki Dip siviçlerin 0 ve 1inci dip siviçleri ON olmalı

Soketlerin PLC tarafından A1 ve B1 uclarından çıkan kablo diğer soketin ET200M in A1ve B1 uclarına girmesi gerekir ve sonlandırma dirençleri ON olmalı

Modül soketlerinde veya kablosunda sorun olabilir soket bağlantılarını yenileyin kabloyu ölçü aletiyle kontrol edin. Kablo zırhının konnektörün metal kısımlarına dokunması gerekir buna da dikkat edin.

Mesafe problem olabilir bundan emin değilim 350Metre PB için sorun olup olmadığını araştırın oluyorsa araya repeater gibi bir modül gerekebilir

ET 200M in adresi binary olarak adresinin 3 olup olmadığını kontrol edin, modül üzerindeki attaki Dip siviçlerin 0 ve 1inci dip siviçleri ON olmalı

Soketlerin PLC tarafından A1 ve B1 uclarından çıkan kablo diğer soketin ET200M in A1ve B1 uclarına girmesi gerekir ve sonlandırma dirençleri ON olmalı

Modül soketlerinde veya kablosunda sorun olabilir soket bağlantılarını yenileyin kabloyu ölçü aletiyle kontrol edin. Kablo zırhının konnektörün metal kısımlarına dokunması gerekir buna da dikkat edin.

Mesafe problem olabilir bundan emin değilim 350Metre PB için sorun olup olmadığını araştırın oluyorsa araya repeater gibi bir modül gerekebilir

-ET200M Modülünde dip siviçlerden 1 ve 2 siviçleri on konumunda,
-Soketlerin her iki tarafındada doğru yerlerde bağlı ve kablonun üzerindeki ekranların toprak ile temaslarını kontrol ettim, sadece et200m modülünün olduğu taraftaki direnç on konumunda, plc kısmındaki sokette off konumunda,

-Kablonun sağlamlığını ve soketin sağlamlığını kontrol ettim,
-Profibus için araştırdım 1000 metreye kadar çalışıyor gözüküyor, 1000 metreden yukarısı için repeater bağlanması gerektiğini yazılıyor, ama ben yinede et200m bulunduğu panoya bir adet repeater bağladım, onunda üzerindeki siviçleri on konumuna aldım,
-Diğer panodan et200m modülünü söküp, diğer panonun içine taktım orda haberleşti, ama diğer panoya götürdüğümde haberleşmedi, kablonun gitti bağzı yerlerde güç kabloları gidiyor acaba ondan etkileniyor olabilirmi?

-bütün olasılıkları denedim ama yinede çalışmadı :(

Her iki soketteki sonlandırma dirençlerini ON yapıp, sistemi kapatıp açıp tekrar deneyin...

Sorunu çözdüm,

ET200M modülünün bulunduğu panodaki ek modüllerinden birinin alt kısımdaki pimleri bükülmüş, yardımlarınız için çok teşekkür ederim,

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri