S7-1200 Deney seti hakkında

cenalp

Üye
Merhaba arkadaşlar;
Hem foruma hemde PLC ye yeniyim.Birkaç sorum olacak sizlere.Yeni olduğum için sorularım saçma gelebilir size.Lütfen idare edin.
1-) Bi tane S7-200 ile endüstriyel otomasyon kitabını okudum.Salman KURTULAN hocanın.Bana biraz ağır geldi.Hiçbirşey anlamadım.Çok fazla kavram karmaşası yaşıyorum ve kafamda herhangibir mantık oluşmadı.Acaba çok fazla teorik bilgi mi var.Acaba kitaplardan öğrenmek biraz zormu bunu?3 kitap daha aldım onları da bi okuyayım zararı olmaz sanırım.Kitaplardan sonra bir kursa da gidecem.
2-) Şu an çalışmıyorum ve kendimi 4-5 ay boyunca PLC öğrenmeye adamak istiyorum.Bu yüzden deney setlerini araştırmaya başladım.Aşağıdaki özelliklerde bitane almayı almayı düşünüyorum.
Sorum şu; Bu deney seti ile bu işi öğrenebilirmiyim.Bu deney setini alırsam bunların çıkışlarına ne bağlayacağım.motor kontaktör valf falan.Bunlar gerekiyormu?Sorularım saçma gelebilir demiştim :))
Deney seti yaklaşık 3700+kdv.Bunu almalımıyım öğrenmek için?Para şu an önemli değil.Kursla beraber 5-6 bini gözden çıkarmışım.

http://www.feyzateknik.com/index.php?dispatch=products.view&product_id=554
ya da
http://www.yildirimelektronik.com/urun/122/Y-0030-S3

3-) En önemlisi sizin tavsiyeleriniz nedir PLC yi öğrenmem için.Kumanda devreleri bilgim fena değil ve siemens öğrenmek istiyorum.Tavsiyelerinizi bekliyorum

Son düzenleme:
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Kardes egitim seti almana gerek yok bi panel bi plc al analog giris ve cikisli olsun kendin egitim setini kur çıkışlara gelince baglayipta calistigi gormek daha başka olur ama anlog giris icin bir dc guc kaynagi 12v be birde potla analog cikis yapabilirsin

Sent from my LG-D723 using KontrolKalemi Forumu mobile app

Kardes egitim seti almana gerek yok bi panel bi plc al analog giris ve cikisli olsun kendin egitim setini kur çıkışlara gelince baglayipta calistigi gormek daha başka olur ama anlog giris icin bir dc guc kaynagi 12v be birde potla analog cikis yapabilirsin

Sent from my LG-D723 using KontrolKalemi Forumu mobile app

Peki siemensin hazır başlangıç setleri nasıl?
1212 Ac/Dc/Rly olanı var hazırlarında.Bunda analog çıkış yok.Ayrı ayrı alırsam da bu sefer tia portal içinde ayrı para vermek zorunda kalacam.sanırım 1214c en ideali.Bu modelden hangisini alayım acaba (Ac/Dc/Rly - Dc/Dc/Dc - Dc/Dc/Rly).
Birde panel tavsiyesi de vrirseniz sevinirim.
Son olarak bunları ayrı ayrı alırsam bağlantı kablosu güç kablosu falan herşeyi içinde mi acaba?yoksa onları da mı almam gerek?

DC/DC/DC. al sonra istersen çıkışına role bağlarsın
Ama çıkışı nı rly alırsan step veya servo kontrol edemezsin ..

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri