sıfırlama

ahmet38

Üye
Sıfırlama denilen şey (notr ve toprak hattının prizde birleştirilmsi) ile
Şebeke kaynagında birleşmesi arasında ne gibi bir fark var arkadaşlar?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
sıfırlama toprak hattı olmayan tesisatlarda prizde notr ucu ile prizin toprak ucunun kısa devre edilmesi ile yapılır.ama çok riskl bir uygulamadır.tavsiye edilecek bir iş değil . kural toprak hattının olasıdır.allah muhafaza insanın başına bir kere gelir ama dönüşü olmuyor bu hataların.

diyelim ki çamaşır makinanızın toprak hattı yok. Ve siz prizden sıfırlama yapmaya karar verdiniz ve cihazın gövdesine bağlı toprak kablosuyla notr hattını birleştirdiniz. fişi ters taktınığınızda ne olur dersiniz? Tehlike ve riskten kasıt budur.

diyelim ki çamaşır makinanızın toprak hattı yok. Ve siz prizden sıfırlama yapmaya karar verdiniz ve cihazın gövdesine bağlı toprak kablosuyla notr hattını birleştirdiniz. fişi ters taktınığınızda ne olur dersiniz? Tehlike ve riskten kasıt budur.

green yücel arkadaşımın dediklerine katılıyorum fakat ,sıfırlama prizde yapılır.
ama eger cihaz üzerinde yapılırsa tam öldürücü olur.cihaz toprak ucu ile nötr ucu birleştirilir ise ve fiş prize ters takılırsa cihaz gövdesi faz olur.
aman ne prizde nede cihaz üzerinden:mad:

Elektrikçiyim diyen bunu yapmaz.ülkemizde pek çok insan bu yüzden öldü.(benim çevrem de dahil)Her şey mükemmel giderken birgün hat bakımı yapılıyor.faz ile nötr ters bağlanıyor.Tüm cihaz gövdesi enerjileniyor.Bu yüzden tüm meslekdaşlarıma sıfırlamadan kaçınmalarını ve kaçak akım rolesi kullamayı ısrarla tavsiye ediyorum.Belki hintliler reenkarnasyona inanıyor ama ben gidenin geldiğini görmedim

sayin arkadaslarim;
konu ile ilgili tum goruslerinize katiliyorum.bu noktada sizden aykiri dusundugumu sanmayin.
su an GATAR da calisiyorum, burada bir yaptigimiz tesisten konu ile ilgili bagsetmek istedigim konu var, ana dagitim (og) panosunda ana kablo baglantilarinin yapildigi esnada pono cikis notur barasi ile pano toprak barasinin birbirine baglandigini gorduk, ana pano imalatcisida turk bir firma oldugu icin konuyu sorduk, burada bu sekilde istendigi belirtildi bize (GATAR genelinde oldugu soylendi) tesisin tamaminda yine toprak ve notur kesinlikle ayri her panoda yine kacak akimlar normal calisiyor,konu ie ilgili goruslerinizi bekliyorum, sorulan sorulara burdaki durum icin bilgim olmadigi icin arastirip sonra yazacagim.
saygilarimla...

sayin arkadaslarim;
konu ile ilgili tum goruslerinize katiliyorum.bu noktada sizden aykiri dusundugumu sanmayin.
su an GATAR da calisiyorum, burada bir yaptigimiz tesisten konu ile ilgili bagsetmek istedigim konu var, ana dagitim (og) panosunda ana kablo baglantilarinin yapildigi esnada pono cikis notur barasi ile pano toprak barasinin birbirine baglandigini gorduk, ana pano imalatcisida turk bir firma oldugu icin konuyu sorduk, burada bu sekilde istendigi belirtildi bize (GATAR genelinde oldugu soylendi) tesisin tamaminda yine toprak ve notur kesinlikle ayri her panoda yine kacak akimlar normal calisiyor,konu ie ilgili goruslerinizi bekliyorum, sorulan sorulara burdaki durum icin bilgim olmadigi icin arastirip sonra yazacagim.
saygilarimla...

Yadırganacak bir durum yok bu uygulamalar oluyor bir zararı olduğunuda sanmıyorum. Hatta yanlış hatırlamıyorsam bazı durumlarda bahsettiğiniz toprak-nötr kısa devresi şart koşuluyor. Sonuçta unutmayalım ki nötrümüzün merkezi olan trafoların yıldız noktasıda topraklanıyor. Kakr lar kendisinden sonra kaçak akım varsa açar kakr dan önce ana panoda toprak-nötr kısa devre olmasının bir etkisi olmaz.

tedaşın a.g dağıtımından çıkan enerji en son direkte nötr ile toprağın birleştirdiklerini gördüm. neden acaba?

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,841
Son üye
nazoyata

Yeni konular

Geri