sıfırlama ve priz tesisatları ile alakalı birkaç sorum var

etkga

Üye
arkadaşlar merhaba birkaç sorum olacak resimlerde cevaplarsanız sevinirim 44. d şıkkını anlayamadım projelerde genellikle 10a altında da linyeler oluyo ne demek istemiş? 45.ben sıfırlama olayını tam anlayamadım bu nötr ve toprak hattı birleşmesi değilmiydi soruda ne demek istemiş açıklarmısınız? 46.küçük gerilimden kasıt nedir?

Ekli dosyalar

• Screenshot_20170324-210121.png
    Screenshot_20170324-210121.png
    291.4 KB · Görüntüleme: 44
  • Screenshot_20170324-210129.png
    Screenshot_20170324-210129.png
    300.2 KB · Görüntüleme: 42
  • Screenshot_20170324-210142.png
    Screenshot_20170324-210142.png
    222.5 KB · Görüntüleme: 41
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Sanırım iş güvenliği uzmanlığına hazırlanıyorsunuz bu testleri çözerek , sadece mevcut konular üzerinden çıkmış soruları çözerek hiç bir mevzuya derinlemesine hakim olamazsınız , memleketteki hiç bir mevzuya derinlemesine hakim olmayan ama her konuda yüzeylemesine bilgi sahibi olan bir sürü iş güvenliği uzmanından biri olursunuz .

iş güvenliği uzmanlığı sınavına hazırlanmıyorum. henüz öğrenciyim. öğrenmek için sordum. yanlış mı yaptım?

iş güvenliği uzmanlığı sınavına hazırlanmıyorum. henüz öğrenciyim. öğrenmek için sordum. yanlış mı yaptım?
Estağfurullah , iş güvenliği uzmanlarına antipatim var genelde de , sivri cevabımın nedeni budur :)

doğrudur olabilir işini düzgün yapmayanlardandır benim amacım öğrenmek sadece. dikkat ederseniz sorular iş güvenliği alanından çok elektrik sorularıdır

Sıfırlama nötr ve toprak birleşimi değildir , sıfırlama elektrikli cihazların normalde elektrik altında olmayan ve topraklanması gereken kısımlarının topraklama işleminin yapılmayıp , bu kısımların nötr ile irtibatlandırılmasıdır . Bu mevzu hakkında doğru ve doyurucu bilgiyi elektrik iç tesisleri yönetmeliğinde bulabilirsiniz .

anladım nötr toprak birleşiminden kasıtım oydu. peki bu doğru uygulama olmaması gerek bence nötre olduda direkteki bakımdan sonra değişti faz gitti cihazın gövdesi gerilim altında kalmazmı?
10amper olayına da bakarmsınız oda yönetmelikde yazıypr ama priz ler 10a den düşük olmamalı diye bir şartı ilk defa duyuyorum mantığını anlayamadım

anladım nötr toprak birleşiminden kasıtım oydu. peki bu doğru uygulama olmaması gerek bence nötre olduda direkteki bakımdan sonra değişti faz gitti cihazın gövdesi gerilim altında kalmazmı?
10amper olayına da bakarmsınız oda yönetmelikde yazıypr ama priz ler 10a den düşük olmamalı diye bir şartı ilk defa duyuyorum mantığını anlayamadım
Sıfırlama halen yönetmelikte geçse de uygulama da tasvip edilmeyen ve geçerliliğini yitirmiş bir uygulamadır .
Zaten piyasada 10 A in altında priz bulamazsınız , P=VXI den 220x10 = 2200 W ev ortamında fişe takılıp çalıştırılabilecek en güçlü cihaz gücüdür . Bu da normal fırın , çamaşır ya da bulaşık makinesi gibi özel linyeye ait cihazların gücüdür. Yani 10 A de bir anormallik yok.

özel linye harici prizler projede 300w alınıyor bildiğim kadarıyla. yükleme cetvellerinde 3 priz hçyani 900w lık linyede gördüm buda 10a den düşük bir akıma denk geliyor bu yanlış bir uygulama mı oldu illa 2200watt ı geçmesi mi gerekiyor prpjelerde hazırlanırken mantığı nedir

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri