Sıcaklık kontrol otomasyonu

burdanyak

Üye
Merhaba,

İki odalı üretim tesisim var, bunların ıstılması için fanlı soba kullanıyorum. Yapmak istediğim; odalara birer tane salyangoz mator koyup odanın ısısı düşünce motorlar çalışacak, istediğim değere gelince duracak.

* 1. odadaki motor çalışınca, sobanında motoruda çalışcak. Aynı zamanda 2. oda duruyor veya çalışıyor olabilecek.
aynı şekilde;
* 2. odanın motoru çalışınca , sobanın motoruda çalışacak. Aynı zamanda 1. oda duruyor veya çalışıyor olabilecek.

* iki odanın motoru duruyorken sobanın motoruda duracak.

Bu sistemi kurabilmek için gerekli malzemeler ve devre şeması konusunda yardımcı olabilir misiniz?

Bir kaç yere maliyet hesabı yaptırdım fakat uçuk rakamlardan bahsediyorlar. Şimdiden teşekkürler.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Konuyu tam açarmısınız.Kaç tane motor var?
1.odanın ısısı düşünce bir tane motor çalıştırıcaksan Termostat kullanabilirsin.Oda ısısı düşünce motor çalışır istediğin sıcaklığa gelince ortam termostat kontağını kapatır motor durur.

Son düzenleme:
1. odadaki motor çalışınca, sobanında motoruda çalışcak.
Soba motoru fanlı motor mu?
Salyangoz motor soğutma içinmi kullanılacak?Soğutma için kullanılacaksa neden beraber devreye girecek?

Fanlı soban çalışır ortam ısısını örnek 25e ayarlarsın.25 dereceye gelırse odan Fanlı soban durur.Eğer 25 dereceye geçerse Salyangoz motor çalışır 25 dereceye gelene kadar

1. odadaki motor çalışınca, sobanında motoruda çalışcak.
Soba motoru fanlı motor mu?
Salyangoz motor soğutma içinmi kullanılacak?Soğutma için kullanılacaksa neden beraber devreye girecek?

Fanlı soban çalışır ortam ısısını örnek 25e ayarlarsın.25 dereceye gelırse odan Fanlı soban durur.Eğer 25 dereceye geçerse Salyangoz motor çalışır 25 dereceye gelene kadar

Buyrun, istediğine uyacağını umdugum çizim. Motor koruma ve kontaktör akım degerlerini vermedim. Siz , mevcut totorlarına göre seçiniz. Her iki oda için birer ac/kapa anahtarı ve termostat vardır. Bu termostat,elektrık soba, ıstıcı cıhazlardaki gibi duz kuruklu veya spralli tip veya elkektronik tip ısı kontrol cıhazının kontağı olabilir.
Komanda sıgortasından sonra bır genel aç/kapa anahtarı da bulunmaktadır.
Kolay gelsin.

Ekli dosyalar

• .pdf.1.pdf
    43.5 KB · Görüntüleme: 61
Konuyu şöyle açayım.
Odalardaki salyangoz motorlar, fanlı sobalın üflediği havayı çekip odaya verecek. Bunun için hangi odada salyangoz motor çalışırsa sobanın fanının çalışmasını istiyorum. termostat kullanıcam fakat sobanın fanını nasıl kontrol edebilirim?
Mesela; 2. odanın sıcaklığı düştü, termostat bağlı, salyangoz motoru çalıştı, sobanın fanı çalıştı. buraya kadar sorun yok.
Bu sırada 1. odanın sıcaklığı da düştü. termostat orada da var. salyangoz motor çalıştı. ***sobanın fanı zaten çalışıyordu.*** bunu nasıl ayarlarız? bu sırada 2. oda ısındı, ve motorlar durdu. eeeee 1. oda henüz ısınmamıştı. sobanın fanıda durdu.

Ekli dosyalar

• örnek.jpg
    örnek.jpg
    104.8 KB · Görüntüleme: 34
Buyrun, istediğine uyacağını umdugum çizim. Motor koruma ve kontaktör akım degerlerini vermedim. Siz , mevcut totorlarına göre seçiniz. Her iki oda için birer ac/kapa anahtarı ve termostat vardır. Bu termostat,elektrık soba, ıstıcı cıhazlardaki gibi duz kuruklu veya spralli tip veya elkektronik tip ısı kontrol cıhazının kontağı olabilir.
Kolay gelsin.
teşekkürler...

bence tek motor klepeli yap
sıcaklık istenilen ısıya kadar klepe açık kalsın daha sonra sıcaklığı istenen şekilde bııraksın motor tatlı bir şekilde üflesin

Kolay gelsin.
namık bey çok güzel bir şekilde çizmiş. emeğine sağlık..gayet açıklayıcı olmuş. hangi program kullanıyorsunuz? usta

Caddy cizim programi kullaniyorum.Ilginize þesekkur ederim.

Forum istatistikleri

Konular
128,135
Kullanıcılar
449,856
Son üye
teslasarmali

Yeni konular

Geri