Sıcaklık Kontrol Devresi - PC , Yardım..

spark77

Üye
Merhaba arkadaşlar,
Üniversite son sınıf öğrencisiyim.Hocamız çok sağlam bi tez verdi.ŞöyLe robotlu oLanLardan fln :)

SizLerden bi yardımım oLcak.

İlk etepta şurdan başlamak istiyorum.

Bana bi sıcaklık öLçer devresi veya böyLe devreler hakkında yardımcı olabilecek döküman arıyorum.

PC - Wireless Adaptör - Sıcaklık Devresi..

Arkadaşlar sıcaklık devresidne bi sıcaklık devresi bulunacak.Sıcaklık sensörlü fln.Sıcaklık sensöründen okunacak veri bir mikroişlemci tarafından D/A Convertor ile çevrilip wireless adaptör ile bilgisayrdaki yazılım aracılığı ile bize ulaşacak.Delphi veya VBasic programında yeteri kadar bilgi sahibiyim.Bu yüzden Pc arayüzü bunlardan birini kullanmayı planlıyorum.Arkadaşlar bölümüm Bilgisayar Öğretmenliği ve bu işlere yatkınlığım az çok var.En az bile oLsa yardımlarınız çok faydaLı oLacaktır.
Şimdiden herkese teşekkürLer ;)

Wireless Adaptör çift yönlü iletişim yaptığımız için tercih etmek zorundayız.

Sn spatk77;
sıcaklık ölçümü derken hangi çeşidiyle ölçüm alıcaksınız bunu belirtmeniz gerekiyor.Endüstriyel bi uygulama mı olucak yosa test için mi kullanılacak.Endüstrüyel ise ne ölçümü yapılacak.burda PT100 de kullanılabilir termokuplda buradan başlamak lazım. diğerlerine sırayla gelinir.Sensör tipi sonrada adc devresi hangi işlemci ?mesela pt100 ve adc mcp3202 ve pic16f877 den seri port burdan Rf sistemden pc seri portundan pc arayüz programına gidip işlemler yapılacak.Kolaygelsin

Vermiş olduğun linklerde problem var arkadaşım.
Cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.

Şimdi sıcaklık devresinden önce halletmem gereken problem kablosuz full dublex veri transferi. Elimizde bulunan robot üzerinde Mehmet Yalvaç adlı arkadaşımın yapmış olduğu bir wireless module var.Bu module normal şartlar altında hem alıcı hemde verici için tasarlanmış ama hocamızın dediğine göre bu modül iki işi aynı anda yapamıyor.Modulde bulunan alıcı ATX-34 sanırım.Verici ise bilmiyorum.rs232 portundan gelen veri max232 adlı bir entegre ile dönüştürülüyor sanırım.Elimde o modülün şeması var.1-2 saat sonra burda paylaşırım.

eyüpbakan arkadaşım;

Cevap için teşekkür ederim.Yazdığınız terimlerin çoğunu anlamadım.Dediğim gibi yeteri bilgi sahibi değilim.Endüstriyel bir uygulamada kullanılmayacak.ELimizde bir robot var.Bu robotta buluanan wireless modül sıkıntılı.2 yönlü(full dublex) iletişim yapmıyor.Frekans çakışması herhalde.Yeni bir wireless alıcı-verici yapmamız gerekiyor.Bundan sonra sıcaklık-nem-karbonmonokit devreleri ile bilgisayara veri gönderip alabaliriz.

İlgilenen herkese teşekkür ederim..

robot üzerinde bulunana wireless modül.Ayrıca bunun simetriğine ihtiyacımız var :)))

benimde ısı kontrol devresi yapmam lazım yardımcı olursanız sevinirim :confused:

Benim de sıcaklık ve nem kontrol sistemi yapmam gerekiyor pic 18f4550 ile aslında bir çok proje buldum ama lcd ekran istemiyor hoca yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Geri