Sıcaklığa dayanıklı direçler

esnaf42

Üye
Sivrisinek tablet ısıtıcı cihazlarında yanan iki direnci ekte gönderiyorum. Bu cihazlar Şebeke gerilimi 220V'ta çalışıyorlar. Sağlam olan diğer bir cihazda ölçtüm, direnç 10 kohm. Bu durumda harcadıkları güç 4.84W. Bir tanesini kırdım, mermer veya taştan yapılmış. Bu dirençleri nereden bulabiliriz? Yardımcı olursanız sevinirim.

Ekli dosyalar

• Dirençler.docx
    1.2 MB · Görüntüleme: 18
iki tane varsa bunlar seri bağlıdır. yoksa neredeyse 5w bir süre sonra plastiği eritir. 2w civarında ısı yayılımı olmalı. taşdirenç diye aratabilirisinz internette. 10k 5w-10w gibi

iki tane varsa bunlar seri bağlıdır. yoksa neredeyse 5w bir süre sonra plastiği eritir. 2w civarında ısı yayılımı olmalı. taşdirenç diye aratabilirisinz internette. 10k 5w-10w gibi

Tek direnç kullanılmış. Ekteki dirençler iki farklı cihazdan çıkarılmış. Direnç, taş veya mermere benzer bir gövdenin içindeki oyuğa yerleştiriliyor. Dolayısıyla erime sözkonusu değil. Taş dirençleri hem yurtiçi hem de yurtdışı sitelerde (ceramic cement deniyor) araştırdım, ebadları çok büyük.

Alüminyum soğutuculu diren kullanın.. mesela 10 k ohm 50 watt şebeke voltajı 220 volt olunca dediğiniz akımları çeker 3-5 watt civarında.

Evet yerine oturtmakta biraz sorun olabilir.. Benimki sadece öneri idi. Fikir vermesi amaçlı.

at-resistance-when-exposed-to-heat-more-robust-and.jpg

Benim de açmışlığım var 3k3 veya 4k7 vardı hatoırlamıorum, elektronikçilerde bulunur taş direnç denir.

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,903
Son üye
furoz6868

Yeni konular

Geri