SİEMENS S7-1200 VE 300

kutilati

Üye
arkadaşlar s7-300 ve s7-1200 plc LERDE FB blok VE FC blok tam olarak ne işe yarıyo.ikisinide kullansamm yada FB de yazzsam programı netür problem çıkar.

2. bir sorun şu PLC de s7 -1200 DE ekran dan bir değer giriyorum ve hesaplatıp ekrana basıyorum. bu basılan ve hesaplanan değer doğru fakat çıkan değer sürekli sıfır olup tekrarr sonucu gösteriyo.bunu sabit şakilde göstermek için ne yapmam gerekiyor.

BİR DİĞERİDE şu MD0 Diye bir hafıza kullandığımda MW0 ve mW1 İ Mİ ALMIŞ OLUYORUM

YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
sen kısa yoldan kursa git bilmiyorsun yardımcı olun diyorsun ne deger ne işi hangi cihaz yazmıyorsun ki

Merhabalar arkadaşım bence arkadaşın dediği gibi bir temel eeğiitim al yada yavuz hocanın plc kitabını al bir oku ondan sonra soru sor bence .

FC ler Fonksiyonlardır programını fc içerisini yazarak FC yi OB Lerrden çağırabilirsin. FB ler ise Fonksiyon Bloglarıdır bir işi birden fazla yapacak isen FB Kullanmalısın.

Diğer Sorun:

MB ler bayt yani 8 bit (1 bayt) yer kaplarlar.
MW ler word yani 16 bit (2 bayt) yer kaplarlar.
MD ler Dword yani 32 bit (4 bayt) yer kaplarlar.

İkisini de Kullanırken aynı adresleri kullanmamalısın.

Örnek : MW0, MW2, MW4, MD6, MD10, MD14, MW18, MB21, MB22, MD23, MW28 gibi.

Örnekteki Kullanıma dikkat et .

Forum istatistikleri

Konular
128,171
Kullanıcılar
449,935
Son üye
mehmetenessunger

Yeni konular

Geri