sürücü seçimi için yardım

Herkese selamlar benimde burdaki ustadlarima bi sorum olacak Siemens vektör sürücüsü hakkında şimdi surucuye 0,50kw bi reduktorlu motor bağladım 50k lık poti ile hızını ayarladik sağ sol yaptık ama bize bu çalışan motoru bir sensör yardımıyla saydirip durdurmamiz lazim nasil bi cihaz kullanmaliyimki motoru istediğim sekilde durdarabileyim yani asıl amaç sürücüye sayici bağlayıp sensör yardimiyla durdurmak

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Counterler işimi gorurmu deneyen yapan calistiran ustalarim varmıdır yardımcı olursaniz cok sevinirim herkese selamlar
sürücü dediğimiz şey motorun hızını ayarlamak için kullandığımız bir elektronik devredir.eğer siz motora başka işlemler yapacaksanız bunun için ayrı bir devre kullanmanız gerekiyor.sensörü bir röleye bağlayarak röle çektiğinde veya bıraktığında invertörü devre dışı bırakıp motoru durdurabilirsiniz sayıcı demişsiniz!ne sayacaksınız?bunu anlayamadım motorun attığı turmu yoksa motorun bağlı olduğu bir parçanın gidip gelme sayısı mı?bunu açıklarsanız burada size yardımcı olacak bir çok arkadaş vardır

Evet motorun attığı turu sayacak mesela 100 tur atacak ve duracak demek ve anlatmak istediğim buydu

Hayır eğer araya counter gibi bişey bulursam sayiciya sensörü bağlayıp cihazla durdurabilirsem sürücüyü durdurmaya çalışıcam ama nasıl bi cihaz bulmam gerektiğini bilmiyorum

benim anladığım sana bir logo veya basit bir plc lazım.Sen motora start vereceksin motor dönmeye başlayacak misal 100 tur attığında kendini kapatacak.Ama tekrar start vermen için de bir devre lazım.Bunun içinde dediğim gibi bir logo veya plc de yazacağın bir programla motor butondan start aldı çalıştı 100 tur attı counter 100 turu plc bildirdi motor stop etti.Ondan sonra tekrar start vermek için hem logo da hemde plc de zamanlama var.Elindeki cihazın özelliğine göre atıyorum 10dk.sonra tekrar start aldı.

Güzel bi paylaşım ama hocam plc pahalı ben hobi amaçlı yapmak istiyorum ve plc den daha ucuz bişey olsun istiyorum delta plc en ucuzu 150 200 lira ama elimde eski ac voltaj çıkışlı bi tarih eser logo tarzı bişey var o olabilir ama sayici bence daha mantıklı geliyor yinede teşekkürler

bir yol daha var o da pic le bir devre yapıp çalıştırmak eğer yukarıda yazdığım seneryo olacaksa tek şansın kaldı o da pic ama yazması devreyi tasarlaması ayrı bir zahmet!:)

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri