rj 45 bağlantısı nasıl yapılıyor

telemcii

Üye
cat 5 yada cat 6 kablosu bağlayacağım jak bağlantısı esnasında renk sıralaması şart mıdır.şart ise sıralama nasıl olabilir..ben yeş bey-yeş-kırmızı beyaz-mav-mavi beyaz-turuncu-kave beyaz-kave şeklinde bağladım calışmadı. cable tester isimli cihaz var devamlı 2 yada 3 numaralı ışık yanıp sönüyor bazen hic ışık yanmıyor neden acaba..:confused:

cat 5 yada cat 6 kablosu bağlayacağım jak bağlantısı esnasında renk sıralaması şart mıdır.şart ise sıralama nasıl olabilir..ben yeş bey-yeş-kırmızı beyaz-mav-mavi beyaz-turuncu-kave beyaz-kave şeklinde bağladım calışmadı. cable tester isimli cihaz var devamlı 2 yada 3 numaralı ışık yanıp sönüyor bazen hic ışık yanmıyor neden acaba..:confused:

renk sıralaması;
turuncu beyaz-turuncu
yeşilbeyaz- mavi
mavibeyaz-yeşil
kahverengibeyaz-kahverengi

renk kodu yukarıdaki gibi yapılmalıdır.
ancak jackları karşılıklı aynı renk sıralaması ile çakarsanda çalışır sıkıntı olmaz.

renk sıralaması;
turuncu beyaz-turuncu
yeşilbeyaz- mavi
mavibeyaz-yeşil

ancak jackları karşılıklı aynı renk sıralaması ile çakarsanda çalışır sıkıntı olmaz.

teşekkürler .saolasın varolasın:):)

renk sıralaması;
turuncu beyaz-turuncu
yeşilbeyaz- mavi
mavibeyaz-yeşil

ancak jackları karşılıklı aynı renk sıralaması ile çakarsanda çalışır sıkıntı olmaz.[/QUOTE]
renk kodları uygulamada bu şekilde yapılmaktadır
fakat karşılıklı aynı renkleri bağlayıp çalıştıramazsınız

cat 5 yada cat 6 kablosu bağlayacağım jak bağlantısı esnasında renk sıralaması şart mıdır.şart ise sıralama nasıl olabilir..

Öncelikle soru açık değil. İki pc mi birbirine bağlanacak yoksa pc ve modem mi?

Dolayısıyla verilen yanıtlar da yetersiz.

Eğer modem-pc ya da hub-pc bağlantısı yapacaksanız straight thru, pc-pc bağlantısı yapacaksanız crossover bağlantı kullanılmalı.

ethcable03.gif

Doğru uçlar doğru uçlara bağlandığı sürece renklerin de bir anlamı yok fakat standartlara uymak ileride ortaya çıkabilecek sorunları teşhis ederken faydalı olur.

Renk sıramaları önemli. Sıraya dikkat edilmez ise 10 15 metreden büyük mesafelerde sorun yaşanıyor.

Sadece 1-2-3-6 nolu konnektör uçları aktiftir.Diğer kabloları başka amaçla kullanabilirsiniz.

söylediğim düz ve çapraz kablo içinde geçerlidir.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri