RF oda termostatı sorunu

yekrutt

Üye
Merhaba,

Benim şöyle bir sorunum var ve forumdaki arkadaşların yardımcı olabileceğini düşünerek bu mesajı yazdım. Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ediyorum...

Sorunum şu:

Ferroli marka yoğuşmalı kombi kullanıyorum. Geçen yıl kombime RF Kablosuz Uzaktan Kumanda ve Oda Termostatı taktırdım. Kombi stand-by konumuna geçiyor ve oda sıcaklığı istenen değerin çok altına düşmesine karşın bir türlü yeniden devreye girmiyor. Sorun kombiyi açıp kapatınca birkaç günlüğüne düzeliyor, ancak nedeni nedir anlayamadık sorun tekrarlıyor. Önceleri farketmedik ama şöyle bir durum olduğunu anladık: Kombi stand-by konumuna geçip tekrardan devreye girmediğinde termostattaki PETEK SUYU MAKSİMUM ÇIKIŞ SICAKLIĞI değeri anormal bir şekilde 249 derece gözüküyor (teknik olarak max 90 derece olması gerekiyor.)

Bu sorunu gidermek için kombinin ekran kartı, santral kartı ve en sonunda oda termostatı değişmesine karşın yeni termostatta da bu sorunumuz devam ediyor. Gece kalktığımda veya akşam eve geldiğimizde 19,5 derecelik bir sıcaklık istediğimiz halde evin 16-19 derece aralığında soğuduğunu, ama kombinin bekleme modunda kaldığını görüyoruz. Termostattan 249 değerini 80 derecenin altına indirdiğimizde kombi birden çalışmaya başlıyor.

Binamızda iki kat üstümde aynı marka kombi olmasa da uzaktan kumandalı oda termostatı kullanan 3 arkadaş daha var. Ferroli servisinin söylediğine göre birkaç sokak ileride bir başka kullanıcı daha bu oda termostatını kullanıyormuş ve hiç sorun yaşamıyormuş.

Servis termostatın kafasını karıştıran bir etken var diyor. Servisten arkadaşların bana söylediği "termostatın beynini karıştıran çevresel bir durum var" şeklinde. Eğer çevresel bir durum söz konusu ise diğer arkadaşların oda termostatları neden etkilenmiyor. Eğer gerçekten çevresel bir sorunsa bu sorun benim evime özgü bir sorun mudur; veya bu sorun neyden kaynaklanıyor olabilir.

Bu arada; evimde Panasonic 3.2 Ghz (üzerinde öyle yazıyor) bir telsiz telefon (ev telefonu), bir de koridor tavanında sensörlü lamba var. Yaklaşık 4-5 kilometre ilerideki tepelerde radyo vericisi direkler var. Sorun bunlarla ilgisi olabilir mi? Sorun her zaman değil, Haftada 1 veya 2 kez ve genelde akşamları ortaya çıkıyor. Sorunumu çözecek tavsiyelerinizi bekliyorum.
Şimdiden teşekkürler ilginize...

Merhaba,

Benim şöyle bir sorunum var ve forumdaki arkadaşların yardımcı olabileceğini düşünerek bu mesajı yazdım. Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ediyorum...

Sorunum şu:

Geçen yıl kombime RF Kablosuz Uzaktan Kumandalı Oda Termostatı taktırdım. Kombi stand-by konumuna geçiyor ve oda sıcaklığı istenen değerin çok altına düşmesine karşın bir türlü yeniden devreye girmiyor. Sorun kombiyi açıp kapatınca birkaç günlüğüne düzeliyor, ancak nedeni nedir anlayamadık sorun tekrarlıyor. Önceleri farketmedik ama şöyle bir durum olduğunu anladık: Kombi stand-by konumuna geçip tekrardan devreye girmediğinde termostattaki PETEK SUYU MAKSİMUM ÇIKIŞ SICAKLIĞI değeri anormal bir şekilde 249 derece gözüküyor (teknik olarak max 90 derece olması gerekiyor.)

Bu sorunu gidermek için kombinin ekran kartı, santral kartı ve en sonunda oda termostatı değişmesine karşın yeni termostatta da bu sorunumuz devam ediyor. Gece kalktığımda veya akşam eve geldiğimizde 19,5 derecelik bir sıcaklık istediğimiz halde evin 16-19 derece aralığında soğuduğunu, ama kombinin bekleme modunda kaldığını görüyoruz. Termostattan 249 değerini 80 derecenin altına indirdiğimizde kombi birden çalışmaya başlıyor.

Binamızda iki kat üstümde aynı marka kombi olmasa da uzaktan kumandalı oda termostatı kullanan 3 arkadaş daha var. Servisin söylediğine göre birkaç sokak ileride bir başka kullanıcı daha bu oda termostatını kullanıyormuş ve hiç sorun yaşamıyormuş.

Servisten arkadaşların bana söylediği "termostatın beynini karıştıran çevresel bir durum var" şeklinde. Eğer çevresel bir durum söz konusu ise diğer arkadaşların oda termostatları neden etkilenmiyor. Eğer gerçekten çevresel bir sorunsa bu sorun benim evime özgü bir sorun mudur; veya bu sorun neyden kaynaklanıyor olabilir.

Bu arada; evimde Panasonic 2,4 Ghz (üzerinde öyle yazıyor) bir telsiz telefon (ev telefonu) vardı bir süreliğine iptal ettim denedim sorun yine devam etti. Bir de koridor tavanında sensörlü lamba var. Yaklaşık 4-5 kilometre ilerideki tepelerde radyo vericisi direkler var. 3 Kat üst komşum zabıta, sanırım telsizi var; telsiz frekansları termostatın beynini karıştırır mı... Sorun bunlarla ilgisi olabilir mi? Sorun her zaman değil, Haftada 1 veya 2 kez ve genelde akşamları ortaya çıkıyor.

Termostatın kombiye bağlanan KÖPRÜ RF'nin resimlerini koyuyorum, devrelerden bakarak bu termostatın hangi frekansta çalıştığını ve hangi frekansların beynini karıştırabileceğini söyleyebilirlerse çok memnun olurum..

Sorunumu çözecek tavsiyelerinizi bekliyorum.
Şimdiden teşekkürler ilginize...

iz5p44.jpg

25p6cch.jpg

o5cj0n.jpg

2ylqtcm.jpg

29pqa9x.jpg

5fgrqc.jpg

RF kopru7:
se7erb.jpg

Forum istatistikleri

Konular
127,959