Rezistanslar hakkinda

joker__

Üye
Merhaba arkadaslar elimde m tip boru firin rezistanslari var 2 adet 2000+1500 watt ikiside iki rezistans biyerde bunlari paralel elektirige takiyorum rezistanslar kipkirmizi oluyor simdi merak ettigim elektirigi hic kesmez isem rezistanzlara bir sey olurmu mutlaka termostat kulanmak gerekirmi bu sekilde direk elektirige maruz birakilirsa erir yada kopar bozulurmu yoksa bir kac saat yada uzun sure bu sekilde kullanilabilirmi ?

A10 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Merhaba arkadaslar elimde m tip boru firin rezistanslari var 2 adet 2000+1500 watt ikiside iki rezistans biyerde bunlari paralel elektirige takiyorum rezistanslar kipkirmizi oluyor simdi merak ettigim elektirigi hic kesmez isem rezistanzlara bir sey olurmu mutlaka termostat kulanmak gerekirmi bu sekilde direk elektirige maruz birakilirsa erir yada kopar bozulurmu yoksa bir kac saat yada uzun sure bu sekilde kullanilabilirmi ?

Sn.joker merhabalar;

1.Elinizdeki 1500 ve 2000 watt.lık rezistanslar orijinal kullanılan tipte,220 volt ac.için üretilmişlerse paralel bağlandıklarında (Zaten fırınların tümünde seçici anahtarla 1 veya 2 adet (alt ve üstte) olarak) paralel olarak da bu şebekeye giriyorlar,yani bu bağlantı şekliniz çok da normaldir.
2.Elektriği hiç kesmeden sürekli de kullanabilirsiniz.Fazla kızarması da ufolardaki kuvars cam tüptekilerdeki gibi,sarı-beyaz bir ışığa (Abartılı olarak da) dönüşmedikçe bir kopma durumunun olması da beklenemez.
3.Mutlaka termostat kullanmanız sıcaklığı hassas olarak kontrol edilecek bir fırın olmayıp da,sıradan bir fırınsa (Belirli dercelerde mutlaka da bulunması gereken çok özel laboratuvar fırınları gibi) yani kek,börek,vb. çeşitler için kullanım amacı varsa,alt ve üstü ayrı ayrı açıp kapayan ikili bir anahtarla (2 tane de neon lambası,gösterge olarak) açılıp kapanması kafidir.Termostat kullanmak belirli bir dereceyi tam tutturabilmek için (Proses kontrolü=sıcaklık kontrolü için) sizin kendi isteğinizle,istenilen ve hedeflenen çok özel bir durumda gerekli olur.
4.Bu şekilde (Yani her ikisi de paralel prize bağlı iiken) kullanmanızla boru tipteki bu rezistanslar erimez,bu boruların içinde silisyumlu ve yüksek ısıya dayanıklı özel bir kum,asbest maddesi vardır,önce ısıyı bu kum veya asbest tozu emer,dolaylı yoldan boruya indirekt olarak da iletilir bu ısı.Rezistans iletken boruya hiç temas etmez,bozulmadığı sürece de.Zaten bir şekilde de temas ederse,toprak hattı da aktif olarak tam devredeyse,işte o zaman belirli bir uzunluğundan yanar,kopabilir sizin tam da bahsettiğiniz gibi.Çünkü bu durumda aşırı akımlar üzerinde geçer,normal boyundan daha kısa olduğundan dolayı,akkor hale gelir ve eriyip kopabilir bu durumda.Bunun haricinde yanması,kopması mümkün değildir,içiniz bu konuda rahat olabilir.Kolay gelsin.Saygılarımla.

Tesekkurler

2 resistansı seri bağla geç ısınır ama daha saglıklı ve uzun ömürlü olur

elindeki resizdansın 220 volt olduğuna eminmisin.boru tip diyorsun yani kapalı resizdansınsın kıpkırmızı olduğunu görmedim.uzun süreli kullanma derim.direncini ölç bize yaz derim

Selamun aleyküm
Rezistansların cinsini ve çalışma mantığını bilmiyorum, buradan resimleri paylaşılsa fikir veren bilgi sahipleri olabilir.
Termostat kullanmak rezistansa gelen elektriği değiştirmez. Termostat kullanılırken rezistans tam güçte belirli bir sürede çalışır, ısıtılan ortam istenen sıcaklığa geldiğinde rezistans enerjisi kesilir. Bu süre kısa değildir. Yani termostat yine elektriğe direk bağlı ve tam güç çalışmış olur. Dimmer ve ya gerilimi azaltan bir etkisi olmuş olmaz bilinen fırın vb termostatların.

Sayın Binbaşı rezistansların iç yapısını bilmiyoruz ama içinde kum olması sıcaklığa karşı dayanımını arttırdığını düşündürmez. Burada erime gibi bir hal mevzu olduğundan soğuk kumun ısınmasına kadar geçen sürede bu erime işlemini geciktirmiş olabilir. Belirli bir sıcaklık farkında bir sistem ve ya kısım toplamda ısı kazanıyorsa sıcaklığı (hal değiştirme vb hariç) devamlı artar. Sistemde başka ısı sığaları (başka maddeler) varsa sıcaklık artışı daha yavaş olur ama devamlı olur. Bu kum vb maddelerin normalde de ısının düzgün dağılımını sağlayıp noktasal sıcaklık farklarını azaltmış olduğu gibi etkileri düşünülebilir.

Bu arada kumun yüksek ısıya değil de yüksek sıcaklığa dayanıklı olduğu iletilmek istenmiş olsa gerek.
Hayırlı akşamlar.

2 resistansı seri bağla geç ısınır ama daha saglıklı ve uzun ömürlü olur

Bakın,rezistans güçleri tam eşit olsa bu söylediğiniz olurdu.Eşit olmadığı için ohm kanunu uyarınca,direnci yüksek olandan daha az,direnci daha düşük olanından daha fazla akım dengesizce bu seri bağlntıda geçecektir.Bazı mini fırınlarda bunlar eşit ve seri bağlanarak şebekeye giriyor.(Benim yazın tamirini anlattığım çok mini fırın seri olarak çalışıyor,tamiri anlatırken bu bağlantıdan da da ayrıca bahsetmiştim.

https://www.kontrolkalemi.com/forum...una-marka-mini-elektrikli-firinin-tamiri.html

Selamun aleyküm
Rezistansların cinsini ve çalışma mantığını bilmiyorum, buradan resimleri paylaşılsa fikir veren bilgi sahipleri olabilir.
Termostat kullanmak rezistansa gelen elektriği değiştirmez. Termostat kullanılırken rezistans tam güçte belirli bir sürede çalışır, ısıtılan ortam istenen sıcaklığa geldiğinde rezistans enerjisi kesilir. Bu süre kısa değildir. Yani termostat yine elektriğe direk bağlı ve tam güç çalışmış olur. Dimmer ve ya gerilimi azaltan bir etkisi olmuş olmaz bilinen fırın vb termostatların.

Sayın Binbaşı rezistansların iç yapısını bilmiyoruz ama içinde kum olması sıcaklığa karşı dayanımını arttırdığını düşündürmez. Burada erime gibi bir hal mevzu olduğundan soğuk kumun ısınmasına kadar geçen sürede bu erime işlemini geciktirmiş olabilir. Belirli bir sıcaklık farkında bir sistem ve ya kısım toplamda ısı kazanıyorsa sıcaklığı (hal değiştirme vb hariç) devamlı artar. Sistemde başka ısı sığaları (başka maddeler) varsa sıcaklık artışı daha yavaş olur ama devamlı olur. Bu kum vb maddelerin normalde de ısının düzgün dağılımını sağlayıp noktasal sıcaklık farklarını azaltmış olduğu gibi etkileri düşünülebilir.

Bu arada kumun yüksek ısıya değil de yüksek sıcaklığa dayanıklı olduğu iletilmek istenmiş olsa gerek.
Hayırlı akşamlar.

"Bu kum vb maddelerin normalde de ısının düzgün dağılımını sağlayıp noktasal sıcaklık farklarını azaltmış olduğu gibi etkileri düşünülebilir."

Merhaba.Homojenliğin tam olarak da eşit şekilde sağlanması,hiç bir yerde noktasal bir etki olmaması için bu uygulanıp da sağlanılmak için,bu reflakter kumlar tellerin arasında bulunuyor sn.cncaraştırma,başka herhangi bir katkısı da yok aslına bakarsanız.Bunun canlı örneğine iş arkadaşlarım,benim elektrikli semaverimi susuz bırakıp da yaktıkları zaman (Çok sağolsunlar) tam olarak içini görerek şahit olmuştum.Alüminyum alaşımlı,içine tellerin geçeceği oyuk açılmış bu boşluklara,rezistans teliyle birlikte dolgu malzemesi olarak,semaver tabanına tam yapışacak şekliyle de,bu kum dolgu tam monteli olarak da alt termik tabana tam temas ederek takılıydı.Bu uygulama alt tabandaki homojen bir ısı dağılımı içindi dediğniz gibi.ancak yedek parçasının Ankara/Ostim'de olduğu anlaşılmış ve tamiri bir süreliğine de rafa kaldırmış,alltan yuvarlak bir ocakla bu tabanı dıştan ısıtarak semavere bir işlevsellik yine kazandırmıştık,sn cncaraştırma.Kolay gelsin.İyi geceler.

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri