Rezistansları yıldız yerine üçgen bağlamak?

elector

Üye
Yıldız bağlı olarak bize teslim edilen 3 parçalı rezistansları üçgen bağlasak harcayacağımız elektrik artar mı acaba?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Yıldız bağlantıda bir direnç gurubuna 220 v luk gerilim düşer
I=220/R

Aynı gurubu üçgen olarak bağlarsanız 380 V luk gerilim düşer
I=380/R

Hesaptanda anlaşılacağı gibi üçgende daha fazla akım çektiğinden
P=I2*R formulüne göre harcanan güç artar (I2:I kare)

(Yıldız bağlanacak direnç gurubunu üçgen bağlarsanız aşırı akımdan dolayı dirençler yanabilir)

Üçgen bağlandığında 380 ile çalışacağı için zarar görecekleri doğru. Bu yüzden üçgen bağlamak istiyorsan 2 şerli seri olarak bağla hem rezistanslar zarar görmez hem elektrik sarfiyatı azalır. Tabi verimide elektrik sarfiyatı gibi azalır.

yapmak istediğiniz değişiklik rezistanslarınıza zarar verebilir neden böyle bir şeye ihtiyaç duyuyorsunuz

ama verim artar bu bir gerçek daha çabuk ısıtır üzerinde su ısındığında devreyi açacak bi düzenek var mı

bir dostumdan Elektirik kaynağı aldım. makinenin fişi yoktu. 3 telli kabloyu görünce faz nötr toprak diyerek 220 prize kablo uçlarını taktım. makine çalıştı ama elektrotu yakmadı amperini yükselttim yine iyi performans vermedi. arkadaşa sorduğumda ikisinin faz birinin nötr olduğunu söyledi. gerçektende öyleymiş kabloların ikisini de farklı fazlara takınca makine çalıştı. buna istinaden rezistansa aynı sistemde iyi performans verirmi.

arkadaşlar ben bunu bir rezistansta denedim iki ucunada fazlara bağladım. rezistanslarım 15000 W... kısa zamanda aşırı performans gösterdi tabi hemen kapattım devreyi. aslında benim için süper bir tecrübe oldu ama bunu sürekli kullanabilirmiyim. üçlü bir rezistans grubunda rezistans uçlarına R-S S-T T-R versem ve kontaktörle kontrol etsem sonuç ne olur. veya kontaktör yerine SSR kullanabilirmiyim. böyle birşey olursa rezistanslarınım direnci wattı ne olmalı.

Resiztansları kendin sarıp bağlarsan (380 Volt a göre hesaplayıp) daha fazla güç , daha fazla ısı enerjisi elde edersin...
Tabiiki şebekeden çekilecek akım artar...

Daha önceki denedik,ama resiztansları kendimiz sardık...

Piyasadaki resiztanslar 220 V a göre hesap edilip sarıldığı için problem olacaktır...

Kaldı ki bu sefer kullanacağın krom-nikelin çapı ,uzunluğu değişecek...

En önemlisi Üçgen bağlı iken resiztanslardan biri yanarsa ne olur?
Bunu da sen bul.........

Enerji Sarfiyatında bir değişiklik olmayacaktır çünkü üçgende bağlasan yıldızda bağlasan rezistansın aktif gücü sabit kalacaktır. 3 fazlı olduğunu kabul ederek

P=kök3.Uhat.Ihat.cos(fi) bu noktada değişecek değerler sadece akım ve gerilim değerleri olacaktır.Bunlarda yine aynı oranda azalıp artacağı için P'de bi değişim olmaz. Akım değeri artacağından zamandan tasarruf edebilirsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri