rezistansları seri bağlamak iyi mi

sayın aris 73
rezistanslarınız önceden normal çalışmıyormuydu? yani bu rezistanslar yeni mi çalışmaya başladı? önceden problemsiz çalışıyorduysa muhtamalen önceki rezistansların gücüyle şimdikilerin gücünde farklılık olmuştur diye düşünüyorum

Şu anki rezistanslarınız diyelimki normalden fazla ısı veriyor olsun. Siz aynı türden bir rezistansı buna seri bağladığınız zaman muhtamalen yeterli ısıyı elde edemezsiniz. Eğer bağlaması zahmetli değilse seri bağlayıp sonucu görün derim.
Bunun yerine rezistansınızın tel çapına göre krom nikel tel alıp kendiniz biraz daha ısıtıcı sarıp eski rezistansa seri bağlarsanız toplam direnç artacak ve elde ettiğiniz ısı da azalacaktır

bu konuda rezistansi seri baglamaktansa mevcut guc kaynagi yani 220 v gucunde rezistans kullanilmali.senin rezistansin bu gucu kaldiramadigindan yanmakta.
saygilar

arkadaşım rezistnsların gücü düşer o da enin işini görmez rezistans telini yada komplesinin daha kalitesini teminine bak

benden önceki arkadaş bu rezistansları seri bağlamış verim alamadıklarını söylediler. bende bunu paralel olarak bağladım ancak tellerin koptuğunu gördüm ayrıca aşırı derecede sıcaklık veriyor ve folyoyu yakabiliyor. benim isteğim maliyeti ucuz olmak kaydıyla nasıl yapabilirim bu rezistansları diye düşündüm. Solid state röleler aklıma geldi ama tanesi 50 euro civarında bu fazla olduğu için sri bağlamak daha uygun galiba güçleri düşecek anladığım kadarıyla sisteme zarar vermediği sürece bir sakıncası yok benim için benden önceki arkadaş zaten seri bağlamış ben rezistansın gücünü biraz arttırıp öyle bağlamak istiyorum yani yanan rezistansımın gücü 400w ben bundan biraz daha yüksek bir rezistans seçecem o zaman benim istediğim gibi bir verim alırım sanırım. Ayrıca tüm arkadaşlarada teşekkürler bilgiler için

rezistans güçlerin 400 w ise
bunları seri bağladığın zaman iki adet seri bağlı rezistanstan geçen akım azalacağından yeterli ısı elde edilemez

tek tek ya da paralel bağladığında ise her bir rezistans tek çalışmada da paralel çalışma da da aynı derecede ısınır. Bu durumda rezistanslarının fazla ısı verdiğini ve yandığını söylemişsin

yapılacak şey 400 w gücündeki rezistansın ısısı fazla geliyorsa daha düşük güçte mesela 300 w lık rezistans bağlayabilirsin

seri bağlama yapamazsın.yaparsanda gerilimi artırman gerekir.seri şekilde bağlamanın kuralı yoktur.parelelde kırılmanın sebebi dirençlerinin azalmasından.seri baglarsan direnç iki rezistansın direncinin toplamı olacarından gerilim düsecektir.ve randıman alamamana sebep olcaktır.sen paralel bağla ancak amperi düşür.kırılma olmadan ve randımanlı calısacaktır..

kusura bakma ama kardeş sen cidden elektrikçimisin

hakketten bende soruyorum aynı soruyu güçler eşit olmasada bir şey olmaz ancak toplam direnç artar o kadar.güç değişir ancak 220 volt la çalışan rezistansları seri bağlarsan ısı düşer seri bağlanan rezistanları 380voltla çalıştırıp normal 220 voltla vereceği ısının biraz altında çalıştırabilirsiniz...

sen dimmer ile istediğin sıcaklık ayarını tutturabilirsin 5kw dahil olmak üzere,daha mantıklı hem arkadaşların dediği gibi seri bağaldığın zaman güç düşer brde 2 rezistansın gücü birbiri iLe aynı olması lazım yoksa değeri düşük REZİSTANS YANAR..

Merhaba benimde bir sorum olucaktı. Bir hava perdesinde rezistans grubu var. bu gruplarda rezistanslar çift giriş var. Şimdi Bu rezistanslara Fazlar eşit şekilde dağıtılıyor. Rezistansı iki ucunda ölçüm yaptığımda 200 V görüyorum ama bunun nedeni nedir. Nötr kullanmıyorum diğer kısmında ? Bunun açıklaması nedir... Şimdiden teşekkür ederim

Öncelikle rezistanslar kaç tane? Güçleri ne ? 2 adet X Watlık rezistans paralel bağlanırsa 2X seri bağlanırsa X/2 Wat olur. Yani güçte 4 katlık değişim olur. Rezistanslar farklı güçlerdeyse bu fark dahada büyür.

Paralel bağlıydı seri bağladım çözdüm normalde olamaz. Yok eğer oldu ise söz konusu rezistanslar o makina için son derece abartılı seçilmiş demektir. Buda işi biraz bilen bir tasarımcının yapacağı iş değil.

Kolay gelsin........

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri