Resimdeki bağlantı darlington mu?

Merhaba arkadaşlar. Başlıktaki gibi resimdeki bağlantı şekli darlington mudur? Benziyor ama biraz farklı tam çıkaramadım. Farklı birşeyse bilmek isterim. Vede bu bağlantıdaki R1 direnci iptal edilerek akım kontrolü sadece R2 üzerinden sağlanamaz mı?

Şimdiden teşekkürler.

LED_Driver_1.gif

Merhaba arkadaşlar. Başlıktaki gibi resimdeki bağlantı şekli darlington mudur? Benziyor ama biraz farklı tam çıkaramadım. Farklı birşeyse bilmek isterim. Vede bu bağlantıdaki R1 direnci iptal edilerek akım kontrolü sadece R2 üzerinden sağlanamaz mı?

Şimdiden teşekkürler.

Ekli dosyayı görüntüle 18053

Ben elektronikten pek anlamam ama bu bağlantı darlington değil. Liseden kalma bilgilerimi kullanarak devreyi çözmeye çalıştım ve bu bir flip flop devresine benziyor. R1 direncini iptal edersen Q1 devreye girmez gibime geliyor :)

Darlington bağlantı olması için ( transistörün orta ucu BEYZ okla çizilmiş ucu emiter diğer kalan ucuda kollektör )
2 transistör arasından Q1 in emiterinin Q2 nin beyziyle birleşmesi ve iki transistöründe kollektörlerinin birleşmesi gerekir senin bağlantında kollektörler birleşmiyor ne yazık ki...
,

Şimdiden teşekkürler.

Ekli dosyayı görüntüle 18053

Darlington bağlantı olması için ( transistörün orta ucu BEYZ okla çizilmiş ucu emiter diğer kalan ucuda kollektör )
2 transistör arasından Q1 in emiterinin Q2 nin beyziyle birleşmesi ve iki transistöründe kollektörlerinin birleşmesi gerekir senin bağlantında kollektörler birleşmiyor ne yazık ki...
,

Yorumun için teşekkürler. Peki bu bağlantının adı, amacı nedir?

devreye bakıyorum devre enerjilendiğinde Q2 transistörünün beyzine enerji gelecek ve Q2 iletime geçecek enerji - yi tamamlamış olacak ve ledler yanacak.fakat bağlı olan Q1 transistörünün beyzide Q2 iletime geçince enerjilenip Q1 de iletimde olacak bu şekilde enerji geri besleme yapar diye düşündürdü bana çalışmaz bu devre bence.

QUOTE=maxmetalizm;562488]Yorumun için teşekkürler. Peki bu bağlantının adı, amacı nedir?[/QUOTE]

devreye bakıyorum devre enerjilendiğinde Q2 transistörünün beyzine enerji gelecek ve Q2 iletime geçecek enerji - yi tamamlamış olacak ve ledler yanacak.fakat bağlı olan Q1 transistörünün beyzide Q2 iletime geçince enerjilenip Q1 de iletimde olacak bu şekilde enerji geri besleme yapar diye düşündürdü bana çalışmaz bu devre bence.

QUOTE=maxmetalizm;562488]Yorumun için teşekkürler. Peki bu bağlantının adı, amacı nedir?
[/QUOTE]
Şöyle bir kaynakta aynı devreyi buldum. Yanlış anlamadıysam eğer akım regulasyonu sağlıyor olabilir. Ledler üzerindeki akım sıcaklık vs yüzünden artma eğilimine geçerse r1 üzerindeki voltaj artacağından Q1 eski haline göre daha fazla iletime geçecektir ve akımda regulasyon sağlanmış olacaktır. Benim anladığım bu. Yeni görüşleri bekliyorum.
http://www.w9xt.com/page_electronic_projects_led_lighting.html

zaten sorunda orda ya Q1 transistörü iletime geçtiği zaman ledler devre dışı kalıyor elektrik kolay yoldan gider Q1 iletime geçince + ile - arasına bi tel bağlamışız gibi olacak elektrik ledler üzerinden değilde Q1 üzerinden akacak ve ledler yanmayacak bu devre hatalı bence

Şöyle bir kaynakta aynı devreyi buldum. Yanlış anlamadıysam eğer akım regulasyonu sağlıyor olabilir. Ledler üzerindeki akım sıcaklık vs yüzünden artma eğilimine geçerse r1 üzerindeki voltaj artacağından Q1 eski haline göre daha fazla iletime geçecektir ve akımda regulasyon sağlanmış olacaktır. Benim anladığım bu. Yeni görüşleri bekliyorum.
Simple LED Driver Circuit[/QUOTE]

Sabit akım kaynağı/sürücüsü diye geçer, ledlerin ömründen max istifade etmek için tr li ucuz bir seçenek. Eksiltilecek çıkarılacak parça yok :) yer sorunu varsa lm317 li baka bilirsiniz

Darlington değil akım sınırlama devresidir. Darlington bağlantı düşük güçlü transistörle daha yüksek güçlü transistörü sürmek için kullanılır. Burada r1 direncinden geçen akım yükseldiğinde q1 transistörü q2 transistörünü ters polarize ederek kesime geçirir.

Sabit akım kaynağı/sürücüsü diye geçer, ledlerin ömründen max istifade etmek için tr li ucuz bir seçenek. Eksiltilecek çıkarılacak parça yok :) yer sorunu varsa lm317 li baka bilirsiniz
Darlington değil akım sınırlama devresidir. Darlington bağlantı düşük güçlü transistörle daha yüksek güçlü transistörü sürmek için kullanılır. Burada r1 direncinden geçen akım yükseldiğinde q1 transistörü q2 transistörünü ters polarize ederek kesime geçirir.

Cevaplar için teşekkürler. Fakat bu devrede bu yahut base ve emiter polarmalı (Akımı sabit tutmak için), yüksek watlara çıkamıyoruz. Çıkmamız için wattlı dirençlere gereksinim duyuyoruz dolayısıyla smd malzeme kullanılan alu pcbler için uygun değil zaten olsada kocaman kocaman dirençlerin vereceği görüntüde bir o kadar çirkin. Transistörlü akım sınırlama devrelerinde genelikle klasik base polarması yapılmakta. Yani 24V hattı ve base arasına uygun bir direnç atılmakta. Bazısında 24V hattı ve toprak arasına bir direnç ve iki adet diyot seri bağlanmakta ve direnç ile ilk diyot arasından sabit 1.5 V base tetiklemesi alınmakta. İnternetteki devrelerin çoğu bu yönde. Ben ise devrelerimi base geri beslemeli olarak yapmaktayım. Mesela 24 v girişe 7 veya 6 adet seri led bu 6 veya 7 ledin genellikle bir tanesi emiter çıkışına bağlıyorum. Baseyi transistörün kolektörüne uygun bir direnç vasıtası ile bağlıyorum bu yöntemin bir sakıncası varmıdır sizce? Bu tarz bağlantının klasik base polarmasından bir miktar daha iyi stabilite yakaladığını düşünüyorum. Ayrıca 180ma kadar çalışabilen ledler için 100-120mA arasında (transistördeki sıcaklık artışına bağlı) artışlar led ömrü açısından pekte sıkıntı çıkarmayacaktır düşüncesündeyüm. Sonuşta ani yükselmeve alçalmalar değil. orumlarınız için şimdidien teşekkürler.

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,909
Son üye
T_K

Yeni konular

Geri