reject problemi

canbulut_

Üye
merhaba arkadaslar, bir konveyorden geçen ürünleri tarayan görüntü işleme kamerası var. kamera hatalı ürünlerde hata sinyali (1) veriyor. konveyorun döndüğü bilgisi ve ürünün yeri enkoder ile belirleniyor. hatalı ürünler hatalı saptandığı yer ile reject arası 3m uzaklıkta. hatalı ürün kamera ile belirlendikten sonra 3m aralıkta herhangi bir yerdeyken başka hatalı ürün daha gelebilir. araştırmalarımı yaptım bu işi shift register kullanarak yapıyorlar. ürünler düzenli sırada gelse problem yok. benim problemimse ürünler rasgele aralıklarla gelirse bu işin altından nasıl kalkacağım?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
10~12 yıl önce seviye kontrol cihazı yapmıştım plc ile.İleri seviye plc programlama bilgin varsa anlatayım,yada önce basitce mantığı ve başka çözümü anlatayım;Hatalı ürünle pusher arasını kullandığın encoder ile pals cinsinden mesafeyi ölç,(örn:3 mt mesafe 1000puls/mt 3000 puls eder.)Ne zaman dedektör hatalı ürün için high sinyali üretti ise counter1 start ,ölçtüğün mesafe(puls)'de pusher hihg counter1 reset,arada gelecek hatalı ürünler için counter2 vs,,,,Bir düşün geri dön.Kolay gelsin zor değil ama meşakkatli.(üç mt mesafeye kaç ürün sığıyorsa o kadar counter kullanman lazım eğer hepsinin hatalı gelme olasılığı varsa)

ben bu yöntemi düşündüm. ama bu sistemi shift register kullanarak yapıldığını biliyorum. ayrıca bol counter ile pulse kaçırma olasılığı artmazmı

Son düzenleme:
Buna benzer bir uygulama 1 ay kadar önce yaptım. Plc'nizin tipi nedir? Sistemin çalışma hızı nedir? Bu gibi soruları yanıtlarsanız yardımcı olmaya çalışırım.

Sent from my SM-N915F using KontrolKalemi.Com Mobil mobile app

siemens s7 serisi muhtemelen 300 serisi olacak. sistemin çalışma hızı belli değil. fakat muhteşem hızlı değil. gözle görülebilir seviyede. hız olarak yavaş diyebiliriz.

Mesela dakikada kaç ürün gibi?

Shiftregisterli uygulama profesyonel ,akademik olan çözüm.Fakat yavaş sistemler için örnek verdiğim çözümde gayet başarılı bir metot.Kullanmayı düşündüğün S7 300 serisi bu işi havada karada halleder.

Son düzenleme:
10~12 yıl önce seviye kontrol cihazı yapmıştım plc ile.İleri seviye plc programlama bilgin varsa anlatayım,yada önce basitce mantığı ve başka çözümü anlatayım;Hatalı ürünle pusher arasını kullandığın encoder ile pals cinsinden mesafeyi ölç,(örn:3 mt mesafe 1000puls/mt 3000 puls eder.)Ne zaman dedektör hatalı ürün için high sinyali üretti ise counter1 start ,ölçtüğün mesafe(puls)'de pusher hihg counter1 reset,arada gelecek hatalı ürünler için counter2 vs,,,,Bir düşün geri dön.Kolay gelsin zor değil ama meşakkatli.(üç mt mesafeye kaç ürün sığıyorsa o kadar counter kullanman lazım eğer hepsinin hatalı gelme olasılığı varsa)
normal counter ile bu işi yapabilirmiyiz HSCmi kullanmalıyız? HSC kullanmak
bende counter ile yapmak istiyorum sanırım bu iş için HSC gerekli. HSCyi her plc içermiyor. bu gibi seçimlerde CPU seçimi nasıl yapılır?

Sürat ve 3 mt'deki ürün sayısı sorusu hala açık....

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,911
Son üye
byademir

Yeni konular

Geri