Raspberry Pi GPIO pinleri ile oda lambasını yakma

dandandan

Üye
Merhabalar
Kendim minik bir proje yapıp bunu geliştirmek istiyorum. Bu benim ilk projem olucak ve elektronik konusunda tecrübeli değilim.
gpio pinleri şu şekilde: (resim gözükmüyorsa google'a "Rassbery Pi GPIO pin" yazınca cıkan ilk resim)

GPIO.png

Anladığım kadarıyla 3.3V ve 5V DC gerilim alabilme imkanım var gpio üzerinden.
burdaki çıkışı role'nin kontrol uçlarına bağlayıp, rolenin diğer uçlarını ise odamdaki lambamı yaktığım prizin anahtarını söküp buraya bağlamayı düşünüyorum.

Planım bilgisayar kontrollü ışığımı açıp kapama işlemini yapmabilmek. Bunun için role ve bağlantı kablosundan başka ek bir parçaya ihtiyaç varmıdır?

Planladığım projeyi yapabilmek için ihtiyacım olan röle'yi (3,3V DC ile 220V gerilimi anahtarlayabilcek bir röle) nerden temin edebilirim.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Kendin yapacaksan uln 2003 yada optocoupler ile role kontrol diye aratarak yap eger hazir isters3n bilgisayardan ve android cepten kontrol edilebilen ethernet arayuzle kontrol edilebilen 20 çıkışlı hazir kartim var 250tl

Merhabalar
Kendim minik bir proje yapıp bunu geliştirmek istiyorum. Bu benim ilk projem olucak ve elektronik konusunda tecrübeli değilim.
gpio pinleri şu şekilde: (resim gözükmüyorsa google'a "Rassbery Pi GPIO pin" yazınca cıkan ilk resim)

Anladığım kadarıyla 3.3V ve 5V DC gerilim alabilme imkanım var gpio üzerinden.
burdaki çıkışı role'nin kontrol uçlarına bağlayıp, rolenin diğer uçlarını ise odamdaki lambamı yaktığım prizin anahtarını söküp buraya bağlamayı düşünüyorum.

Planım bilgisayar kontrollü ışığımı açıp kapama işlemini yapmabilmek. Bunun için role ve bağlantı kablosundan başka ek bir parçaya ihtiyaç varmıdır?

Planladığım projeyi yapabilmek için ihtiyacım olan röle'yi (3,3V DC ile 220V gerilimi anahtarlayabilcek bir röle) nerden temin edebilirim.

Hala uğraşıyormusun bilmiyorum ama şunu bir incele bende uğraşıyorum raspberry ile ev otomasyonuna
Arif'in Blog'u: Raspberry Pi (Ev Otomasyonu)

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri