R12 YERİNE R134 GAZ KULLANMA

natalius

Üye
Arkadaşlar, eski tip iki kapılı no frost olmayan (altı derin dondurucu , üstü dolap) buzdolabım gaz eksikliğinden az soğutuyor.Kompresörü Aspera BY1116A(1/6 hp) ve R12 gazı kullanıyor.Malumunuz R12 gazı piyasada bulunmuyor.Bunu yerine R134 kullanırsam nasıl olur? R134 kullanınca, yağıda değiştirmem mi gerekir? R134 kılcallara zarar verir veya tıkar mı veya kompresörü zamanla bozar mı? Yardımcı olacak arkadaşlara şimdinen sonsuz teşekkürler.

hiç bir sorun olmaz. etiket değerinde yazan miktardan %30 daha az 134 basmanız gerekiyor.
mesela R12 sistemde etiket değeri 200 gr . R134 basarken 135 gr basmanız gerkeiyor

hiç bir sorun olmaz. etiket değerinde yazan miktardan %30 daha az 134 basmanız gerekiyor.
mesela R12 sistemde etiket değeri 200 gr . R134 basarken 135 gr basmanız gerkeiyor
anladım pekiyi kompresör yağınıda r 134'e göremi değiştirmem lazım? ilginiz ve yardımlarınız çok çok teşekkür ederim.

yağına karışmıyorsun sadece gaza karışıyorsun...
yağ motoryağı ne olduğunu bilmiyorum w40 gibi bişey olabilir...

ille de yağ değiştirecekseniz çıkan cc kadar 134 yağ koyunuz

http://www.speedol.com.tr/ekovat-yagi/
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/buzdolabı-kompresörü-yağ-seçimi.69292/
hiç yağ koyan görmemiştim ilginç...
01-25-0195838-b.jpg

bunu öneriyorlar.

yardımcı olan herkese çok çok teşekkür ediyorum.Aslında gazı yenilemek istememin sebebi şu :
Buzdolabım oldukça eski Bosch iki kapılı KGE3612FF(altı derin dondurucu, üstü dolap) no frost olmayan tip.Bir haftadır alt derin dondurucusu gayet sağlılık çalışıyor ama üst dolap kısmı ılık, soğutmuyor.Kompresör devreye giriyor, termik sağlam.Bende sistemde gaz azalması veya kılcallarda, dryer da veya başka bir yerde tıkanma vardır diye düşündüm. Gazı değiştireyim bu arada sisteme selülozik tiner gibi çözücü verip tıkanma varsa açabilirim diye tasarladım.İnşallah doğru yoldayımdır.

Selamlar,

Sistemde gaz kacagi olmus yada dryer tikanmis olabilir.

Bence deyer degistirip yeni gaz basmanizda fayda var. Ancak tiner olayini pek desteklemiyorum. Bir bankanin mini chillerinde bir sikinti oldu kondenseri tinerle temizlemek istedik. Tineri sistemden drene edemedik. Yag ile bozuldu kotu oldu. Tiner kullanmanizi onermiyorum.

EGer yapabilirseniz kilcali iki taraftan sökün evaporatorleri ve kondenseri azotla ittirerek temizleyin dryeri degistirin yeni gaz sarji yapin.

Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Selamlar,

Sistemde gaz kacagi olmus yada dryer tikanmis olabilir.

Bence deyer degistirip yeni gaz basmanizda fayda var. Ancak tiner olayini pek desteklemiyorum. Bir bankanin mini chillerinde bir sikinti oldu kondenseri tinerle temizlemek istedik. Tineri sistemden drene edemedik. Yag ile bozuldu kotu oldu. Tiner kullanmanizi onermiyorum.

EGer yapabilirseniz kilcali iki taraftan dokun evaporatorleri ve kondenseri azotla ittirerek temizleyin dryeri degistirin yeni gaz sarji yapin.

Kolay gelsin.
çok teşekkür ederim detaylı açıklamanız için,siz tecrübe etmişsiniz o zaman tiner kullanmayayım.

yardımcı olan herkese çok çok teşekkür ediyorum.Aslında gazı yenilemek istememin sebebi şu :
Buzdolabım oldukça eski Bosch iki kapılı KGE3612FF(altı derin dondurucu, üstü dolap) no frost olmayan tip.Bir haftadır alt derin dondurucusu gayet sağlılık çalışıyor ama üst dolap kısmı ılık, soğutmuyor.Kompresör devreye giriyor, termik sağlam.Bende sistemde gaz azalması veya kılcallarda, dryer da veya başka bir yerde tıkanma vardır diye düşündüm. Gazı değiştireyim bu arada sisteme selülozik tiner gibi çözücü verip tıkanma varsa açabilirim diye tasarladım.İnşallah doğru yoldayımdır.

Arkadaşlar gaz değişimi falan, hiçbir şey yapmadım buzdolabım yaklaşık 6 gündür düzgün çalışıyor , üst dolap kısmıda soğutuyor.Acaba bu arıza tıkanıklıktan olmayabilir mi? Kompresirden çıkışta soğuk gazı alt derin dondurucuya ve üst dolaba ayrı ayrı gitmesini sağlayan heryanı presle kapalı bir kutu şeklide gövdeye perçinli " selenoid valf" diyebileceğim bir parça var acaba bu araızlaı olabilir mi?

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,923
Son üye
BilgeKaganInce22

Yeni konular

Geri