röle ile bir dc motoru kontrol etmek istiyorum

ömer_can

Üye
arkadaşlar ben röle ile bir dc motoru kontrol etmek istiyorum(5-6v)örneğin basacam 10 sn sonra çalışmaya başlıyacak böle bişiler istiyorum ama acil birazda az maaliyetli ve basit olsa daha iyi olur en geç 1 hafta içinde yapmam lazım

arkadasım senın ıstegını ancak şırak role ıle yapıır yada 24 v role ıle yaparsın guc devresınde ıse neyı komut etmek ıstıyor san onu baglarsın

Buton + 5V ile çalışabilen zamanlayıcı + 5V ile çalışabilen röle + 5V ile çalışabilen motor + 5V yeterli güçde güç kaynağı.
5V hazır zamanlayıcı bulman zor olabilir , ama 5-6V demişsin..
Bilgin varsa NE555 gibi bir entegre ve bir kaç direnç + kondansatör ile kendin yapabilirsin maliyeti 3-5 TL .

Yaş doğru ise , kulağına küpe olsun , bir şey yazayım.
Sorunlarını (iş aile arkadaş duygusal maddi manevi...) iyi düşün ve iyi tanımla.
Soracaklarını dikkatli bir şekilde yaz ve sonra o sorun başkasınınmış gibi oku ve anlamaya çalış.
Bu işleri yaparken bir kısım cevapları kendin-kendinde bulabilirsin.
Anlamadığın yer olursa anlayabileceğin şekilde değiştir.
Sonra o soruyu başkalarına sor.
Bu şekilde en iyi yardımı alman mümkün olaibilir.
Mesela elindeki malzemeler nedir + ne kadar ne biliyorsun + "biraz az maliyetin" sınırları nedir ?... gibi

haklısınız dc motor ufak bir motor 12 v filan güç kaynağı göstergeli olmadığı için tahmin edebiliyorum yalnızca maaliyete gelince 5 tl filan olsun bende condansatör drenç diyot zener vb ufak malzemeler var motorda var tek eksiğim röle ve bunların hangileri birbiriyle bağlanacak vb konular black boarda yapmayı düşünüyorum çünkü pelhidrol bulamaya bilirimbunları öğrenmek istiyorum

NE 555 pdf

Ekli dosyalar

• NE 555.pdf
    874.8 KB · Görüntüleme: 13
  • NE555 iş başında.pdf
    2.3 MB · Görüntüleme: 6

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,101
Kullanıcılar
449,801