PWM ile 2 adet bujinin ateşleme elektrik devresi

notther

Üye
Merhaba. Elimizde bulunan ateşleme bobini ile 2 adet bujiyi aralarında gecikme (yaklaşık 10 ms) olacak şekilde labview ile kontrol etmek istiyoruz. Labview programı hemen hemen tamam gibi fakat devrede bir problemimiz var. Tek bir bujiyi ateşlemel için aşağıdaki devreyi uygulamaya aldığımızda bir sıkıntı olmuyor, fakat 2. bujiyi sisteme bir transistör ile eklediğimizde ikinci buji, sinyal gönderimi olmamasına rağmen sürekli ateşleme yapıyor ve transistör (bipolar silikon 2N3055) çok fazla ısınıyor. Bu sorun neden kaynaklanıyor olabilir?
WP_20150703_16_27_09_Refocus.jpg

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
2n3055 ile olmaz, hatta bu şekilde bağlıysa herşey, pc dahil yanabilir çünkü ateşleme sırasında 300-500v ters gerilim ortaya çıkar ve arkasındaki herşeyi bozar. Bir ateşleme devresi bulup netten, onu daq kartı ile tetikleyin ya da o bobinin kendi sürücüsü vardır onu temin edin. Isınma dwell değerine uyulmazsa oluşur. Periyodun %55-60 ında akım geçmeli %45-40 ında akım geçmemeli

2n3055 ile olmaz, hatta bu şekilde bağlıysa herşey, pc dahil yanabilir çünkü ateşleme sırasında 300-500v ters gerilim ortaya çıkar ve arkasındaki herşeyi bozar. Bir ateşleme devresi bulup netten, onu daq kartı ile tetikleyin ya da o bobinin kendi sürücüsü vardır onu temin edin. Isınma dwell değerine uyulmazsa oluşur. Periyodun %55-60 ında akım geçmeli %45-40 ında akım geçmemeli
Cevabınız için teşekkürler. İşin ilginç tarafı, konu açılışında yazmayı unutmuşum, bujilerden biri istediğim şekilde çalışıyor fakat diğerinde sürekli ateşleme oluyor, sinyal gönderimi olmasa bile. Ateşleme bobinini çıkma motor üzerinden aldık. Markası Beru FPT, fotosunu aşağıda görebilirsiniz. Devreyi tek bir transistör ve buji le denediğimde her şey sorunsuz çalışıyor ama ikinci bir bujiyi devreye eklemek istediğimde bu sıkıntı ile karşılaşıyorum. Sistemi function generatorler ile de denedim. Tek buji için bir sorun olmuyor. Tek buji ateşlemede de mi sıkıntılı bir devre bu? Kusura bakmayın elektrik bilgim çok zayıf o yüzden soruyorum.
IMG-20150512-WA0007.jpg

Olur olur bi anda bakarsın herşey gümlemiş. Olduğu sürekli olacağı anlamına gelmiyor. Parçacılardan bobin beyni filan diye sor küçük bir kutu şeklinde birşeydir. Yok kendim yapacağım diyorsan diyotlu kapasitörlü bi devre bul 3055 kesinlikle olmaz

Peki teşekkür ederim. Dediğiniz bobin beynine bakıcam. Bu bobin beynini devreye aldığımda da ateşlemeyi kendi cihazımla istediğim frekansta ayarlayabilirim değil mi? Yoksa bu bobin beyni üzerinde mi bir ayar yapılması gerekir?

Sadece ateşleme devresi olduğundan kontrol dışarıdan tetikleme ile sağlanacak

Ben kendi ürettiğim kare dalga sinyal ile bujileri ateşlemek istiyorum. Mesela bir bujiyi 1.2 ms boyunca ateşleyip, ikincisini birincisini ateşledikten 10 ms sonra ateşlemeyi istiyorum. Sinyal üretimi konusunda bir sıkıntı yok. Veri cihazlarıyla bunu rahatça yapabiliyorum. Problem ateşleme devresi kurulumunda. Elektrik konusunda fazla bilgim yok o sebeple buraya yazdım problemimi. Dediğiniz ateşleme sistemini incelemiştim. Biz bu devredeki gibi ateşlemeyi sıraya koyan bir devre istemiyoruz, onu elimizdeki veri cihazından aralarında gecikme olan sinyaller göndererek yapmak istiyoruz. Frekans ayarı bujiyi ateşleme süresini ayarlamak için kullanılacak.

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,612
Son üye
esperran

Yeni konular

Geri