puls sayan devre ?

ohvalve

Üye
merhaba arkadaşlar elimde yakıt tüketim testlerinde kullanılan bir cihaz var, 1 litre yakıt akışına karşılık 2000 puls vermekte. 0.01 litre hassasiyetle harcanan toplam yakıt miktarını almam gerekiyor. bir çok counter devresini inceledim fakat tam işime yarayacak şeyi bulamadım ya da ben anlayamadım ve yazılım konusunda zayıfım yardımlarınızı bekliyorum
teşekkürler

merhabalar.
0,0005 litre hassasiyetin olması güzel. yapmak istediğinizin bir çok yolu var. 0,01 litre hassasiyet için 20 palsde 1 sayı artırmanız gerekecek. kullandığınız yazılımı bilmediğimiz göz önünde bulundurursak. ve basit ama güzel bi yöntem olması için. harici timer tetiklemesiyle (timeri sayıcı olarak kullanarak) rahatlıkla yapabilirsiniz. 20 pals de kesmeye giderek kesme içerisinde bir değişkenin değerini artırarak rahatlıkla kontrol edebilirsiniz. ana proğramda da değişkene istediğiniz bir değer atayıp üstünü saydırabilir. yada sıfırlama gibi işlemleri rahatlıkla yapabilirsiniz. konu ile alakalı kullandığınız yazılıma uygun olarak timer ler konusunda siteden yada google amcadan arama yapıp geniş bir bilgi elde edebilirsiniz ve istediğiniz işi rahatlıkla yapabilirsiniz. kolay gelsin.

merhabalar.
0,0005 litre hassasiyetin olması güzel. yapmak istediğinizin bir çok yolu var. 0,01 litre hassasiyet için 20 palsde 1 sayı artırmanız gerekecek. kullandığınız yazılımı bilmediğimiz göz önünde bulundurursak. ve basit ama güzel bi yöntem olması için. harici timer tetiklemesiyle (timeri sayıcı olarak kullanarak) rahatlıkla yapabilirsiniz. 20 pals de kesmeye giderek kesme içerisinde bir değişkenin değerini artırarak rahatlıkla kontrol edebilirsiniz. ana proğramda da değişkene istediğiniz bir değer atayıp üstünü saydırabilir. yada sıfırlama gibi işlemleri rahatlıkla yapabilirsiniz. konu ile alakalı kullandığınız yazılıma uygun olarak timer ler konusunda siteden yada google amcadan arama yapıp geniş bir bilgi elde edebilirsiniz ve istediğiniz işi rahatlıkla yapabilirsiniz. kolay gelsin.
cihazın kendi data logger ı ve yazılımı mevcut değil malesef. elimdeki tek bilgi ;

kare dalga npn open collector pulse width 0.7 ms. 2 000 puls/ 1 litre
pin dizilimide mevcut 12 volt ile besliyorum ve elimde signal çıkışı mevcut.
pic kullanarak yapabileceğim bir devre önerebilirmisiniz ?
teşekkürler

Niye piyasadan bir sayici satin alip kullanmiyorsunuz?

Cihazın markası ve modelini bizimle paylaşır mısın?

Plc kullanıyorsanız işiniz çok kolay bir matematik işlemine kalıyor. Sayıcı kullanırsanız bu matematik işlemini kendiniz yapacaksınız.

Sanırım pic ile yapılabilir. Pic te TMR1'i sayıcı olarak kullan. Litre diye bir değişken belirle. TMR1 65535 kadar sayar. 2000 palsda bir litre ölçüyorsa sayıcıyı 65535 - 2000 = 63535 sayısından başlatmalısın. Böylece sayıcı her 2000 palsda bir kesme oluşturur. Her kesmede litre değişkenini bir artırırsın. Gerisi matematik işlemi. Saat ile çarparsan saatte ne kadar tükettiğini bulursun. İhşallah bir yardımcı olur.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri