PT100 Sensörün özellikleri

Arkadaşlar herkese s.a hayırlı sabahlar.
Piyasada ısı sensörü olarak kullanılmakta olan PT100 adı altındaki sensörleri kullanarak bir devre tasarlamak istiyorum Fakat bu pt100 sensörü hakkında bir bilgim yok bilgi derken sadece ısı ile direncinin değiştiğini biliyorum ( belkide yanılıyorumdur ) Fakat kaç derecede ne kadar direnç değiştiriyor gibi konularda yardımınıza ihtiyacım var.
Bu PT100 lerin ısı değişimi dereceye nasıl oranlanıyo matematiksel bir formulü var mı ( bakkal hesabı ile çözeceğim tarzdan matematik olursa sevinirim :D ) bu değişimi nasıl değerlendirmem lazım ?

Termistor Kataloglarına bak PTC VE NTC ler sensör değil elektronik devre elemanlarıdır ayrıca. www.ussensor.com/

Buradan bakabılırsın gerekli data dosyalarına kolaylıkla erişebılırsın

Sn. has_artvin_li

Naıl bir devre yapacağınızı bilememekle beraber PT100 ile sıcaklık kontrollerinin yapılabilmesi için üretilmiş elemanlardır. Sıcaklık değiştiğinde değeri değişen bir dirençtir. Bir nevi sıcaklık sensörüdür. PT100 lerin üzerinde genelde 3 uçlu olarak üretilirler. bu uçlardan 2 tanesi direncin bir ucunda ikiside birbirine bağlanmış, diğer üçüncü uc ta direncin diğer ucuna bağlanmıştır. Amaç PT100 ün kullanıldığı ölçüm cihazı ile kablo mesafesindeki direnci hesaplamak ve daha doğru ölçüm yapmaktır. Bu tiplerin dışında 2 uçlu ve 4 uçlu olan modelleride vardır. 4 uçlu olan tip çok hassas uygulamalarda yada elektriksel olarak fazla gürültünün olduğu yerlerde tercih edilirler. Sizin deyimizle bakkal hesabı ile basit bir formülasyonu vardır. Örnek ile anlatayım. ölçü aletinizi ile direncin 2 farklı uçlarını ölçtünüzde 112.3 ohm ölçtünüz. Sonrasında da kablonun ne kadar direnç oluşturduğunu hesaplayabilmek içinde sadece bir tarafa bağlı iki kablonun direncini ölçelim. buda 1.2 ohm olsun. ilk önce 112.3-1.2=111.1 ohm çıkar. bu değerden 100 çıkartılır kalan 11.1 dir. 111.1-100=11.1 ohm.

En son hesaplanan değer ile 2.5 sayısını çarptığında ölçülen sıcaklığı bulursun. Yani 11.1*2.5=27.75 derece sıcaklık vardır.

Tabi bu ölçümlerin sağlıklı olarak yapılabilmesi için bazı firmaların çeşitli çeviricileri vardır. direkt olarak sıcaklığı 0-10 volt yada 4-20mA lik birimlere ceviren cihazları kullanmak suretiyle yapmayı düşündüğünüz cihazı daha da basitleştirebilirsiniz.

Sn yöneticim vermiş olduğunuz cevap için çok teşekkür ediyorum gerçekten mantıklı bir cevap neden mantıklı derseniz sn ustam tyildizak ın vermiş olduğu xls uzantılı katalog ile durumu karşılaştırdım hemen hemen aynı değerler ısı ve derecelerde biribiri ile kesişiyo bu yüzden.

Fakat anlamadığım olay şu şöyle bişey söylemişsiniz;
( En son hesaplanan değer ile 2.5 sayısını çarptığında ölçülen sıcaklığı bulursun. Yani 11.1*2.5=27.75 derece sıcaklık vardır. )

Buradaki bu 2.5 sayısı sabit bir sayımıdır niçin 2.5 ?

Birde bu yukarıdaki vermiş olduğunuz formül bütün PTC türü elemanlar için geçerli bir yolmudur ?

Son düzenleme:
Evet 2.5 sayısı sabittir. Bu sayı PT100 ün ölçüm yaptığı sıcaklık tablosundan hesaplanmış ortalama bir sayıdır(en azından bu şekilde yaptığım hiç bir projede yüzümü karartmadı). Anlattığım formül sadece PT100 için geçerlidir.

PTC ler farklı ısı elemanlarıdır. genelde üzerlerinde başka bir direnç değeri daha yazarlar ki bunada örnek verecek olursan 70oC 4k7 gibi bunun manasıda direncin değeri normalde 4k7 değerinden çok düşün ancak sıcaklık 70 dereceye geldiğinde 4k7 olacaktır, gibi.

Selamlar,

Sıcaklığa bağlı olarak PT-100 RTD'nin sahip olması gereken direnç değeri Callendar-Van Dusen denklemi ile hesaplanmaktadır.

Sıcaklık - direnç değişlimleri arasında aşağıdaki fomülle belirtilen
ilişki vardır:

Rt = Ro (1 + At +Bt2)

Rt = Herhangi bir T sıcaklığındaki direnç
Ro = 0°C’deki direnç (0°C’de ±0.1 ohm toleransla 100 ohm)
t = Sıcaklık
A = 0390784x10-2 C-1 (sabit)
B = 0.578408x10-6 C-2 (sabit)

Bu formüle göre sıcaklıktaki her 1 derece artış direnç değerinde ortalama 0.384 ohm'luk bir artış demektir.

İyi çalışmalar dilerim.

Sn. tyildizak

Arkadaşımızın bakkal hesabı deyimine uyması için bu basit hesabı yazmıştım. Tabiki sizin formülünüz PT100 ün sıcaklık tablosuyla eşleşmektedir. Siz sıcaklıkla direnci karşılaştırmışsınız. Bende ölçü aletiyle direnç ölçümü yapıldığında ki sonucu görebilmek için formül yazdım.

Kolay gelsin

C=pt100denölçü aleti ile ölçtüğün deger-100/0,38 burdan çıkan sonuç senin ortam sıcaklıgını verir kib

Sn. tyildizak

Arkadaşımızın bakkal hesabı deyimine uyması için bu basit hesabı yazmıştım. Tabiki sizin formülünüz PT100 ün sıcaklık tablosuyla eşleşmektedir. Siz sıcaklıkla direnci karşılaştırmışsınız. Bende ölçü aletiyle direnç ölçümü yapıldığında ki sonucu görebilmek için formül yazdım.

Kolay gelsin

Hocam, haklısınız, 2,5 ile çarpmak veya 0,38 küsür'e bölmek hemen hemen aynı şey zaten..

Saygılar, iyi çalışmalar..

merhabalar... pt-100'ü pic in girişine bağlamak mümkünmüdür..? mümkünse ne şekilde yapabiliriz.. örneğin; 23-30 derece arasında pic RB0'dan 5 volt alıcaz, 23dereceden azsa RB1 den 5 volt alıcaz.. konuyla pek alakalı olmadı sanırım, uygun diilse yeni başlık açabilirim... saygılar..

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri