Prophi reaktif kontrol rölesi ile fazla kapasitif değer

aybulus

Üye
Arkadaşlar merhaba,

Daha önce işletmemde kullandığım eski güç kontrol rölesini atıp 6 kademeli prophi taktım.Learn (3) komutuyla hem bağlantılarımı hem de kondansatör kademelerini tanıttım.Fakat problemim fabrikam 8-4 çalışan ve 4 ten sonra boş olan bir yer..Gündüz değerler gayet güzelken gece aşırı kapasitif değer gösteriyor nerdeyse yüzde 70-80 ..Sabit bağlı bi kondasatör yok.Problem ne olabilir sizce..cos Q =0.98 ve 24 saatlik dilimi ayarlamaya çalışıyor

Gece sadece civa buharlı 3 adet lamba yanıyor o da akım trafosunun bağlı olduğu fazdamı emin değilim.

Kademeler ise şöyle

1 2 3 4 5 6

2.5 5 10 20 10 boş

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
kullandığın röleyi bilmiyorum.
monefaze kontrollü sanırım ,lamba fazını akım tr su üzerinde gibi bir şey yazınca öyle anladım.
gündüzleri iyi olduğunu yazmısın,basitçe lambalara monefaze kondansatör bağla
10 -12 mikrofarad yeterli olur herbirine sanırım

Hocam;
Prophi röle de 2. bir cosfi değeri ayarlayabiliyorsun. Basit bir elektronik devre ile istediğin saatten sonra cosfi değerini değiştir dersin. Bu şekilde düzenleme olanağın doğar.
Aynı zamanda, akşam 3 adet lamba ile kapasitife girmek olmaz. Makinelerin kapalı olmasına rağmen, kabloların gerilim altında ama akım çekmez. Bu durum sistemde kapasitif etki yaratır. Bu nedenle, mesai bitiminde makinaları besleyen kabloların ana girişten kesilerek gerilimden yalıtılması gerekir. Bu da bir yöntem... Kolay gelsin... ;)

Hocam;
Prophi röle de 2. bir cosfi değeri ayarlayabiliyorsun. Basit bir elektronik devre ile istediğin saatten sonra cosfi değerini değiştir dersin. Bu şekilde düzenleme olanağın doğar.
Aynı zamanda, akşam 3 adet lamba ile kapasitife girmek olmaz. Makinelerin kapalı olmasına rağmen, kabloların gerilim altında ama akım çekmez. Bu durum sistemde kapasitif etki yaratır. Bu nedenle, mesai bitiminde makinaları besleyen kabloların ana girişten kesilerek gerilimden yalıtılması gerekir. Bu da bir yöntem... Kolay gelsin... ;)

şu olabilirmi ?
3 lamba aynı faz üzerinde
röle monefaze kontrollü ise,
röle devreye kondansatör alıyor.tek fazda cos q düzgün,diğer iki fazda kapasitif yükleme yapılmış olur,
sayaçta kapasitif yazar...
sistemi tam bilemediğim için genelden gidiyorum
sizin yazdığınızında olma ihtimali var.
lambalara münferit kompanzasyon da yapılabilir,daha önce yazdığım gibi
kolay gele......

Prophi röle,refeansını tek fazdan alan röledir.Bu röle ile,dengesiz yüklü sistemlerde ( hele de
6 kademe ile ),sağlıklı kompanzasyon yapma şansınız yoktur.Kısa yoldan dönerek,rölenizi,
monofaze kondansatör de devreye alabilen,asgari 12 kademeli röle ile değiştirmeniz gerekir.

bu tip röleler küçük akımları algılamazlar.siz oraya entesin tek akım trafolu modelinden takın 20 mA okur.ama imaknın varsa 3 akım trafolu modeli daha iyi olur tabiiki

Hocam;

Kabloların Şebeke gerilimdeki etki ne kadardır. OG yada YG de olsa olabilir diyeceğimde. Aklımda soru işareti oldu.

kullandığın röleyi bilmiyorum.
monefaze kontrollü sanırım ,lamba fazını akım tr su üzerinde gibi bir şey yazınca öyle anladım.
gündüzleri iyi olduğunu yazmısın,basitçe lambalara monefaze kondansatör bağla
10 -12 mikrofarad yeterli olur herbirine sanırım

Sorun zaten Aşırı kapasitif. Birde sabit kondansatör bağlanırsa kapasitip iyice artacaktır.

Sn Tossun;

Kabloların kapasitife etkisi, kablonun toprağa göre sığasına bağlı olarak değişir. Hesaplanması gerekir. Lakin, enerjili-yüksüz kabloların kapasitif etkisi nedeniyle, bazı firmalar, bu nedenden ötürü sorun yaşamakta. Saygılar.

Bu arada Sn Aybulus;

Çözüm üretebildiğseniz burada paylaşırsanız iyi olur. iyi çalışmalar

Yük durumunuz da önemli, örneğin kapasitif basan bir UPS varsa sistemde gündüz çalışma sırasında bunu diğer endüktif yükler dengeler çalışma durunca endüktif yükler ortadan kalkınca kapasitif kaynağı devrede olduğundan değerleriniz yükselir. Yada yukarıda belirtildiği üzere dengesiz yükler sebebi ile gece kapasitif oran artabilir, önemli olan günlük değerin sınırlar içinde kalıp kalmadığı.

Kabloların şebeke gerilimdeki etki ne kadardır. OG yada YG de olsa olabilir diyeceğimde. Aklımda soru işareti oldu.

Sorun zaten Aşırı kapasitif. Birde sabit kondansatör bağlanırsa kapasitip iyice artacaktır.

syn tossun aşırı kapasitif olduğunu bende biliyorum,ancak....
rölenin tek fazdan referans alması,aydınlatmanında aynı faza bağlı olması
yapılan komp. tek faza yeterli gelsede ,diğer iki fazda yük olmadığından,
diğer iki faz kapasitif,sayaçta bileşkeye göre endeks yazdığına göre
kapasitif ilerler diye yazmıştım....
benim söylediğim herhangi bir değişiklik yapmadan en kısa yoldan işlem yapmaktı.........

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,908
Son üye
EFZA

Yeni konular

Geri