projelendirmede kakr ve sigorta kullanımı

çaylak

Üye
merhaba arkadaslar ben proje ile ilgilenen bi meslektesınız olarak yazıyorum inceledigim projelerdeki kolon semalarının bi standartı olmadıgını gördüm kafama takılan bi iki soru var mutlaka bu konu hakkında bilgisi olan vardır arkadaslar şimdi tedaşdan gelen anakolon hattına tmş ardından (300ma yangın korumalı) kakr kullanıp ardındanda ana ponaya giriliyor sonrasında panodan cıkıp sayactan önce sigortaya sigortadan sayaca oradanda tali panoya gitmeden kolon üzerinde önce sigorta ardındanda kakr (30ma insan korumalı) konulup sonra tali panoya giriliyor sorum su arkadaslar simdi tali panoya girmeden sigorta sonra kakr konuyor bunun tam tersi olsa daha iyi olmazmı yani önce kakr sonra sigorta sonra tali panoya girse olur yada olmaz diyen arkadaslar sebeblerini belirtirse sevinirim iyi calısmalar

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
merhaba arkadaslar ben proje ile ilgilenen bi meslektesınız olarak yazıyorum inceledigim projelerdeki kolon semalarının bi standartı olmadıgını gördüm kafama takılan bi iki soru var mutlaka bu konu hakkında bilgisi olan vardır arkadaslar şimdi tedaşdan gelen anakolon hattına tmş ardından (300ma yangın korumalı) kakr kullanıp ardındanda ana ponaya giriliyor sonrasında panodan cıkıp sayactan önce sigortaya sigortadan sayaca oradanda tali panoya gitmeden kolon üzerinde önce sigorta ardındanda kakr (30ma insan korumalı) konulup sonra tali panoya giriliyor sorum su arkadaslar simdi tali panoya girmeden sigorta sonra kakr konuyor bunun tam tersi olsa daha iyi olmazmı yani önce kakr sonra sigorta sonra tali panoya girse olur yada olmaz diyen arkadaslar sebeblerini belirtirse sevinirim iyi calısmalar

sayaçtan sonra önce K.A.K.R sonra sigorta konur. Nedeni K.A.K.R'lerinde kısadevreye karşı koruma yoktur yük tarafında mutlaka w otomat olmalıdır. Kısadevre akımı K.A.K.R'sini tahrip etmeden w otomat açmalıdır. Dizayn bu şekildedir. K.A.K.R - Ana sigorta - linye sigortaları - yük
Örnek uygulama projelerini ve kolon şemalarını incelerseniz hepsinin bu şekilde dizayn edildiğini göreceksiniz.

Son düzenleme:
kakr cihazları,sigortaya nazaran,daha çok arıza ihtimali olan cihazlardır.Bir de ,kullanılan
malzemelerin kalitesizliği gözönüne alındığında,kakr ı koruyacak cihaz,kolon sigortası kal-
maktadır.Sigortadan sonra kakr konması durumunda,arızalanan cihazın değiştirilmesi daha
kolay olacaktır.Bence de,sigortanın daha önce konması daha uygundur.

KAKR ile Giriş W Otomatı birbirine seri olduğundan önce veya sonra takma işleminde fark olmaz diyorum.Ama öncelik bence W Otomat'tır.

yanlız suanda dediginiz gibi bi tek proje dahi görmedim gördüklerimin hepsinde tali panodan cıkan kolon hattı önce kakr sonra sigorta seklinde sonra sayaca gidiyor bi terslik var gibi resim ekleyemedim ekleyebilsem gösterecektim

yanlız suanda dediginiz gibi bi tek proje dahi görmedim gördüklerimin hepsinde tali panodan cıkan kolon hattı önce kakr sonra sigorta seklinde sonra sayaca gidiyor bi terslik var gibi resim ekleyemedim ekleyebilsem gösterecektim

Anakolon hattında 300mA kaçak akım ana girişte olup bir tanedir. Binanın sayaç tablosu zeminde ise sayaç sigortasından kat panosuna gelir burada ilk olaraka kaçak akım rölesine sonra ana sigortaya sonra da tali sigortalara girer. Söz konusu müstakil ev ise gördüğünüz üzere şekildeki gibidir.

ÖRNEKLER;

Bir-ornek-kolon-semasi.jpg

6386_kolon_1.jpg

DAHA FAZLASI
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/kuvvetli-ve-zayıf-akım-kolon-Şemaları-Örnekleri.1853/

kaçak akım koruma rölesi ve sigortanın hangi sıra ile konulacağı her zaman tartışma konusu olmuştur. röle önce gelecek diyende vardır sigorta önce gelecek diyende vardır. elektrik iç tesisleri yönetmeliğinde bile hangi siraya göre konulacağı net olarak ifade edilmemiştir.
aşağıdaki linki tıkladığınızda sağ tarafta duyurular başlığı altında prof. dr. İsmail Kaşıkçı hocamızın ders notları ve örnek proje çizimleri bulunmakta.indirip incelemenizde yarar var. Pamukkale Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü

tesekkür ederim arkadaslar cevaplar icin dedigim gibi hersey muallakta kesin bisey yok kim nasıl yaptıysa kabul görüyor yada biri digerininkini yanlıs biliyor

kaçak akım koruma rölesi ve sigortanın hangi sıra ile konulacağı her zaman tartışma konusu olmuştur. röle önce gelecek diyende vardır sigorta önce gelecek diyende vardır. elektrik iç tesisleri yönetmeliğinde bile hangi siraya göre konulacağı net olarak ifade edilmemiştir.
aşağıdaki linki tıkladığınızda sağ tarafta duyurular başlığı altında prof. dr. İsmail Kaşıkçı hocamızın ders notları ve örnek proje çizimleri bulunmakta.indirip incelemenizde yarar var. Pamukkale Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü
notlar elinizdeyse ekleyebilir misiniz?

Forum istatistikleri

Konular
128,104
Kullanıcılar
449,805
Son üye
berkayk304

Yeni konular

Geri