Projede Kombinasyon Kutusu Gösterimi

-Acemi-

Onursal Üye
Onursal Üye
Merhaba arkadaşlar,

Bir projede 8 adet kombinasyon kutusu yerleştirmem gerekiyor. (2 adet 220 V, 2 adet 380 Voltluk priz) bunu projede nasıl gösterebilirim? Birde 2 adet 380 Volt 63 Amper makina prizi var bunun için özel bir sembol var mı?

Saygılarımla....

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Tek hat mı çiziminiz? Ayrı özel sembol olmaz, iletken kesitinden sayısından prizin şebekesi cinsi zaten anlaşılır, 63A olanları etiketine yazarsınız. Resimdeki gibi kutu ile göster.
Saygılarımla.
IEC_tag_mode_with_JIC.jpg

Merhaba arkadaşlar,

Bir projede 8 adet kombinasyon kutusu yerleştirmem gerekiyor. (2 adet 220 V, 2 adet 380 Voltluk priz) bunu projede nasıl gösterebilirim? Birde 2 adet 380 Volt 63 Amper makina prizi var bunun için özel bir sembol var mı?

Saygılarımla....
standart sembollerde aradığınız sembol yoksa yeni sembol yaratarak proje lejantına boş satır açarak ekleyebilirsiniz.

ben böyle gösteriyorum projede ayrıca sn.ademcelik dediği gibi sembol listesinde açıklama ekliyorum

Ekli dosyalar

• kombinasyon.jpg
    kombinasyon.jpg
    92.8 KB · Görüntüleme: 334
Teşekkürler, bende sigortası ile beraber gösterdim kolay anlaşılsın diye. Peki kombinasyon kutusu dışında birden fazla 380 V priz aynı linyeden beslenebilir mi? (Sürekli kullanılmayacak)

Saygılar...

Peki kombinasyon kutusu dışında birden fazla 380 V priz aynı linyeden beslenebilir mi?

akım ve gerilim düşümü hesabına göre uygun kablo kesiti bulunarak yapılır. eğer trifaze prizden beslenecek ekipmanın gücü belli değilse 600w kabul edilir. ( iç tesisler yönetmeliği Madde 52 d) xii) )

akım ve gerilim düşümü hesabına göre uygun kablo kesiti bulunarak yapılır. eğer trifaze prizden beslenecek ekipmanın gücü belli değilse 600w kabul edilir. ( iç tesisler yönetmeliği Madde 52 d) xii) )

Hocam buna baktım ama net sonuca varamadım. Mesela iç tesisat yönetmeliği 220 V prizler için sayı sınırı koşuyor tek linyede. Ama 380V olanlar için birşey yazmıyor. Yani aynı hatta birden fazla priz bağlayabilir miyim?

Saygılar....

kablo ve sigorta seçimi doğru yapıldıktan sonra hattaki trifaze priz sayısı önemsiz. iç tesisler yönetmeliği Madde 52 d) xiii) maddesi tek faz için maksimum 7 priz sortisi ister. ama yönetmelikte trifaze priz için maksimum sorti sayısından bahsedilmiyor. şehrinizde bulunan onay kuruluşundan trifaze hatlar için maksimum trifaze priz sayısını sorabilirsiniz.

ben de bır soru sormak ıstıyorum.dıyelım 1 adet kombınasyon prız grubumuz var. 2 adet 1 faz , 1 adet 3 faz prız içeriyor.kullanılacak makıne ekıpman bellı degıl.bu sekılde bu prız grubunun gucu kac w oluyor?

Forum istatistikleri

Konular
128,120
Kullanıcılar
449,825
Son üye
yasargokdemir

Yeni konular

Geri