proje yardım

recep89

Üye
bir projem için yardım istiyorum bilgili arkadaslardan

projem :

devre picli olacak 100 led ve 100 buton olacak sıralı şekilde örneğin 1. butona basıldığı zaman 1.led yanacak ve bunu lcd ye yazacak. 1.butona basıldıgında 5.buton yanarsa lcd de hata yazacak.

böyle bir devre yapılması mumkun mudur.

yardımlarınızı bekliyorum

bir projem için yardım istiyorum bilgili arkadaslardan

projem :

devre picli olacak 100 led ve 100 buton olacak sıralı şekilde örneğin 1. butona basıldığı zaman 1.led yanacak ve bunu lcd ye yazacak. 1.butona basıldıgında 5.buton yanarsa lcd de hata yazacak.

böyle bir devre yapılması mumkun mudur.

yardımlarınızı bekliyorum
.
mükündür. ben 32 lisini yapmıştım 877a ile. ama 100lü nasıl olur bilemem. ayrıca LCD de hata yazmasına gerek yok zaten yanlış olmaz hangi tuşa bastıysan ı yanar.... 100 lü pıc siz olabilir...100 tane transistör kullanırsın çözersin...???

100'lüye port yetmeyeceği için 74HC595 vb entegreler kullanman gerekir. Arkadaşın dediği gibi LCD de hata yazma gibi bir ihtimal olmaz :D

peki hata yerine sadece 1. butona basıldığında 1.led yansın ve lcd de no:1 yazsın bu şeklde bir devre seması veya program olan var mı elinde ?

Böyle basit devre için pi ce neden gerek var ki ? Ver 5 v bir buton direnç led bağla sıra ile hangi butonu basarsan o led yanar! *** boşuna ama kodlaması mi öğrenecek sen o ayrı

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

100 butona verilen paraya yazık, proje mi şimdi bu. Yazık vallahi

sanırım okul ödevi gibi birşey. mümkünse daha mantıklı bir proje almanızı tavsiye ederim. nihayetinde bu sistemde 10 butonla 100 butonlu devrenin arasında mantık farkı yok sadece hamallık.

S.A.
Keypad kullanarak rahatça ve mantıklı bir şekilde yapılabilir.

10 enter----> 10 led gibi.

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Geri