Proje ödevim için yardımlarınızı bekliyorum.

Merhabalar üstadlarım. Ben üniversite son sınıfta fizik okuyorum, proje ödevim için elektronik bir devre hazırlamam gerekli fakat bölümüm bu devreyi hazırlayabilecek bilgiyi bana vermiş değil. Bundan dolayı yardımınıza başvurmak gereği duydum.
Projem için;sesi kapsül mikrofondan algılayıp, belli bir frekans aralığını filtreledikten sonra kalanını yükseltip kulaklığa/hoperlöre iletecek bir devre yapmalıyım. Bunu yapabilmek için hangi elemanları, nasıl kullanmalıyım? Bu konu hakkında nerelerden bilgi edinebilirim? Herhangi bir bilgi kırıntısı dahi işimi görecektir. Yardımlarınızı bekliyor ve şimdiden çok teşekkür ediyorum. Saygılar.

RLC elemanlarıyla filtre yapacaksın sanırım. opamplarlada yapılabilir. bunla ilgili çalışmalar yapılmıştır. ses frekansını filtreleme tarzında aratıp sonuçları bi incele istersen

Merhabalar üstadlarım. Ben üniversite son sınıfta fizik okuyorum, proje ödevim için elektronik bir devre hazırlamam gerekli fakat bölümüm bu devreyi hazırlayabilecek bilgiyi bana vermiş değil. Bundan dolayı yardımınıza başvurmak gereği duydum.
Projem için;sesi kapsül mikrofondan algılayıp, belli bir frekans aralığını filtreledikten sonra kalanını yükseltip kulaklığa/hoperlöre iletecek bir devre yapmalıyım. Bunu yapabilmek için hangi elemanları, nasıl kullanmalıyım? Bu konu hakkında nerelerden bilgi edinebilirim? Herhangi bir bilgi kırıntısı dahi işimi görecektir. Yardımlarınızı bekliyor ve şimdiden çok teşekkür ediyorum. Saygılar.

Belli bir frekans dan kastınız,alçak (bas) frekans,yüksek (tiz) frekans mıdır.şayet öyle ise size ton kontrollü mikrofon amplikatörü veya ses mixeri gerekecektir.bunun dişında farklı bir uygulama yapacaksanız daha fazla ayrıntı vermelisiniz.

burda mesele sizin nasil bir devre istediginizdir,
ya standart crossover yapar gecersiniz, ya da ekolayzer yaparsiniz.
crossover filtreler direnc ve kondansatorle yapilir.
hangisi olursa olsun ikisinde de kural, paralel bagli kondansatorler istenilen banda direnc gosterirken seri baglilar gecirir. direnc de zayiflatma icin gerekir. neden dersen diyelim kademe kademe filtre yapman gerek ki zaten temiz bir filtreleme oyle yapilir, bir direnc koyarsin araya, yoksa iki kondansator birlesip tek kondans gibi davranir,
istersen opamp ile guclendirirsin istersen sadece kullanacagin amfinin kazancini sonuna kadar ayarliyip onune koyarsin. kondansator ic direnci ile istedigin zayiflatmayi da almis olursun. ayrica crossover filtre amfi onune koyuldugu gibi cikisa da koyulabilir.
ekolayzer ise ayarli crlssover filtredir, her bant icin ayri bir devre ve potans ile ayar yaparsin, ki ekolayzerde direnc ayri onemlidir.
ayrica asil mesele mikrofon amfisidir,
kapsul mikrpfon sanirim elektret mikrofon ya da pc ler icin kullanilan mikrofon oluyor. kusura bakma isimlerini karistiyorum:) istebu mikrofon dusuk hassasiyetlidir, her amfi tarafindan taninmaz. araya tanitacak bir preamfi cgerekir.
misal mikrofondan sonra 1.5 volt seri pil ve 1000 uf kutuplu kondansatpru seri koyarsaniz mikrofonu algilar. 1.5 voltu araya koymani saglayacak aparat hazir satiliyor,
ki bu tip bir devrede zaten harmonik olusturur. onu filtre etmelisin. nette kapasitorlerin frekansa gosterdigi direnc hakkinda semalar ve formuller var.

band pass filter devrelerini incelemelerinizi tavsiye ederim.

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim, araştırmam devam ediyor. Eğer devreyi bir şekilde tamamlayabilirsem buradan, bu devreye ihtiyacı olabilecek arkadaşlar için paylaşacağım.

dostum, amfi notlari adindaki basligimi bul.ordaki kurallara uygun calisirsan isini gorecektir.
320 voltta mikrofon preamp semalari var, onu alir, bir yukseltici ve pasif filtre ile hoparlore ver, bekle az sana kendi kullandigim semayi atacagim. bass tiz mid bass kontrollu. nette kondansatorlerin frekanslara verdigi direnclerin hesaplamasi ile alakali hesaplamalar var,

mG0RJ8.jpg

burdaki bass giris kondansatoru 0.22 uf yerine 35 uh degerli bobin bulabilirsen daha iyi bass alirsin.
ozellikle tiz ve basslarda siredan polyesterden uzak dur. midlerde performanslari yetiyor ama tiz ve basslarda kotuler.

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,917
Son üye
kasva1965

Yeni konular

Geri