profilo acm 2070 tr ısıtmıyor.

slm yolgezer74 kardeş.bu makinada yukarıda belirttiğim gibi rezistansın bir ucu neden prosestada giriyor o kısmı çok anlamadım.sonuçta anakarta geliyoruz ama bu prosestadda bir sıkıntı rezistans devresini etkilermi.

Merhaba.Bir çamaşır makinesinin mevcut programının ilerlemesi (Bu sırada motor düşük yıkama devri veya sıkma devri,preostatın tambura dolan suyla kontaklarını kapatması,bundan sonra alınan suyun belirli bir değere kadar tam ısınması için rezistans iç kontaklarının mekanik bir beyin (Klasik) veya pcb karttaki bir pic entegresi tarafından alınan preostat kontaklarının tam kapanması uyarısından sonra,vb.birbirine ardı ardına bağlı mantıklı olaylar sonucuna göre bu kontaklarının da tam olarak açılmasıdır.Örneğin preostat suyun tambura belirli bir seviyede dolduğunu belirtmeden rezistans kontakları makine içindeki röleden bu esnada devreye girerse eğer susuz çalışacağı için iç rezistans teli eriyebilir,çünkü su içinde çalışmak üzere tasarlanmıştır bu iç yapısı.

Makineyi kendince tamir etmek isteyenlerin bu nedenle servis seviyesinde olamasa bile belirli bir seviyede (makinanın elektrik şemasını elde etmiş ve makinanın her aşamasında mantıken hangi olayların olması gerektiğini çok iyi bilip öğrenebilmesi gereklidir,kanımca.) bilgiye sahip olabilmesi tamir süresinin daha da kısalması ve bazı tereddütlerin hiç kalmaması açısından çok iyi olacaktır kanaatindeyim ben.Örneğin eski klasik makinamda birçok kez beyin,termostat,ön kapak tutacağı (menteşe),amortisörler,ön kapak contası,vb.pek çok bozuk ve eskiyen parçaları değiştim.Ama tüm bunları gözüm tam kapalı veya bilinçsiz olarak olarak değil çok bilinçli makine özelliklerini,devre şemasını okuyup inceleyerek ve bunu tam yerinde tatbik ederek bu işlemi yapmaya da özen gösterdim.

Bu nedenle kendince amatör olarak bu makine tamirine soyunmuş olanların en azından megep’ten tüm çamaşır makineleri veya tam elekronik olanları için çalışma (mantık) şemasını çok iyi okuyup öğrenerek bu işi öyle yapabilmelerini ben tavsiye ediyorum.Çünkü son çıkan makineler ile birlikte elektronik,elektrik ve makine kısımlarının ayrı ayrı ortak olduğu çok karmaşık ve dakik işleyen özel bir makine sistemini siz yapıp onarmaya çalışıyorsunz.Kolay gelsin.

teşekkürler.benim mesleğim elektronik teknikerliğidir.birçok elektronik cihaz açıp kapattım.fakat yedek parça ve maliyet azaltmak bakımından bu forum sitelerine danışıyorum.itiraf etmeliyimki ilk defa çamaşır makinası tamirine bulaştım.bir çok arkadaşa sorduğum sorularla aldığım cevaplar neticesinde bana mantıklı gelmeyen cevaplar yüzünden tereddütte kaldım.şema vb döküman olmadığından gözümüz kapalı tamir işine girdik.sonuçta basit bir arıza ama tamiri bana maaliyetli olacak kanısındayım.burada aldığım cevaplar hep anakarta yönlendiriliyorum.ama aklımı kurcalayan bu prosestad olayına cevap bulamadım.şimdilik anakrttan uzaktayım.ama ilk işim anakartın içine girmek olacak.

ustalar tekrar selam.bu rezistans uzerinde bulunuan ntc nin sağlamlığı nasıl test ediliyor.birde bu makinada ısıtma çalışma başladıktan ne zaman sonra devreye giriyor.

ustalar tekrar selam.bu rezistans uzerinde bulunuan ntc nin sağlamlığı nasıl test ediliyor.birde bu makinada ısıtma çalışma başladıktan ne zaman sonra devreye giriyor.
ntc yi ölçü aletiyle direnç kademesinde 20k kademesinde ölçüm yapacaksınız bu hava sıcaklığında 4-4,5 kiloohm göstermesi lazım.suyu alıp yıkamaya başladıktan 8 dakika sonra ısıtma devreye girer.

eger böyleyse ben boşuna uyrasıyorum galiba.en yakın zamanda neticeyi yazacağım buraya.

Selam ustalar.Makinanın ısıtma problemi çözüldü.Problem yokmuş,ısıtmaya su aldıktan 8 dakika sonra başlıyormuş.Sadece ntc ve rezistans değişti.İlgilenen herkese teşekkür ederim.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,965
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri