Prizin tüm uçlarında elektrik

erosx

Üye
Merhabalar, Geçen hafta mahallemizde aedaş'tan kaynaklı bir arızadan dolayı evimizdeki tim elektronik eşyalar zarar gördü ve masrafımız büyük, sabah uyandığımda lambaları açtığımda led lambaların adaptörleri parlayıp yanıyorlardı daha sonra prizleri kontrol kalemi ile kontrol ettiğimde topraklı prizin tüm uçlarında elektrik olduğunu far kettim çatıdaki direğin toprak bağlantısında sorun olduğunu düşünüp tüm kablo uçlarını kontrol ettim sorun göremedim, aynı sorunun komşuda olduğunu far edince sorunun genel olduğunu fark ettik

Yukarıda belirttiğim sorun bundan birkaç yıl öncede meydana geldi ve yine tüm cihazlarımız yanmıştı!

benim sorum, bu durumun tekrar etmemesi ve evdeki elektronik cihazları korumak için ne yapmalıyım, elektrik şebekesine ne takmalıyız. tesisatta kaçak akım rölesi ve topraklama mevcut.
piyasada 20 tl ye Tunçmatik Surge Pro 1 Priz 306 Joule Enerji Koruma Prizler satılıyor bu prizler iş görür mü?

bilgilendirmeniz için şimdiden teşekkürler.

Son düzenleme:
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Evin girişine sigortadan sonra otomat raylı 220v parafudur tak,sorun biter ..Böyle bir durum tekrar oluşursa sigorta atar ve cihazlar korunur.

aslında aedaştan kaynaklı ise dava edip zararınızı tazmin ettirebilirsiniz.

Faz kontrol rölesi bağlamanız gerekir.Zararınızı,aedaştan tazmin ettirebilirsiniz.

Prizin tüm uçlarında elektrik varsa nötr oksit, kopma veya gevşemesiyle karşı karşıya kalmışsınız demektir. Sigorta panosuna kontaktör koyarsanız nötr gelmediğinde bobin enerjilenmeyip kontaklar kapanmaz böylelikle prizlerinizin 3 ucunda da bu talihsiz olayla karşı karşıya kalmazsınız. Evin enerjisi kesilir. Cihazlarınız korunur.

Prizin tüm uçlarında elektrik varsa nötr oksit, kopma veya gevşemesiyle karşı karşıya kalmışsınız demektir. Sigorta panosuna kontaktör koyarsanız nötr gelmediğinde bobin enerjilenmeyip kontaklar kapanmaz böylelikle prizlerinizin 3 ucunda da bu talihsiz olayla karşı karşıya kalmazsınız. Evin enerjisi kesilir. Cihazlarınız korunur.
Sn.hocam.Böyle bir durumda,kontaktör bobini de aynı işleme maruz kalıp yanar.O nedenle,kontaktör bobininin 380 v olarak seçilmesi gerekir.Faz koruma dışında başka korumalar
etkili olmaz.Parafudr konması halinde,maalesef,onlarda hasarlanır.

Sn.hocam.Böyle bir durumda,kontaktör bobini de aynı işleme maruz kalıp yanar.O nedenle,kontaktör bobininin 380 v olarak seçilmesi gerekir.Faz koruma dışında başka korumalar
etkili olmaz.Parafudr konması halinde,maalesef,onlarda hasarlanır.
Haklısınız Hocam. Bobinde de seri bağlantı meydana gelir ve bobin de 380 V maruz kalır.

Faz kontrol rölesi bağlamanız gerekir.Zararınızı,aedaştan tazmin ettirebilirsiniz.
Değerli cevaplarınız için teşekkürler, aedaş'a başvuru yapıldı hasarın karşılanacağı söylendi
bahsettiğiniz röle hakkında biraz bilgi vermenizi rica edeceğim ben netten baktım fiyatı 600tl civarı doğru ürüne mi baktım bilmiyorum sizin önereceğiniz marka ve model var mıdır.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,871
Kullanıcılar
449,461
Son üye
evenzhou

Yeni konular

Geri