PRİZLERİN BAZILARI ÇALIŞIYOR BAZILARI ÇALIŞMIYOR

Merhabalar. Az önce başıma gelen bir hadiseyi anlatıyorum ve acil yardım gerekiyor. Yeni bir apartman dairesine taşındım bugüne kadar elektrikle ilgili pek bir sıkıntım olmadı 1-2 kez sigorta attı sadece. Bugün mutfakta yemek yaparken sigorta attı 5 dakika sonra kaldırdım bir süre sonra tekrar attı tekrar kaldırdım bu sefer sadece ocağı çalıştırdım tekrar attı. Yeniden kaldırdım fakat bu sefer sigortayı kaldırmış olmama rağmen evin içerisindeki bazı prizler çalışmamaya başladı. Lambaların HEPSİ aynı oranda yanıyor az veya çok parlak gibi bir durum yok. Ocağın takılı olduğu priz dahil olmak üzere salonda 3, mutfakta 2, tuvalette şofben çalışmıyor. Kapının dışındaki saatin üstündeki şalteri kapatıp açtım bir şey değişmedi. Tüm sigortaları da yavaş bir şekilde kapatıp açtım yine bir şey değişmedi. Ne yapmalıyım?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Merhaba,
Prizlerinize bagli sigorta islevini artik yerine getirmiyor olabilir. kontrol kalemi ile sigorta cikisinda faz olup olmadigini kontrol edebilirsiniz.Ölcü aletiniz varsa sigorta cikisi ile nòtr arasindaki gerilimi ölcün eger deger okuyamazsaniz sigortaniz bozulmustur.

elektrik panosundaki sigortaları kontrol ediniz faz nötr arası değerler 220v yakın olması gerekir tesisastı gözden geçirin

Merhabalar. Az önce başıma gelen bir hadiseyi anlatıyorum ve acil yardım gerekiyor. Yeni bir apartman dairesine taşındım bugüne kadar elektrikle ilgili pek bir sıkıntım olmadı 1-2 kez sigorta attı sadece. Bugün mutfakta yemek yaparken sigorta attı 5 dakika sonra kaldırdım bir süre sonra tekrar attı tekrar kaldırdım bu sefer sadece ocağı çalıştırdım tekrar attı. Yeniden kaldırdım fakat bu sefer sigortayı kaldırmış olmama rağmen evin içerisindeki bazı prizler çalışmamaya başladı. Lambaların HEPSİ aynı oranda yanıyor az veya çok parlak gibi bir durum yok. Ocağın takılı olduğu priz dahil olmak üzere salonda 3, mutfakta 2, tuvalette şofben çalışmıyor. Kapının dışındaki saatin üstündeki şalteri kapatıp açtım bir şey değişmedi. Tüm sigortaları da yavaş bir şekilde kapatıp açtım yine bir şey değişmedi. Ne yapmalıyım?

Merhaba.
1- Öncelikle mutfakta ıslak yüzeylerle temas eden elektrik özel uzatma uzatma priz veya kabloları veya ocak içinden uzatılan açıkta kalıp nemle,ıslaklıkla elektrik kaçağı yapabilecek bazı potansiyel noktalar tam olarak var mıdır,tüm otomatları veya ana şalteri (Varsa) indirdikten sonra da iyice gözden geçirmelisiniz.
2- İkinci olarak otomatlara ana şalterden sonra tek damarlı olarak gelerek dağıtımı vidalama şeklinde bağlanarak sabitlenip bu eşit dağıtımı yapılan elektrik bakır kablolarında bir gevşeklik,oksitlenme,geçirmezlik,içten kırılma,vb. fiziki durumlar (Elektrik geçmesine izin vermeyen veya kısmi geçişe ara sıra izin veren) özel bir durum var mıdır bunu kontrol etmelisiniz.
3- Üçüncü olarak da otomatların (Otomatik sigortaların) giriş yerinden giren fazın otomat yukarı (Açık,atmamış,yani yeniden kurulmuş) konumundayken çıkış kısmından çıkıp çıkmadığını kontrol kalemini yakıp yakmaması şeklinde de kontrol edin.Bu durumda kontrol kalemi hiç yanmayanlar,bağlantılarda herhangi bir bağlantı kusuru da yoksa eğer tamamıyle bozulmuşlardır kanaatine varabiliriz.O zaman da bunların üzerinde yazan ayni etiket değerlileriyle de tamamen yenilenip değiştirilmesi gerekecektir.Kolay gelsin.

Sigortalar ömrünü doldurmuşa benziyor. Aynı değerde sigortalarla değiştirmen yararına olacaktır.

Anlaşılıyor ki, mutfaktaki ev aletlerinde sorun var. Binanızda ki sayaç panosunda kaçak akım rölesi kullanıyormusunuz ? Eğer kullanıyorsanız evdeki aletlerde gövdeye kaçak olabilir. Ocağınızın fişini prizden çekin birde 2 dakika öyle bekleyin tekrar atarsa aklınıza gelebilecek olan eski ev aletlerini (televizyon, buzdolabı v.b) fişten çıkarın :)

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Kısa devre üzerine defalarca sigorta kaldırmışsınız. Sigorta kalitesiz ise veya elektriksel-mekaniksel açma kapama ömrünü yitirmiş ise görevini yerine getirmez ben emekli oldum benim yerime yeni bir sigorta al der :)
Bağlantılarda gevşeklikte varsa kısadevre üzerine kaldırdığınız her sigortada kablo uçlarında hasar (yanma) oluşma ihtimalide var.
Bir yerde sigorta atıyorsa kısadevre var demektir böyle bir durumda atan sigortayı ısrarla arka arkaya kapatmak sonucu değiştirmeyecektir. Kısadevreye neden olan unsur bulunup düzeltilmelidir.

iyide bir attı kaldırdınız iki attı kaldırdınız demekki sorun var neden ısrarla w otomatı kaldırıyorsunuz yangın bile çıkar .benimde başıma ona yakın olay geldi banyo yaparken elektrikler kesildi soğuk suyla durulandım çıktım baktım sadece bizim yok otomatlara baktım birşey yok ana sigortaya baktım normal k.a.k rölesine baktım faz normal nötr çıkış vermiyor bir kaç sefer açtım kapattım yok test düğmesine bastım attı geri açtım bir daha biraz geç attı ama bir cızırtı çıktı üçüncü sefer bastığımda test düğmesine kar tutuştu alttan duman çıkmaya başladı ana sigortayı kapattım k.a.k rölesini devre dışı bıraktım şimdi yeni alacağım yani diyeceğim siz uyurken yangın bile çıkar dikkatli olun bu arada benim k.a.k röle markası isempaş şimdiye kadar ne duydum ne gördüm

sıgortan bozulmus

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri