Potansiyometre

Alicank

Üye
Abilerim bana 0 - 10 volt arasi kullanacagim potansiyometre lazim bunun icin hangi degere sahip potansiyometre almaliyim

0-10 v ayarlama mı yapacaksın lm317 ile? Tam olarak ne yapmak istediğini söylersen ona göre yardımcı olalım.

0-10 v ayarlama mı yapacaksın lm317 ile? Tam olarak ne yapmak istediğini söylersen ona göre yardımcı olalım.
Benim elimde ac hiz kontrol cihazi var ve bu cihazinda hiz ayarlarini analog girisinden yapmak istiyorum analog giriş aralığı 0-10 volt bunuda basit sekilde kontrol etmek icin potansiyometre kullanmayi düsunuyorum fakat kullanicagim potansiyometrenin degerlerini ve ne sekilde temin edeceğimi bilmiyorum, teşekkürler.

Cihazin yani kontrol kartinin ozelliklerini verirseniz varsa datasheeti bakabiliriz

Genelde 5 veya 10 K ohm kulanılıyor. katloğunda değeri belirtilmiş olması gerekir.

her değerdeki potansiyometre her voltajda kullanılır. şu değerde bu, bu değerde şu diye genellenemez. önemli olan ne şekilde kullanılacağı nasıl bağlanılacağı.
nereye bağlanılcak yada ne amaçlanıyor ona göre cevap verelim

gerilim bölücü olarak kullanılacak ise 100k daha iyi olacaktır. uA seviyelerinde akım akacağı gibi , high impedance girişler için uygundur.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri