pot yardım

melih_can

Üye
elimde 5 adet QUICK marka sürücü 1 adette siemens sürücü var çalışmayan bi sistemi tekrar revize ediyorum fakat acemi olunca sistemi çalıştıramadım yapmak istediğim olay şu
6 sürücüye ayrı ayrı pot bağlayacağım 7. bir pot ile de bu 6 potun ayarını toptan kısıp açabileceğim.
pano ile potların ara mesafesi uzak potların giriş çıkışını tek kablo ile yaparak nasıl çalıştırabilirim...
IMG_20160314_170428.jpg
IMG_20160314_170436.jpg
IMG_20160314_170445.jpg
IMG_20160314_170455.jpg

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Merhaba,
Ekli resim fikir verir.
kolay gelsin.

Ekli dosyalar

• pot.JPG
    pot.JPG
    51 KB · Görüntüleme: 36
biraz acemiyim tam anlayamadım şekli sürücülerin resmini attım onlar üzerinden yardımcı olursanız sevinirim

Merhaba,
acemi olabilirsin ama araştırmalısın. Sürücülerinin manuellerini temin et, bağlantı uçlarının isimlerini belirle. Sürücünün +10 volt ucu hangisi, com denilen uç eksi uçtur aynı zamanda ortak uç diye değerlendirilir. Bunları tespit et. Senin son resimde mor kablolu olan devre harici 10 volt güç kaynağı ölçerek yada manuelinden uçları bulman lazım.
Harici güç kaynağı bir sürücünün 10 volt referansını fazla yüklememek için kullanılır. senin 7. pot bu güç kaynağına bağlanacak orta ucu da diğer sürücülerin 10 volt referans ucu olacak.
Kolay gelsin.

Uzaycan arkadaş yapmak istediğiniz uygulamayı bait bir şekilde anlatmış. Elinizdeki sürücüler Gefran quick modeli Siemens hangi seri gözükmüyor. Firmaların teknik servislerinden bilgi alınız.

7.pot a guc kaynagindan +-10 voltu ver orta ucunu diger 6 potun +ucu olarak kullan diger uclarina guc kaynagindan - ver orta uclarida tek tek suruculeri analog input una bagla. Son olarak yine guc kaynaginin - ucunu suruculerin - yani com ucuna bagla islem tamm son yazdigim onemli yanliz yoksa calimaz

Anlamak icin soruyorum.1den 6 ya kadar potansiyometrenin omaj değerleri birbirlerinden farklı olacak,,,harici 7.surucuden ortak potansiyometre uzerinden 10 volt ayarı yapilacak,, diger herbir sürücünün potansiyometresi üzerinden gerilim nasıl bir tepki verir mantik nedir anlayamadım. ..selamlar

Soyle anlatayim 7. Potun ortak ucu butun potlara orn.3vdc gonderecek her potta bu 3 volt u bagli bulunduklari suruculere referans degeri olarak verecek istenen zaten bu butun suruculer hem ayri ayri kontrol edilip hemde 7. Pottan hepsi birlikte kotrol edilrcek ana ref. Kaynagi 7. Pot olacak

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri