post processor

eneskumru

Üye
Selamun aleykum bu 5 eksen routerlarda post processor olayi nedir nasil yazılır bilgisi olan arkadaslar yardim edebilirmi

Ben de soruyorum cevap bulamadim....mustafa abi var o bilir...ramer derler sitede adi..:)

Genel olarak post procesorler;

CAM programı takım yolunu hesaplar. Ve bunu g code una dönüştürür.
G code standart olsada makineden makineye markadan markaya değişiyor.
Bunun için CAM programı standart g code çıktısını makineye özel yazılmış post processor e yönlendiriyor.
Script ile yazılmış bu post processor program dışında tutulur. Ve böylece her makine için farklı CAM programı oluşturulmaz. Bir nevi CAM programı makine bilgisinden soyutlanır.

Tabi hangi makine için çıktı alacaksanız, CAM programından o makineye ait post processor ü seçmeniz gerekir.

Mesela A markalı bir CNC tornam var. (ve ya kendim imal ettim).
Bir parça işleyeceğim, CAM programında hallettim. CAM programından hiç post filan seçmedim ve standart G kodu verdi bana. Bende makineye attım ve çalıştırdım. Ama bide ne göreyim. Makinenin eksenleri karışmış,
g kodun da y ekseni 100 git diyor. Ama benim makinemde x ekseni 100 gidiyor.

Bu sebepten dolayı(Tabi bu uydurma bir sebep) makineye bir post yazıyorum. CAM programına tanıtıp işlemi tekrar yapıyorum.

Post processor ğn yapmış olduğu iş ise X yerine Y, Y yerine X basmak.
Post dediğimiz şey script bir dille yazılmış text dosyadır. Yani o programlama dilini bilen her kişi post yazabilir. Tabi burada işler biraz karışabilir eksen sayısı arttıkça. Valla çok değişik şeyler olabilir :)
Bu kişinin 3d matematik bilgisi ve tecrübesine kalmış. Genelde Kordinat dönüşümleri filan sorun oluyor. Hem beş eksen hem de kafa merkez den kaçıksa biraz zor :)

Forum istatistikleri

Konular
128,164
Kullanıcılar
449,928
Son üye
welat karzan

Yeni konular

Geri