Pnömatik ve hidrolik sistemlerin elektrik ve elektronik kontrolü

Arkadaşlar elektopnömatik ve eletrohidrolik ile ilgili bir bitirme çalışması aldım...
İlgili hocam ilk olarak Pnömatik ve hidrolik sistemlerin elektrik ve elektronik kontrolünü araştır dedi.

bu noktada demeye çalışdığım elektro pnömatik ve selenoid valflerin kontrol şekilleri..
biraz araştırdım:
Doğrudan kontrolleri
Akıllı Röleler kullanılarak kontrolü
Dijital elektoronik (lojik ile) kontrolü
Plc gibi sistemlerle kontrolü

gibi yöntemler buldum..
Bu yöntemlerin kontrolleri nasıl yaptığı ve varsa farklı sistemler hakkında bilgi için yardımlarınızı bekliyorum..

Her nasıl kontrol edersen et (doğrudan veya PLC vs.) çıkışlarına röle koyarak valflere bağlamak en mantıklısı, örneğin 24V transistör çıkışlı PLC nin çıkışına 24 voltluk röle bağlarsın, valf bobinlerin 12 volt sa 12V, 24 se 24, 220 yse 220 rölenin kontak uçlarına bağlantıyı yapıp çalıştırabilirsin.

Ayrıca 2 adet kapalı merkez valfleri ayrı ayrı doğrudan veya plc ile kontrol ediceksen, kapalı merkez valflerde ayrıca pilot (sıfırlama) valfi kullanılır. her valf çalıştığında pilot valfle beraber çalışacak. mesela 1 nci valfle pilot, 2 nci valfle gene pilot çalışacak. Bunun için çift kontaklı röle kullanarak, doğrudan butonla veya plc ile röleyi çalıştırdığında 1nci kontağına valfi 2 nci kontağına pilotu bağlayacaksın, röle çift kontaklı olduğu için hem 1 nci valfini hem pilot valfini aynı anda enerjileyecektir.

Umarım yardımcı olmuşumdur.

Evet mkahya09 arkadaşa katılıyorum.
Ne ile kontrol edersen et mutlaka yapacağın iş kontaktörlerden geçecek elektropnömatik olarak nitelendirelen kumanda sistemi.
Dijital bir elektronik Devreden bile kontrol edebilirsin Pnömatik devreyi yeterki araya bir röle bağla :)
Lise de bu dersi alırken bize şöyle bir ödev vermişlerdi.
Bir silindiri, Elektrik ile, Elektronik ile, PLC ile hepsi ile birbirinden ayrı kontrol edin demişlerdi.
Hepsinde de Röle kullanmak zorunda kalmıştık. En sağlıklı çalıştırabileceğin(kontrolü mümkün) Röle sistemidir. Müdahele etmesi vs. en güvenlisidir. diye biliyorum.
yanlışım var ise düzeltilsin.
Düşünmeyi hatta konuşmayı bile Özlemişim yahu..

elektropnömatikte set ve reset aktif çalışma hakkında bilgi werebilirmisiniz??????

Forum istatistikleri

Konular
128,149
Kullanıcılar
449,892
Son üye
bekmezci

Yeni konular

Geri